Vankel Motor Nedir? tüm detayları ile sizlere açıklamak istedik. Vankel motor çeşidi içten yanmalı motorların bir versiyonudur. Vankel motor teknolojisi kenarları yayvanlaşmış döner pistonlar sayesinde yanma odasında biriken basıncını direk olarak döner harekete çevirmektedir. Burada güç tamamen şeffaf bir şekilde direkt olarak pistona bağlı millerle üretilmektedir.

Oto ekspertiz

Vankel Motorun Tarihçesi

Vankel motorların teknoloji ilerlemesi açısından otomotiv sektöründeki tarihi fazlasıyla önem taşımaktadır. Vankel motor ilk kez 1920 yılında Felix Wankel tarafından geliştirilmiş bir motor teknolojisidir. Zaman içerisinde Amerikan otomotiv endüstrisine ek bir durum olarak Japon otomotiv devleri de Wankel motor teknolojisini otomobillerinde kullanmaya başlamışlardır.
Merkezden kaçık dönen döner piston oval bir gövdede hareket etmektedir. Wankel motor dört (4) zamanlı bir motor türüdür. İstenilen tork değerini yakalamak adına gerekli olan yüksek tork devrini almakla zorlanabilir. Fakat günümüz teknolojisinde vankel motor optimizasyonu üzerinde otomotiv mühendisleri çalışmaktadır. Vankel motor kullanan birkaç markayı sizlere aktaracak olursam Mercedes, Audi, Citroen, Mazda markaları kullanmaktadır.

Whatsapp