Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) imzasını taşıyan yerli otomobillerin ilk iki üretimi tanıtıldı. Henüz konsept olan yerli otomobiller için genel bir teknik bilgi aktarımı yapabiliriz.

Yerli Otomobil Togg Özellikleri Nedir?

Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Zorlu Grubu ortaklığınca üretimi desteklenen yerli otomobil 2022 yılında tamamen satışa çıkacak. 2022 yılında tamamen satışa açık olacak yerli otomobil C-SUV olacaktır. Bu otomobil dört çeker ve arakadan itişli olmak üzere iki farklı versiyonu olacak ve otomobiller tamamen elektirikli ve kendine ait bir yazılımı mevcuttur. İnovasyon çağında olmamızın getirdiği sorumlulukları en üst seviyede yerli otomobiller içerisinde göreceğiz. Her iki modelin hızı 180 KM/S olarak sabitlenmiş durumdadır. Arkadan itişli modelin 200 beygir güçle karşımıza çıkacak. Dört çeker versiyonunda ise 400 hp olacak. Dört çeker model 0’dan 100 kilometre hıza ortalama 4.8 saniyede ulaşacak ve diğer versiyonun ise 0’dan 100 kilometreye 7.6 saniye içerisinde ulaşacak.

yerliotomobil yerliotomotivtogg

Li-on pillerden güç alan yerli otomobil, 300 km + ve 500 km+ olmaz üzere iki farklı menzil seçeneği sunmaktadır. Yerli otomobil elektronik güç ünitesinde bulunan yerli yazılım ile desteklenip sürdürülebilirlik potansiyeli tamamen Türkiye’nin kontrolünde olacak. Hızlı şarj teknolojisine sahip yerli otomobil bu sayedse 30 dakika gibi kısa sürede şarj olabilecek. Yerli otomobilin 4G/5G bağlantısına sahip bir şekilde merkeze bağlanarak yazılım güncellemesi alabilecek ve ileri sürüş destek sistemleri ile 3. Seviye otonom sürüş teknolojine sahiptir. Trafiğin sıkışık halde olduğu zamanlarda ise kendiliğinden dur-kalk opsiyonu yaparak sürücünün direksiyon ile kontrol etmesine gerek kalmayacak.

Fabrika Bursa da Kurulacak

2021 yılında açılacak olan Bursa Gemlik’te üretimi yapılacak olan yerli otomobil tasarım ve yazılımsal olarak ileri teknolojiye sahip bir araç olacaktır. Tamamen elektirikli çevreye duyarlı yerli otomobil Avrupa standartlarınca kısa zamanda küresel bir marka haline gelecek bir alt yapı çalışması çoktan başladı bile ön siparişe açık olacak ve yatırımsal olarakta desteklenmiş olacak.

oto ekspertiz

Öncelik 5 Model Üretilecek

Yerli otomobil TOGG, fabrikanın temelini 2020 yılında atacak. 2030 yılına kadar ise fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen kendisine ait bir ortak e-platform üzerinde 5 farklı model üretecek. Projenin hemen başında 2 ayrı özgün patenti kayda geçiren TOGG, üretime başlayacağı 2022 yıllı itibarıyla Avrupa'nın klasik olmayan doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olarak endüstride yerini alacak.

yerli otomobil suv yerli araç suv yerli otomotiv suv modeli

Holografik Asistan

Türkiye’nin yerli otomobili, sadece elektirikli ve akıllı yazılım teknolojisinin yanı sıra inovasyonu yüksek ve kullanıcı tarafından özgün ve yüksek teknoloji ile donatılmış bir araç olacak. 2023 yılından itibaren dünyada ilk kez Türkiye’nin yerli otomobilinde kullanılmaya başlanacak olan “Holografik Asistan” bizlerle olacak.

yerli otomotiv sedan yerli otomotiv sedan modeli yerli araç sedan

Holografik Asistan Nasıl Çalışır?

Sıradan bir sanal göstergenin dışında bir kullanıcı deneyimi yaşatmak adına geliştirilmiş teknolojidir. İleri göz takip algoritması ile holografik üç boyutlu görüntüleme imkanı sağlamaktadır. Arttırılmış gerçeklik boyutlarında kullanım sağlayacak ve bu teknoloji sayesinde sürücü gözünü yoldan ayırmasına gerek kalmadan gösterge ekranında verilen bilgilere erişiminin dışında yol ve çevresel faktörler hakkında da detaylı bilgi edinebilecek. Daha güvenli bir araç sürüş statüsü ve daha kullanışlı bir teknoloji alt yapısı ile Türkiye’nin yerli otomobili TOGG otomotiv sektöründe hedefleri yüksek ve başarılı bir iş çıkartmış oluyor.

Whatsapp