Otomobil almak konusunda kararlıysanız, bulduğunuz seçeneklerin hepsinin belirli kıstaslara uygun olmadığını söylemek isteriz. İkinci el araç alırken, alıcıların kafasının karışması normal. Sonuçta bu arabaların ne şekilde kullanıldığı bilinmiyor. Peki bu konuda çeşitli testler yapılsa ve sonuca göre karar verilse? Oto experim olarak ekibimizle birlikte tam olarak bunu yapıyoruz. Aracınızı seçin, aracınızın sırlarını size biz söyleyelim.

Araçlarda birçok farklı bölüm bulunur. Bu bölümlerin ayrı ayrı testleri tarafımızca yapılır. Biz anlaşmalı şirketlerle çalışmıyoruz. Hem alıcı hem de satıcı bizim için önemli. Bu nedenle tarafsız şekilde, objektif değerlendirmeler yapıyoruz. Bunu yaparken de teknolojinin getirdiği yenilikleri takip ediyoruz. Konusunda uzman olan ekibimiz her bölüm için ayrı değerlendirme yapıyor ve bunları toplayıp tam sunum oluşturuyor.

Farklı araç olanakları vardır. Bunların hepsinin belli başlı sıkıntıları olabilir. İkinci elde böyle şeylerle sık karşılaşılır. Önemli olan bazı önemli ayrıntıların sorunsuz olması. Mesela bazı orijinal parçaların değişmiş olması, arabanın değerini düşürebilir. Bu gibi durumlara dikkat temeli. Arabadan zarar etmek çok da mantıklı değildir. İşte bu noktada alım işlemi öncesinde expertiz desteğinin profesyonel olarak alınması birçok sorunun önüne geçer.

Süspansiyon Ne Demek?

Süspansiyon sarsılmaların etkisini azaltan bir düzendir. Araçla zemin arasında yastıklama görevine sahiptir. Yapısına baktığımız zaman, elastik elemanların meydana getirdiği mekanik bir düzen olduğunu görüyoruz. Genel anlamda süspansiyon düzeni içinde araba lastikleri de yer alır. Buna ek olarak amortisör, yay ve lastik takozlar vardır.

Süspansiyon Sisteminin Çalışması

Araçlarda tekerler belirli düzeyde tümsel ve çukurlar seviyesinde yaylanır. Burada yer alan süspansiyon özelliği sayesinde yaylanmalarla sarsılmaların önüne geçilir. Araba böylece düz bir sistemde içinde kalır engebelerde titremelerin önüne geçilmiş olur. Süspansiyon sisteminin bir nevi fırlatma sistemi mantığında çalıştığını düşünebilirsiniz. Bu sayede, yaylara gelen engebe darbenin yumuşamasını ve tam tersi istikamete gitmesini sağlar. Çok engebeli bir yolda gidiyorsunuz ve darbe ile engebeler yoğun olarak devam ediyor. İşte böyle zamanlarda süspansiyon bir yandan darbenin fırlatılmasını bir yandan ters yönlere fırlatılmasını sağlar. Bu durumda ihtiyaç duyulan diğer sistemler konusunda amortisörler yardımcı olur.

Süspansiyon Bölümü Testi

Süspansiyon Bölümü Testi

Süspansiyon Sisteminde yer Alan Parçalar

Süspansiyon sisteminin tam randımanlı olarak çalışması gerekir. İşte böyle bir durum için de ihtiyaç duyduğu, bir bütün olarak kullanılmasını sağlayan ek parçalar vardır. Bunlar;

 • Askı sistemleri
 • Yaylar
 • Rotiller
 • Denge çubukları
 • Amortisörler

Tüm parçaların salih şekilde çalıştığı sistemlerde herhangi bir sorun yaşanmaz. Bu nedenle kontrollerin yapılırken sistem komple ele alınmalı ve incelenmelidir.

