TDI, CDTI ve HDI teknolojisi içerisinde yer alan motorların yeni nesil otomobillerde barındırılan dizel motor teknolojilerine verilen addır.

TDI CDTI ve HDI Motorlar ve Özellikleri

TDI motor teknolojisi Audi ve Volkswagen markalarının bireysel ve ticari otomobiller arasında kullanılan motor teknolojisidir. TDI motor teknolojisi uzun kilometre kullanımı ve düşük yakıt tüketimi yüksek performans sağlayarak TDI teknoloji kullanıcılara kendini kanıtlamış ve dünyada ilk seri üretime geçilmiş turbo dizel motor teknolojisidir. TDI motor teknolojisi en düşük motor hacmi doğrultusunda çift silindir ve 800 ’cc motor hacminden başlayıp 12 silindir 6000 ’cc motor teknolojisine kadar üretimi mevcuttur. Audi otomobillerinin içerisinde 1989 yılında ilk olarak 100 serisinde TDI motor teknolojisi kullanılmıştır.

CDTI motor teknolojisinin açılımı Common Direct Turbo İnjection ’dır. Dizel motorlar içerisinden en az yakıt tüketimini sağlayan ve otomotiv sektöründe yer alan markalar içerisinde Opel, Vauxhall tarafından kullanılan CDTI motor teknolojisidir. CDTI motor teknolojisinde en düşük hacim 1300 ’cc olarak devamında en yüksek motor teknolojisi 3000 cc ’dir. CDTI motor teknolojisinin en göz doldurucu özelliği tork seviyesinin düşük miktarda olması ve düşük miktara göre tork istikrarının devamlılığı stabil şekilde izlenmektedir.

HDI motorlara bakacak olursak otomotiv sektöründe yer alan ilk olarak Peugeot markasında kullanılmıştır. Peugeot HDI motor teknolojisi ilk defa 1997 yılında kullanılmıştır. HDI motorların en büyük durumu yakıtsal tasarruftur. Aynı zamanda HDI motorların diğer motorlara göre çevreye verdikleri emisyon durumu çok azdır. HDI motor teknolojisi içerisinde yakıt enjeksiyonlarının dizel yakıt kullanımı 1800 bar ile ayarlanmıştır. Yüksek basınçla püskürtme işlemi yapılarak yakıttan maksimum derecede verimlilik alınmaya odaklı bir teknolojidir. HDI açılımı ise High Pressure Direct Injection olarak bilinmektedir. HDI motor teknolojisi dizel motorlara nazaran en az %50 opsiyonunda emisyon gücü sağlamaktadır.

Peki Motor Arızasında Ne Yapılmalı?

Aracınızda bulunan motorun arızalanması çok kötü sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle periyoduk olarak bakımları ve kontrolleri yaptırmanız fazlasıyla önemlidir. Eğer aracınızda bulunan motorun arızalandığını düşünüyorsanız uzman ekspertiz ekibimiz tarafından kontrollerini sağlatarak detaylı bir rapor alabilirsiniz. En detaylı ekspertiz raporları için sizleri Oto Experim'e bekliyoruz.

İlgili içerik;

Bakırköy Oto Ekspertiz Fiyatları

Whatsapp