Piston Kolu Nedir? en basit tanımı ile pistondan aldığı hareket doğrultusunda krank miline iletkenliğini sağlayan parçanın tanımıdır. Piston ile krank milini birbirine bağlamaktala beraberinde sıkışan gazların etkisinde krank mili harekete geçiren parça piston kolu veya biyel kolu denir. Piston kolunun bir ucu krank miline diğer ucu ise pistona bağlıdır. Motorun hareketi ile beraberinde elde edilen enerji piston kolunun fazlasıyla işlevi söz konusudur. Piston kolunun bağlantı durumu ise uç kısmı pistona büyük kısmı ise krak miline bağlı olarak aksam sürekliliğini aktarım gerçekleştirilir.

Oto Ekspertiz

Piston Kolunun Malzemesi Nedir?

Sürekli hareket halinde olan bir parçanın aşınması ile dayanıklı olması çok önemlidir. Bundan dolayı piston kolu veya biyel aşınjma durumu kaynamaya dayanıklı bir malzemesi özel bir demirden üretilmektedir.

Piston Kolu Hangi Motorlarda Kullanılır?

İlk piston kolu Orta Çağda üretilmiştir. Buhar makinelerinin icadı ile piston kolu üretimi ve geliştirilmesi çok daha verimli hale gelmiştir. Günümüzde ise pistonun bir parçası olan piston kolu, hem içten yanmalı motorlar içerisinde hemde dıştan yanmalı motorlarda ve buharlı makinelerde kullanılmaktadır.

Firmamız, oto ekspertiz hizmeti kapsamında motorun tüm önemli parçalarını detaylı bir şekilde inceleyerek müşterilere en kaliteli hizmeti sunmaktadır. Aracınızın motorunun güvenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için profesyonel ekspertiz hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Aynı zamanda Piston Nedir? hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak için inceleyebilirsiniz.

İlgili içerik:

Bakırköy Oto Ekspertiz Fiyatları

Whatsapp