Çift Kavramalı Şanzıman Nedir?

Çift kavramalı şanzıman olarak bilinen bir diğer adı ise DSG (Direct Shift Gearbox) şanzımandır. Çift kavramalı şanzıman viteslerin genel olarak dişli şanzımanlardan çok daha hızlı bir şekilde değişiklik sağlayabilen şanzıman türüdür. Çift kavramalı olarak çalışan şanzımanlar araçlardaki genel kullanılan otomatik ve düz vites sistemleri içerisinde bulunan çok daha güçlü ve daha iyi bir kontrol seçeneği çıkmaktadır.

Oto Ekspertiz

Otomotiv sektöründe lider konumda olan Volkswagen ve Audi markaları çift kavramalı şanzıman sistemini kullanması ile beraberinde geliştirilen teknoloji içerisinde Porsche, BMW, Nissan, Mitsubishi ve gibi önemli markalar da çift kavramalı şanzıman sistemini kullanmaya başlamışlardır.

DSG Öncesi

DSG öncesinde sıralı manuel şanzıman türü kullanılmaktaydı. Bu sistem genel olarak sürücü tarafından debriyaj pedalının kullanmasına gerek kalmadan vites değişikliğini sağlamaktadır.
Bu önemli teknoloji Formula 1 araçları içerisinde kullanılması için geliştirilmiştir. Sistemin asıl amacı sürücü tarafından hızlanan, fren yapılma durumu ve viraj alması esnasında çevresindeki diğer araçları geçerken en iyi şekilde sürüş çizgisini takip ederek rahat bir ivme yakalamasını sağlayacak teknolojidir.
Direk olarak sistemler içerisinde sensörler ve bilgisayar beyni aracılığıyla vites kutusu yönetiminde SMT hidrolik kumanda kullanımı gerçekleştirilerek debriyajı otomatik sistemine bağlı olarak kontrol sağlanmaktadır. Elektronik gaz kelebeği ile vites değişikliği sırasında motor devrine göre geçiş sağlanmaktadır. Araç sürücüsü aracı ileri ve geri fonksiyonlarını kromdan yapılan vites kolu yada direksiyon üzerine monte edilmiş olan vites değiştirme düğmelerinden bunu gerçekleştirmektedir.
Sıralı sistem üzerinde çalışan manuel şanzıman otomotiv mühendisleri tarafından geliştirilerek DSG şanzıman ortaya çıkmıştır. SMT performansını otomatik olarak dahil edilmiş ve sürücüye kolaylık sağlanmıştır. SMT motor gücü %100 iken tekerleklere göre aktarım dahilinde rijit bir sistem üzerinde baskı balata sistemi bulunmaktadır. Otomatik şanzımanın çalışma prensibine göre gücün aktarım amacı direk olarak bir miktarda olsa güç kaybına yol açma durumu tork konventörü tarafından gerçekleşmektedir. Manuel şanzımanlarda ve SMT’nin olumsuz yani ise vites değişimi sırasında güç kaybı sebebiyeti şanzıman ve motorun ayrılması durumu olmasından kaynaklıdır.

SMT Problemlerinin Çözümü Nedir?

SMT problemlerin çözümü ise çift kavramalı şanzımanlar yoluyla gerçekleşmektedir. Çift kavramalı şanzıman SMT ve manuel olarak çalışan şanzımanların gecikme durumlarını elimine etmek amacıyla tasarlanmış bir teknolojidir. Çift kavramalı şanzıman baskı balata çifti ile 2 ayrı şanzıman grubundan oluşturulmaktadır. Bu sistem içerisinde birincisi tek sayılı 1, 3, 5 vites geçişlerini sağlamaktayken bir diğeri çift sayı 2, 4, 6, vites geçişlerini sağlamaktadır.


Araç çalıştığı durumdan itibaren tek sayılı vites kutusu devreye girmektedir. Fakat aynı süre içerisinde vites kutusu 2. Viteste beklemededir. Baskı balatanın tek sayılı vites kutusu işe birleşik olarak 1. Viteste aracın çalışmasını sağlamaktadır. Araç hareket ettikten sonra 2. vitese geçiş esnasında şanzımandaki baskı balata tek sayılı vites kutusundan aktarım yapılarak çift sayılı şanzımana geçiş sağlanarak işlem süreci devam eder.

Geçiş süresi bittikten sonra tekrar tek sayılı vites kutusuna geçiş sağlanmış olur.
Sıralı manuel şanzıman içerisindeki çift kavramalı şanzımanların avantajı direk olarak aracın vitesini küçültme esnasında performans odaklı bir durumu sahip olmasıdır. Sürücü vites küçültme işlemi yapmak istediğinde her iki şanzıman tipide görev içerisinde bulunur ve motorun devrine göre seçilmiş olan uygun vites geçişi tamamlanır. Bu işlem sıralı manuel şanzıman kıyasla çok daha fazla zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Vites geçişlerinde sürücü tarafından hissedilen herhangi bir sallantı vb. durum kesinlikle söz konusu değildir.

Çift Kavramalı, DSG Şanzımanların Avantajları

DSG yani çift kavramalı şanzımanların avantajları ise manuel şanzımanlı araçların sürüş esnasındaki durumunu sürüye aynı şekilde vermesidir. Sürüş verimliliği direk olarak çift kavramalı şanzımanda hissedilecek potansiyeldedir. Fakat çift kavramalı şanzıman manuel ve sıralı manuel şanzımana oranla anlık çok daha fazla vites değişimini gerçekleştirmemize olanak sağlamaktadır. Otomotiv sektöründe adından oldukça fazla söz ettiren Volkwagen markası DSG şanzıman sadece 8ms de yaparken SMT şanzıman Ferrari Enzo aynı işlem aralığını 150ms gibi bir sürede tamamlamaktadır.

DSG Nedir? hakkında detaylı bilgi almak isterseniz DSG Nedir? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şanzıman Arıza Tespiti

Eğer aracınız ile ilgili detaylı bir aksam kontrol yaptıracaksanız sizleri Oto Experim'e bekliyoruz. Oto Experim, uzman ve güvenilir kadrosuyla aracınızın bütün aksamlarını kontrol ederek tarafınıza en detaylı ekspertiz raporunu iletmektedir.

Whatsapp