Triger kayışının birçok adı mevcuttur. Eksantrik mili kayışı, zamanlama kayışı gibi isimlerle de kullanım içerisindedir. Triger kayışı, motorun güvenliği ve performansı içerisinde çok önemli bir pozisyonu mevcuttur. Triger kayışının zarara uğraması ya da kopması halinde motorda oluşucak arızanın durumu sıkıntıya uğratabilir. Triger kayışı sisteminin ömrü oldukça önemli bir konudur ve bakımının aksatılmaması gerekmektedir. Belirli yıl aralıklarında veya kilometre bazında triger kayışı değiştirme işleminin yapılması gerekmektedir.

Triger Kayışı Nedir, Ne İşe Yarar?

Krank mili içerisinden aldığı hareket sonucunda eksantrik miline iletilen supapların açılış kapanışını gerçekleştiren triger kayışı, motor soğutma sıvısından da sorumludur. Birçok araç modelinde devridaim pompası hareket etmesini sağlayarak motor soğutma sıvısı soğutulma işlemi sırası içerisinde kontrollü bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Eksantrik mili ve devridaim pompasına, dönmeleri için ihtiyaç duydukları hareketi verir. Tabi bu hareketi aktarırken belli bir düzene göre ilerlemektedir.

Triger Sisteminin Parçaları Nelerdir?

Triger kayışı: Krank mili ile eksantrik mili içerisinde hareket gereksimini sağlayan parçaya denir.

Gergi bilyesi: Triger kayışını, iki mil arasındaki doğru hizayı ayarlayacak durumda germeye yarar.

Devridaim pompası: Motor soğutma sıvısının, soğutma sistemi içerisinde ilerlemesini sağlar.

Farklı marka ve modellere göre değişiklikler göstersebilsede triger sisteminin tüm parçaları yukarıda yer almaktadır. Tüm bu parçalar aynı anda değişmesi gerekmektedir. Nedeni ise sadece bilyeden gelen ses ya da triger kayışın eskimiş olması değişim sonrasında yaşanacak bir takım sorunlara yol açabilir o yüzden değişim zamanı geldiğinde tüm parçalar içerisinde işlem gerçekleştirilir.

Triger Kayışı Hangi Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor ve araç için önemli hayati bir görevini taşıyan triger kayışı ve bütün sistem içerisinde belli dönemler eşliğinde değiştirilmelidir ki arabanın kullanım ömrü sağlıklı bir şekilde uzasın. Triger kayışının ömrü tamamen sizin aracınızın kullanımına bağlıdır.
Triger kayışlarının kullanım koşulunun yanı sıra marka ve modele göre değişiklik gösterir. Triger kayışının kullanım süresi ortalama en fazla 3 yıldır. Bu süre dolmaya yakın herhangi bir belirgin hasar görülmüyor bile olsa triger kayış sisteminin tamamen yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca araçla yapılan kilometreye göre de triger kayışı değiştirilmesi gerekmektedir. Marka ve modele göre farklılık olsada en az 80 bin ile 100 bin km’de bir, triger kayış sisteminin değiştirilmesi gerekmektedir.

Kauçuk ve çelik tel gibi malzemelerden kompozit bir yapı bileşenleri doğrultusunda üretilen triger kayışı aynı zamanda kevlar, aramid ve karbon fiber alaşımı içerisinde özel ve dayanıklı malzemelerden üretimi gerçekleştirilen ürünler mevcuttur. Bu ürünler daha fazla dayanıklı bir yapı ve kaymayı önleyerek uzun ömürlü kullanım sağlarlar. Fakat ne olursa olsun 3 yıl yada 100 km ulaşmış triger kayış sistemi kesinlikle değiştirilmedir.

Oto Experim
Genellikle 1 saat içerisinde yanıt verir.

Oto Experim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
07:09
×
Whatsapp