Egzoz gazı trafikteki araçların yaydığı çevreyi ve havayı kirleten tehlikeli gazlardır. Bu yüzden egzoz gazı içindeki kirletici maddelerin azaltılması gerekir. Devlet tarafından da egzoz gazı ölçümü yaptırmayan ve yapılan denetimlerde sınıfta kalan araçlara 1932 TL’ye varan cezalar kesiliyor. Hava kirliliğini önlemek ve daha temiz bir dünyaya sahip olmak için egzoz gazının kirletici maddelerden arınması gerekir.

‘’Trafikte seyir halinde ilerlemekte olan araçların egzozlarından çıkmakta olan gaz kütlelerinin neden olduğunu hava kirliliğinin önüne geçebilmek adına çevreye verilen zararın en aza inmesi için yapılan ölçümlerin tamamına Egzoz Gazı Muayenesi (Emisyon testi) adı verilir.‘’

Dünya genelinde firmalar araç üretiminde ne kadar çevre dostu araç üretmeye çalışsa da araçlar çevreye zararlı gaz salınımı yapıyor. Bu yüzden egzoz emisyon ölçümü yapılmalıdır. Peki egzoz emisyonu nedir, emisyon ölçümü nasıl yapılır, egzoz emisyon nerede yapılır, geçerlilik süreci ne kadardır, e devlet üzerinden egzoz emisyonu yapılır mı, öğrenmek için içeriği incele.

Trafikte seyir halinde ilerlemekte olan araçların egzozlarından çıkmakta olan gaz kütlelerinin neden olduğunu hava kirliliğinin önüne geçebilmek adına çevreye verilen zararın en aza indirgenmesi doğrultusunda yapılan ölçümlerin tamamına Egzoz Gazı Muayenesi (Emisyon testi) adı verilir.Dünya genelinde otomobil üretici firmaları araç üretiminde ne kadar çevre dostu araç ürettmeye çalışsa da çevreye verdiği bir miktar zehirli gaz salımı yapmaktadır. Egzoz emisyon ölçümü dahilinde yapılan tespitler sonucunda belirli standartları korumak adına yapılan ölçümlerin geneline verilen bir hizmet türünün önemi yüksektir.

egzoz emisyonu nedir

Egzoz Emisyonu Nedir?

Egzoz emisyonu araç yakıtının yanarak havaya kimyasal ve kirletici maddeler yaymasıdır. Otomobiller yakıtın yanması ile birlikte birçok kimyasal gazı çevreye yayarlar. Buna da egzoz emisyonu ismi verilir. Trafiğe çıkan araç sayısının her geçen gün artması ile egzoz emisyonu da artmaktadır. Bu da havanın ve çevrenin daha çok kirleneceği anlamına gelir. Bu yüzden alınması gereken bazı tedbirler vardır. Son yıllarda üretilen elektrikli araçlar ve hibrit otomobiller egzoz gazının yayılıp havayı kirletmesini önlemek için birebirdir.

Dizel ya da benzinli araçlarda egzozdan havaya yayılan karbondioksit ve azot oksit mktarı birbirinden farklıdır. Fakat ortak nokta hepsinin zararlı oluşudur. Benzinli araçlara göre dizel araçlar daha çok partiküllü zararlı gaz yayıyor. Bu zararlı gazların yayılmasını önlemek için alınması gereken bazı tedbirler vardır

emisyon ölçümü nasıl yapılır

Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmak için araçları belli aralıklar ile muayene ettirmeniz gerekir. Bu muayenenin ismi Egzoz Gazı Muayenesi ya da Emisyon Testi olarak geçer. Egzoz emisyon ölçümü yaptırarak araçların havaya yaydığı kimyasalları önleyebilirsiniz. Emisyon ölçümünün amacı hava kirliliğinin insan üzerinde oluşturacağı olumsuz etkileri en aza indirmek ve geleceğe daha temiz bir dünya bırakmak.

Emisyon testi araçların trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığını belirler. Egzoz emisyonu ölçülürken araçların egzoz gazı salınım değerleri hesaplanır. Bu hesaplama yapılırken de araç önce rölantide daha sonra ise yüksek devirdeyken kontrol edilir. Emisyon ölçümünde belirlenen bazı ölçüler vardır. Eğer emisyon değerler arasında ise araç muayeneden geçer, lakin bu değerler arasında değil ise araç muayeneden geçemez.

Araç muayeneden geçer ise egzoz emisyon ölçüm pulu almaktadır. Sınıfta kalan araçlar ise muayeneden geçemiyor ve egzoz emisyonundaki problem tamir edildikten sonra tekrar muayeneye girmesi gerekiyor.

