Triger kayışının birçok adı mevcuttur. Eksantrik mili kayışı, zamanlama kayışı gibi isimlerle de kullanım içerisindedir. Triger kayışı, motorun güvenliği ve performansı içerisinde çok önemli bir pozisyonu mevcuttur. Triger kayışının zarara uğraması ya da kopması halinde motorda oluşucak arızanın durumu sıkıntıya uğratabilir. Triger kayışı sisteminin ömrü oldukça önemli bir konudur ve bakımının aksatılmaması gerekmektedir. Belirli yıl aralıklarında veya kilometre bazında triger kayışı değiştirme işleminin yapılması gerekmektedir.

Triger Kayışı Nedir, Ne İşe Yarar?

Krank mili içerisinden aldığı hareket sonucunda eksantrik miline iletilen supapların açılış kapanışını gerçekleştiren triger kayışı, motor soğutma sıvısından da sorumludur. Birçok araç modelinde devridaim pompası hareket etmesini sağlayarak motor soğutma sıvısı soğutulma işlemi sırası içerisinde kontrollü bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Eksantrik mili ve devridaim pompasına, dönmeleri için ihtiyaç duydukları hareketi verir. Tabi bu hareketi aktarırken belli bir düzene göre ilerlemektedir.

Triger Sisteminin Parçaları Nelerdir?

Triger kayışı: Krank mili ile eksantrik mili içerisinde hareket gereksimini sağlayan parçaya denir.

Gergi bilyesi: Triger kayışını, iki mil arasındaki doğru hizayı ayarlayacak durumda germeye yarar.

Devridaim pompası: Motor soğutma sıvısının, soğutma sistemi içerisinde ilerlemesini sağlar.

Farklı marka ve modellere göre değişiklikler göstersebilsede triger sisteminin tüm parçaları yukarıda yer almaktadır. Tüm bu parçalar aynı anda değişmesi gerekmektedir. Nedeni ise sadece bilyeden gelen ses ya da triger kayışın eskimiş olması değişim sonrasında yaşanacak bir takım sorunlara yol açabilir o yüzden değişim zamanı geldiğinde tüm parçalar içerisinde işlem gerçekleştirilir.

Oto Ekspertiz

Triger Kayışı Hangi Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor ve araç için önemli hayati bir görevini taşıyan triger kayışı ve bütün sistem içerisinde belli dönemler eşliğinde değiştirilmelidir ki arabanın kullanım ömrü sağlıklı bir şekilde uzasın. Triger kayışının ömrü tamamen sizin aracınızın kullanımına bağlıdır.
Triger kayışlarının kullanım koşulunun yanı sıra marka ve modele göre değişiklik gösterir. Triger kayışının kullanım süresi ortalama en fazla 3 yıldır. Bu süre dolmaya yakın herhangi bir belirgin hasar görülmüyor bile olsa triger kayış sisteminin tamamen yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca araçla yapılan kilometreye göre de triger kayışı değiştirilmesi gerekmektedir. Marka ve modele göre farklılık olsada en az 80 bin ile 100 bin km’de bir, triger kayış sisteminin değiştirilmesi gerekmektedir.

Kauçuk ve çelik tel gibi malzemelerden kompozit bir yapı bileşenleri doğrultusunda üretilen triger kayışı aynı zamanda kevlar, aramid ve karbon fiber alaşımı içerisinde özel ve dayanıklı malzemelerden üretimi gerçekleştirilen ürünler mevcuttur. Bu ürünler daha fazla dayanıklı bir yapı ve kaymayı önleyerek uzun ömürlü kullanım sağlarlar. Fakat ne olursa olsun 3 yıl yada 100 km ulaşmış triger kayış sistemi kesinlikle değiştirilmedir.

Triger Kayışı Ömrü Ne Kadardır?

Triger Kayışı aracın çalışmasında yardımcı rol üstlendiği için araç içerisinde en fazla kullanılan parçalardan bir tanesidir. Bu parçanın ortalama 3-4 sene kullanım zamanı bulunmaktadır. Elbette her aracın kullanım oranına göre değişiklik gösterebilir lakin en geç 5-6 senede değiştirmeniz en doğru karar olacaktır.

Kullanım ömrü önemli bir unsur olduğu kadar aracı kullandığınız kilometre miktarı da oldukça önemlidir. Bu konu hakkında genellikle otomobil üreticileri araçların Triger Kayışını ne zaman değiştirmenizle ilgili yorumlar yaparlar, onların verdikleri fikirleri dinleyip uygulamanız aracınızın sağlığı için oldukça önemlidir. Uzmanlar ise bütün araçların 60.000 – 100.000 kilometreyi doldurdukları zaman Triger Kayışını değiştirmeniz hakkında tavsiyeleri vardır.

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger Kayışı bütün araçlarda oldukça önemli bir yere sahip olan bir parçadır. Bunun nedeni aslında motoru dengeleyen ve ona bazı konularda oldukça önemli yardımlar sağlamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle aracınızın Triger Kayışı koptuğunda basit bir şey olarak es geçmemelisiniz. Koptuğu zaman büyük hasar kayıtları açan bu parça aracınıza aşağıda yer alan sonuçları verebilir;

· Kayışın kopmasının ardından yüksek ihtimalle motor çalışmayı tamamen durduracaktır. Bununla birlikte motor tarafından gelen büyük ses sizi tedirgin edebilir.

· Susap ismi verilen kapak ve pistonlarda büyük hasar kayıtları görülür.

· Susaplar devre dışı kalacağından dolayı zamanlaması da bozulur.

· Açık bir halde kalan Susaplara Pistonlar çarpar. Hızlı çarparsa eğer Susaplar basit bir şekilde kırılır.

Aracınız ile seyir halindeyken bu tür bir durumla karşılaşırsanız yüksek ihtimalle araç kendini hemen kapatır ve çalışılmaz konuma getirir. Bu durumda aracı müsait bir yere çekip Yetkili Servislerden yardım istemeniz en doğru hamle olacaktır.

Triger Kayışı Arıza Tespiti

Aracınızın güvenliği ve performansı için kritik bir rol oynayan triger kayışı ve sistemini düzenli olarak kontrol ettirmek, uzun ömürlü ve sorunsuz bir sürüş deneyimi için önemlidir. Oto Experim, uzman ekibi ve modern ekipmanlarıyla araçlarınızın triger kayışı sistemini titizlikle inceleyerek olası arızaları önceden tespit eder ve gerekli önlemleri alır. Ekspertiz hizmetimiz, araçlarınızın triger kayışı ve ilgili bileşenleri konusunda güvenilir bir değerlendirme sunar, böylece siz de aracınızın uzun ömürlü performansına katkıda bulunabilirsiniz. Detaylı bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.
Whatsapp