Motorlu araçlarda aşınma ve korozyona karşı koruma kesinlikle çok önemlidir. Aksi taktirde aracın ömrü 1 yılı geçmeyecek bir durumu olur. Aşınma ve korozyon önleyici faktör ise yağlardır. Fakat bu yağların bildiğimiz yağlar ile kesinlikle alakası yoktur. Şanzıman yağı laboratuvar ortamında geliştirilerek metal parça aksamlarının aşınma, sürtünme ve korozyona karşı koruma altına alan bir yağ çeşididir.

Oto Ekspertiz

Şanzıman yağlarının yenilenmesi veya değiştirilmesi aracın ömrünü fazlasıyla uzatmaktadır. Çünki kullanılan araç içerisinde ki yağ zamanla azalır yada deformasyon durumu ortaya çıkmaktadır. Deformasyondan kastımız ise ilk günki verimliliğini yitirmesidir. Şanzıman hız değişim kutusu içerisindeki dişlilerden oluşan mekanizmanın içerisinde yer alan şanzıman yağıdır.

Mevcut dişliler birbirine sürtünerek tekerlek aksamına bir mesaj iletmektedir. Fakat zamanla birbirine sürten dişliler aşınması ve kırılma söz konusu olduğundan dolayı bunu önlemek adına şanzıman yağı çok önemlidir. Düzenli bir şekilde şanzıman yağı değişimi yapılması gerekmektedir.

Şanzıman Yağı Nasıl Değiştirilir?

Şanzıman yağını aracınız otomatik ise kendini değiştirebilme imkanına sahipsiniz. Fakat manuel araçlarda durum direk olarak şanzıman yağını servis kontrolünde değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü mekanik aksam kontrolü yapılmaktadır.
Otomatik aracın şanzıman yağı nasıl değiştirilir:
Kaputu açıldıktan sonra; kırmızı renkli şanzıman yağı çubuğunu bularak çubuğu çıkartın ve temiz bir bez yardımı ile silin, tekrar yerine takıp 10 saniye bekleyin ve tekrardan çıkartıp kontrol edin çubuğun ucunda eğer yağ var ise şanzıman yağını ekleyebilirsiniz.

Hangi Şanzıman Yağını Alınmalı?

Otomotiv sektörü için üretilen şanzıman yağları birçok marka üretimini yapmaktadır. Oto Experim olarak şanzıman yağ markanızı direk olarak üretici firmanın ürettiği yada önerdiği yağları kullanmanızdır. Aldığınız aracın içerisinde kullanma klavuzunda kesinlikle bu bilgi yer almaktadır. Unutmayın aracınızın en pahalı sistemlerinden biride şanzımandır o yüzden şanzıman yağı sizin için çok önemli bir yeri vardır. Dilerseniz Şanzıman Nedir? sayfamızı ziyaret ederek tüm detayları ile kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Whatsapp