DSG Nedir? tüm detayları ile kafanızdaki soru işaretlerine içeriğimizde yanıt bulacaksınız.
DSG çift kavramalı şanzıman yapısı olarak bilinmektedir. DSG bir şanzıman sistemi versiyonudur. DSG kısaltılmış halinin açılımı ise Direct Shif Gearbox olarak geçmektedir.

Oto Ekspertiz

DSG otomatik vitesli araçlar içerisinde bulunduğunda vites geçişi sırasında yavaş işlem yapma durumu olabilir. Tabi ki bu durum aracın performansını direk olarak etkilemektedir. Aynı zamanda gereksiz bir şekilde gaza yüklenme söz konusunda yakıt tüketimi de fazlasıyla artacaktır. Otomotiv üreticileri bu duruma çözüm getirmek adına DSG yani çift kavramalı şanzıman teknolojisini bulmuştur. Çift kavramalı şanzıman sistemi sayesinde vites geçişleri çok daha seri bir şekilde sağlanmaktadır. DSG şanzıman sistemini ilk kez otomotiv devi olan Volkswagen markası tarafından kullanılmıştır.

DSG şanzımanlı bir aracın vites değiştirmesinin konforunu yaşamak ile pürüzsüz bir vites geçişi sayesinde aracınızın kullanım ömrü artmaktadır. DSG şanzıman sistemi sıralı tip şanzıman sistemi gibi muazzam bir şekilde seri ve kusursuz vites geçişi yapmamıza olanak sağlamaktadır.

DSG şanzıman sistemi içerisinde bulunan çift baskı balata ile vites sayısı kümelenmesi durumunda her vites sayısının kavramsal olarak tek ve çift şeklinde ayrılmasını sağlanılmaktadır. Birinci baskı balata içerisine düşen 1,3,5 tek sayıları var olurken, ikinci baskı balataya ise 2,4,6 çift sayıları geçerli olacaktır. DSG şanzıman sitemi içerisindeki 6. vitese kadar opsiyon verilmiş durumda Volkswagen firması1. baskı balataya dahil olarak 7. kuru tip dişlisi mevcuttur. 7 ileri viteslerin standart normlar üzerinde kullanılırken 6 ileri DSG şanzıman sisteminde daha fazla tork üretmekte olan araçlara nakledilmesidir. Audi firmasında ise çift kavramalı şanzıman 8 ileri bir şekilde görev yapmaktadır. Üretilen tork Volkswagen firmasının tam tersine 7 ileri stronic şanzıman kullanılmaktadır. Volkswagen tarafından inovasyona çok ciddi bir yatırım mevcuttur. Uzun bir süredir çalıştıkları yeni teknoloji ise 10 ileri çift kavramalı DSG şanzımanın üretime getireceğini bildirmiştir.

DSG Şanzıman Nasıl Çalışmaktadır?

DSG şanzıman nedir? size tam anlamıyla detaylı bir şekilde anlattık. DSG Nasıl Çalışmaktadır? Aklınızda herhangi bir soru işareti kalmadan aktarım yapacağız.DSG şanzıman sistemi araçlarda vites değişikliği sırasında sessiz ama bir o kadarda kusursuz şekilde geçiş sağlamaktadır. DSG şanzıman sistemi tork dengelenmesini sağlayarak sistemi en iyi şekilde yönetmektedir. DSG şanzıman sistemi bilgisayar ve sensör ile bağlantılı olarak çalışmaktadır.

Yani vites geçişleri aktarım olmadan önce vitesin geçiş sırası tamamlanmakta olup uygun bir zaman diliminde devreye sokularak işlem devamlılığı sağlanmaktadır. DSG şanzıman sistemi manuel şanzımanlarda alınan performansı sağlayabilecek bir alt yapıya sahiptir. DSG şanzıman teknolojisi mili saniyede geçiş yapabilmektedir. DSG şanzıman teknolojisi sport mod ve drive mod olarak iki ana sürüş kullanımına sahiptir.