Süspansiyon ve Testler

Süspansiyon testi ile kullanılan sistemin ne durumda olduğunu görebilirsiniz. Böylece bakım gerekiyorsa, bakım ve yenilemeler yapılır. Bu konuda tüm dünyada onaylanmış olan test sistemlerini kullanıyoruz. Aynı zamanda bu test cihazı da her ay rutin kontrollerden geçer. Özellikle ileri teknoloji ürünler sayesinde uygulamalar daha kolay yapılır. Kısa zaman içinde işlemler tamamlanır. Bu da otomotiv sektöründe ilerlemiş olan teknolojinin büyük bir avantajıdır.

Süspansiyon testi cihazı kalibrasyon ve bakımı cihazlarla her ay düzenli şekilde yapılır. Bu da hata payının önüne geçilmesine neden olur. Ölçümler esnasında;

 • Minimum tutuş prensibi,
 • Araçların ağırlık ölçümleri,
 • Dört tekerleğin en düşük çekim kuvveti,
 • Vibrasyon prensibi kullanılarak kuvvetlerin ölçülmesi,
 • EUSAMA kriteri ve bunun test uygulaması,
 • Her tekerleğin ağırlık ölçümü yapılır.

Bu uygulamaların yapılmasıyla sistematik olarak takip edilen bir durum ortaya çıkar.

Oto Experim Hizmeti

Oto Experim olarak en yeni teknoloji ürünlerini kullanıyoruz sadece uzmanlık alanımız olan otomobil bölümünü kullanıyoruz. Araçların tüm ekspertiz muayene ve testlerini yapıyor daha sonra raporunu ayrıntılı olarak sunuyoruz. Üstelik gerçekleştirmiş olduğumuz testlerin hata payları sıfırı yakın. Bilgisayar ortamında tüm bilgileri teknik verilerle birleştiriyoruz. İlgili her detay konusunda araç sahibi ve aracı almayı düşünen kişi bilgilendirilir.

Hizmetlerimiz arasında tam kapsamlı oto ekspertiz raporu vardır. Bunun dışında;

 • Süspansiyon testi
 • Yanal kayma testi
 • Ön takım boşluk ve arıza ekspertizi testi
 • DYNO (Motor Gücü) testi
 • Muayene öncesi hazırlık
 • Kaporta boya ekspertizi
 • Fren testi bulunur.

Testlerin hepsi ayrı özelliklerdedir. Bu nedenle uygulamalar farklı olur. İşte tam da bu sebepten dolayı, detayların profesyonel ekipler tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Ekspertizin Profesyonel Ellerde Yapılmasının Faydaları

Ekspertiz işlerinin profesyonel eller tarafından yapılması gerekir. Araç alım sürecinde bir arızanın devamı olabileceğiniz ve hatta bu arızanın sizi daha sonraları büyük zarara sokabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle arızalar ertelenmemeli. Yeni bir araç alıyorsanız, daha evvel nasıl arızalara sahip olduğunu bilmelisiniz. Hatta o anda aracın tüm ölçümleri yapılmalı ve sorun varsa, ona göre müdahale edilmelidir. Ekspertiz raporları sayesinde durumun ne noktada olduğu anlaşılır. Son teknolojinin kullanılması da avantajdır. Böylece hata yapma payı azalır.

Araç alım sürecinde yanınızdayız. Yapmış olduğumuz testlerle gerek süspansiyon gerekse diğer bölümler konusunda etkin rapor sunuyoruz. Ayrıntılı raporun olması, aracı tanımanız için önemlidir. Böylece sonradan zarar uğramaz ya da kazalara mahal verecek durumlar yaşamazsınız.

Mutlaka araçların kontrolünü detaylı şekilde yaptırmalısınız. Üstünkörü yapılan testlerin sonucunda sapmalar olabilir. Biz eğitimli ekibimizi iyi bir teknolojiyle birleştiriyoruz. Bu da yanılma payının ortadan kalkmasına neden oluyor. Ekspertiz ve raporlar konusunda bize ve ekibimize güvenebilirsiniz.

Whatsapp