Piston Nedir? silindir içerisindeki hareketlerin zamanlamasından meydana gelen parçaya piston denir. Piston motorun devrini mevcut gücüne göre etki etmekte olan bir silindirdir. Disk şeklinde ki pistonun motorlu araçlardaki mekanik enerji ile kimyasal enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olmaktadır. Motorun yanma enerjisi mekanik enerjiye dönüştürülmesi krank milinin dönmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Krank mili dönüşü harekete geçiren bir pistondur.

Oto Ekspertiz

Piston Nedir? Ne İşe Yarar?

Genişlemekte olan gaz pistonu itmektedir ve piston koluna bağlı olan krank mili dönmeye başlamaktadır. Piston ise motorlu araçlarda bulunan krank sistemi içersine dahil olan bir aparattır. Piston iki gruba ayrılır. Tek metal piston ve bi metal piston olarak gruplandırılır. Pistonun aşınamasını en az duruma çekebilmek motorun ömrünü uzatmak mümkündür. Pistonun yapı malzemesi ovalimsi formu ve kullanım süresini kapsayan önemli detaylardır. Piston çok basit bir aparat olarak görünebilir fakat ölçümlendirmesi mühendislik isteyen ve araç parçalarında en pahalı parçaların başında gelir.

Oto ekspertiz hizmeti veren firmamız, motorun bu kritik parçası olan pistonun önemini anlamakta ve müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunabilmek adına detaylı analizler gerçekleştirmektedir. Aracınızın sağlığını kontrol etmek ve güvenli sürüşüne katkıda bulunmak için profesyonel oto ekspertiz hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Aynı zamanda Krank Mili Nedir? sayfamızdan daha detaylı bir açıklamaya ulaşabilirsiniz.

Whatsapp