Drive mod direk olarak normal kullanımlarda yakıt tasarrufu ve ses seviyesi en az seviyede kullanımı sağlanırken aracı yüksek viteslere çıkartmaktır. Otomatik vitesli aracın hız durumuna orantılı bir şekilde vites sayıları küçülmekteyken DSG şanzımanlı araçların ise hızlanması direk olarak sabit bir şekilde vites sayısını yukarı çekmektedir.

Spor mod ise aracın gaz pedal tepkimesinin çok hassas bir şekilde motorun güç band aralığını daha kısa tutmasıdır. Direksiyon arkasından yada vites kutusu üzerinde bulunan artı veya eksi olarak belirtilen vites geçişlerini rahatlıkla yapabilmektesiniz. DSG şanzıman çift kavrama durumunu yüksek devirde sürekli bir tepkimeye girerek aracın performansını en üst seviyede tutmasıdır.

DSG Şanzıman’a Sahip Araçların Avantajları Nelerdir?

DSG şanzımanlı araçların hızlı bir şekilde vites geçiş durumu ile güç kaybı olmadan işlevini yerine getirmektedir. Manuel vitesli araçlara göre fazlasıyla üst bir düzeyde konfor sağlayarak hem yakıt tüketimi konusunda yardımcı olmaktadır. DSG şanzımanlı araçların manuel vitesli araçlardaki yorgunluğa göre otomatik vitesli araçlarında performans problemi yaşayan sürücüler için DSG şanzıman sistemli araçlar oldukça isteklerini karşılayabilecek teknolojiye sahiptir. Tabi ki her sistemde olduğu gibi DSG şanzıman sisteminde de birkaç problemli durum söz konusudur.

DSG Şanzıman’a Sahip Araçların Dezavanajları Nelerdir?

Araç içerisinde çıkacak bir arıza durumunda günümüz teknolojisinde çözümü kolaydır. Fakat bundan 2 yıl öncesinde DSG şanzımanlı araçların sorunlarında bilgisizlik ve tecrübesizlikten dolayı tespit edilen arızanın miktarı sürücüye yüksek fatura olarak yansımaktaydı. Günümüz teknolojisinde artık bu durum ortadan kalktı ama yine de yetkili servislerde arızayı tespit edip onarım yaptırmak her zaman araç için ve araç sahibi için daha iyidir.

Bazı markalarda DSG şanzıman sistemlerinde oldukça problem yaşanmaktadır. Bu durum otomotiv sektöründe sorun oluşturduğu için tüm markalar ortak bir karar doğrultusunda yetkili servis personellerine direk olarak eğitim vererek bu durumu da çözüm sürecine sokarak DSG şanzıman sisteminin başarılı bir şekilde teknolojik açıdan ilerlemesinde yol gösterildi.

DSG şanzıman konfor ve performansı bakımında bir araya geldiklerinde muazzam bir rahatlık söz konusudur fakat DSG şanzıman sistemi içerisinde bazı kronik şanzıman sorunları ile karşı karşıya kalmanız olabilmektedir. Sürekli bakım gerektiren DSG şanzıman zamanında yapılan bakım ile uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır. Çift kavramalı otomatik şanzımanın araç sahibine karşı olumsuzluk oluşturabilecek çok büyük bir dezavantajı kesinlikle yoktur sadece mevcut şanzımanlardan farkı olduğu için kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir.

DSG Şanzıman Arızası Nasıl Tespit Edilir?

Titremeyle ilişkili sesler genellikle çift kavramanın ayırma çatallarının gevşekliğinden kaynaklanır. Ancak dişli sesleri veya sürtünme sesleri, istenmeyen ve genellikle maliyeti yüksek olan şanzıman arızalarını işaret eder. Şanzımandaki problemi en detaylı şekilde öğrenmek istiyorsanız aracınızı ekspertize sokabilirsiniz. Eğer aracınız için ekspertiz hizmeti düşünüyorsanız sizleri Oto Experim'e bekliyoruz.Uzman ekspertiz ekibimiz sizlere en detaylı raporu sunacaktır.
Whatsapp