Egzoz emisyon testinin başarı ile sonuçlanması sadece aracın sağlam olduğu anlamına gelmiyor. Aynı zamanda doğa için daha uygun, daha sağlıklı bir araç olduğu anlamına geliyor. Bu sayede de gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakıyor.

Egzoz emisyon testinden başarısız olan araçlar ise dünyayı kirleterek hem hastalıkların oluşmasına kapı aralıyor hem de aracının kullanım ömrünü azaltıyor. Trafik denetimlerinden egzoz emisyonu yüzünden kalan araçlara ise ağır cezalar kesiliyor. Araç muayenesinde ise bu araçlar AĞIR KUSURLU ARAÇ olarak belirtiliyor. Unutmayınız ki egzoz emisyon testi yaptırarak sadece kendinize değil çocuklarınıza da daha güzel bir gelecek bırakırsınız.

egzoz emisyon nerede yapılır

Egzoz emisyon nerede yapılır?

Egzoz emisyonu TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında yapılır. TÜVTÜRK Türkiye’de araç muayenesinden sorumlu kuruluştur. Periodik araç muayenesinde yetkili tek kuruluştur. Kuruluş uluslararası standartlarda periodik araç muayenesi hizmeti vermektedir.

egzoz emisyon geçerlilik süresi ne kadar

Egzoz emisyon geçerlilik süresi ne kadar?

Egzoz emisyon testinin geçerlilik süresi vardır. Aracın türüne göre emisyon ölçüm periodları değişiklik gösterir. Binek ve resmi araçlar için ilk emisyon muayenesi aracın 3. Yaşında yapılıor. Sonrasında ise takip eden 2 yılad bir ölçüm yapılması gerekiyor. Ticari araçlarda ve motorlu diğer taşıtlar için her yıl emisyon ölçümü yapılmalıdır. Kısaca;

  • Hususi binek araçların ölçümü her 2 yılda bir yapılır.
  • Ticari araçların ve motorlu taşıtların ölçümü her sene yapılır.

egzoz emisyon sorgulama

Egzoz emisyon sorgulama

Egzoz emisyon testi yaptırmak için e-devletten sorgulama yapabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/csb-egzoz-gazi-emisyon-olcumu-sorgulama linki üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Karşınıza çıkacak 2 sayfa içinden Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama (Gerçek Kişi) seçeneğini tıklayınız. Diğer seçenekte ise Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama (Tüzel Kişi) seçeneği bulunmaktadır. Buradan firmalar başvuru yapabilir.

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmak için gerekli belgeler şöyledir;

  • Aracın tescil ve trafik belgesi
  • Egzoz emisyon ruhsatı
  • Araç sahibinin nüfus cüzdanı, ehliyeti ya da pasaportu

Plakadan egzoz emisyon ölçümü sorgulama

E-Devlet üzerinden Egzoz gazı misyon ölçümü yaptırmak istiyorsanız araç plakanızı sorgulayarak işlemi yapabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz linki tıklayarak sorgulama ekranına gidiniz. EGM sisteminden alının araç plakaları sistemde otomatik olarak bulunmaktadır. Sorgulama yaptığınız zaman kayıtlı olan aracınızın plakası burada çıkacaktır.

egzoz emisyon ölçüm fiyatı 2022

Egzoz emisyon ölçümü fiyatı

Egzoz emisyon ölçümü fiyatıaracın çeşidine göre değişmektedir. Binek araç, ticari araç ya da diğer motorlu taşıtların emisyon ölçüm fiyatları birbirinden farklıdır. En ucuz egzoz emisyon ölçüm fiyatları için Oto Experim ile tanışın ve araçlarınızı güvenle kullanın.

Oto Experim Emisyon Testi ile Tanışın!

Araçların egzoz emisyon testini Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çıkarttığı yasa doğrultusunda yaptırmak zorunludur. Oto Experim olarak araçlarınızın egzoz emisyon ölçümlerini kontrol etmekteyiz. Oto ekspertiz muayene istasyonlarımızda uzman personelimiz tarafından yapılan egzoz emisyon testi önce çevreye sonrada size güven sağlamaktadır. Hemen bizimle iletişime geçin ve aracınızın tüm bakımlarını yapalım!

oto experimde emisyon testi nasıl yapılır

Oto Experimde Emisyon Testi Nasıl Yapılır?

Araçların egzoz emisyon testini Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çıkarttığı yasa içerisinde egzoz emisyon testi yaptırmak zorunluluk içerisinde gerçekleşir. Oto Experim olarak araçlarınızın egzoz emisyon ölçümlerini kontrol etmekteyiz. Oto ekspertiz muayene istasyonlarımızda uzman personelimiz tarafından yapılan egzoz emisyon testi yapılarak önce çevreye sonrada size güven sağlamaktadır.

Whatsapp