Vites Nedir? Sorusuna Oto Experim olarak basit bir şekilde açıklayalım. Aracın hareket edebilmesi üzerine kurulmuş bir hareket dişli mimarisine vites denir. Fransızca “vitesse” sözcüğünden gelmiştir. Motorun verdiği enerjiyi dönme hareketi ile diferansiyele ileten araçtır. Vites dişli takımlardan oluşmaktadır. Vites dişlileri her araca göre ayrı bir mimari ile yapılmaktadır.

Oto Ekspertiz

Vitesin ileri ve geri olarak iki hareket koşulu mevcuttur. Güç ve hızı dengeleyerek kullanıcıya doğru sürüşü sunan vites günümüzde manuel vites, otomatik vites, triptonik vites ve yarı otomatik vites olarak dört gruba ayrılmaktadır. Vites sistemi motorun hızı ile gücü deneleyen araç içerisinde yer alan vites kutusu yani bir diğer adı şanzımandır.

Araç Sınıfına Göre Vites Seçenekleri Nelerdir

Günümüz teknolojisi içerisinde üretilen araçlarda otomatik vitesli araçlar oldukça yaygın bir halde ilerlemektedir. Sanayi ve yazılımın birleşmesi sonucunda araçlar üzerindeki etkisi oldukça iyi bir gelişme sağlanmaktadır. Birçok teknoloji firması bir aracın hız ile doğru orantılı olarak hem vites hem de performans iyileştirmesi gerçekleştirmesi ile otomatik vitesli araçlar kullanım ve teknoloji bakımından ciddi bir fark yaratmıştır. Günümüzde hala manuel vitesli araç satışı oldukça farzladır. Kullanıcılar alacakları araçları daha uygun bir şekilde sahip olabildikleri için caydırıcı bir özellik olarak belirlenmiştir.

Vites Nedir

Örneğin binek araçlarının vites seçeneklerini ele alalım. Marka ve yıla göre oldukça farklılıklar bulunmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesi ile beraberinde şanzıman türleri de farklılık göstermektedir. Otomobil markaları daha iyi performans ve konforlu sürüş bakımından otomatik vites üzerine çalışmalar gerçekleştirse de manuel vitesli araçlarında ciddi teknolojik alt yapı mimarileri sürdürülmektedir.

Oto Experim olarak, uzman ekibimizle her türlü araç üzerinde detaylı bir inceleme yaparak müşterilerimize güvenli ve sorunsuz bir sürüş deneyimi sunmayı hedefliyoruz. Araçlarınızın vites sistemleri de dahil olmak üzere her detaylı ekspertiz raporu için bize güvenebilirsiniz. Detaylı bilgi ve randevu için bizi ziyaret edebilirsiniz.
Whatsapp