Araç ön bölgesi çeşitli akşamları içerir. Ön panel, aracın farlarını, tamponunu, şasesini, radyatörünü ve yedek su deposunu barındıran ön taraftaki alandır. Tüm bu bileşenler, aracın ön panelinde yer alır. Özellikle önde hasar görmüş araçlarda ön panelin durumu kritik bir konudur.

Neden Ön Panel Değiştirilir?

Otomobilde Ön Panel Değişimi

Plastik malzemeden üretilen bu paneller genellikle çarpışma anında dayanıklı olmalarına rağmen, aracın şasesinde bulunan parçalar kadar sağlam değildir. Bu nedenle, ön paneller basit çarpışmalarda bile kırılabilir. Ön panel değişimi genellikle şu durumlarla ilişkilidir:
Ön ve yan çarpışmalarda, özellikle farın zarar gördüğü durumlarda.
  1. Araçtaki sağ ve sol ön çamurluklarda boya işleri veya sök tak işlemleri gerektiğinde (genellikle çamurluk içeri doğru çöktüğünde ön panel kırılabilir).
  2. Podyum uçlarına bağlı olan ön panelin şaseye gelen hasarlar sonucunda direnç gösteremediği durumlarda kırılabilir.
  3. Genel olarak, ön panel küçük hasarlarda bile işlevini yitirebilir ve değiştirilmesi zorunlu hale gelebilir. Vidalı ve basit bir montaj sistemine sahip olan bu parça, araç güvenliğini olumsuz yönde etkilemez.

Ön Panel Değişimi Nasıl Yapılır?

Tamponun değiştirilmesi sırasında, önce kaputun ve çamurluğun iç kısımlarındaki, aracın altındaki klipsler çıkarılarak tampon çıkarılır. Daha sonra aracın far bağlantıları çözülerek farlar da yerlerinden çıkarılır. İç panelin bağlantıları çözüldükten sonra montaj aşamasına geçilir.
araba ön paneli

Ön Paneli Değişmiş Bir Araç Satın Alınır mı?

Eğer aracın ön paneli değiştirilmişse, bu değişiklik oto ekspertiz raporlarında belirtilen boyutta yer alacaktır. Dolayısıyla, "Ön paneli değişmiş araç alınır mı?" sorusunun yanıtı, oto ekspertiz raporunda sunulan bilgilerle birlikte alıcıya düşen bir değerlendirme konusudur. Eğer güvenilir bir ekspertiz firması arıyorsanız sizleri OtoExperim'e bekliyoruz. OtoExperim güvenilir ve uzman kadrosuyla aracınızdaki her detayı sizlere raporlayacak ve sizi maddi zarardan kurtaracaktır. Ön panel konusunda ise uzman ekibimiz getirdiğiniz aracı inceleyecek ve sizlere aracın ne denli zarar gördüğünü iletecek. Ardından sizlerde durumun büyüklüğüne göre karar verebilirsiniz.
Aracınızı getirebileceğiniz ekspertiz noktalarımız:

Whatsapp