Süspansiyon sisteminin araç içerisindeki görevi, lastiklerle yol arasındaki teması yüksek verimlilik sağlanılabilmesi adına üst düzey bir sürüş sağlama gibi bir görevi vardır. Yola temas ile sürtünmenin en aza indirgenerek stabil sürüş sunması gerekmektedir. Çünki sürüş sırasında fren yaptığımız andaki hızlı tepki almak, direksiyon hakimiyeti ile araç seyirinin yön değiştirme aksiyonunda süspansiyon sistemi önemli bir görev içerisindedir.

Oto Ekspertiz

Yol sürüşünüz ve güvenliğiniz adına araç içerisinde en önemli kavramlar arasında yer almaktadır. Araç içerisindeki süspansiyon darbe emiş ve sürüş esnekliği sunmaktadır.

Süspansiyon Sisteminin Görevleri Nelerdir?

Yoldaki Bozuklukların En Aza İndirilmesi

Süspansiyon sistemlerinin görev tabanlı çalışmaktadır. Araç seyir halinde iken yollardaki bozukluk yada araç hakimiyetinin stabil olmasını sağlayan en önemli faktör aslında süspansiyonlardır. Birçok araç sahibi bunu araç koltuklarının yada lastiklerin sağladıklarını düşünse de aslında tüm görevler süspansiyon ile alakalıdır devamında lastiklerin mevsim standartları ve kullanım ömürleri gelir ve yol tutuş durumunu destekler. Seyir esnasında aracın tekeri çukura girince teker aşağı doğru ivme yapar. Süspansiyonlu araçlarda bu ivme minimum seviyede hissedilir, çünkü süspansiyon sisteminin aksamı aracı her zamanki seviyesinde tutmaya çalışır.

Aracın Yol Tutuşunu Arttırmak

Süspansiyon sisteminin başlıca görevi, aracın 4 tekerlerinin yola direk olarak bağlı kalmasını sağlamaktır. Bu işlemi yaparken araç içindekilerin dış etkenlerden daha az etkilenmesini ön görmektedir. Yolun bozukluklarından kaynaklanan çukur, tümsek vb. yol durumundan aracı ve içindekileri bir bütün halinde stabil bir sürüş sağlamak için tasarlanmıştır. Örnek verecek olursak karşılaşılacak çukur içerisinde dalgalanma sonucunda ortaya çıkan ivmenin araç kasasının sabit kalacak şekilde tekerlere bu ivmeyi doğru bir şekilde aktarım yaparak yol tutuşunuzu üst seviyeye çıkartması gerekmektedir.

Virajlarda Süspansiyon Desteği

Virajlı yolda seyir alan araç eğime rağmen içteki tekerler daha az baskı altında kalır. Yük ise virajdaki dış tekerlere binmektedir. İç tekerler ne kadar yol tutuş özelliğine sahipse virajdaki dönüşümüz o kadar kusursuz olmaktadır. Bunu sağlayacak olan faktör ise süspansiyonun görevini tam anlamıyla yapmasından geçer. Süspansiyon sistemi iç tekerlerin yola tutunmasında destek verirken dış tekerler ise yükü azaltmakla işlem sürecine dahil olmaktadır.

Süspansiyon Arızasında Ne Yapılmalıdır?

Süspansiyon sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması, araç içindeki yolcuların konforu ve güvenliği açısından büyük önem taşır. OtoExpertiz, modern ekipmanları ve uzman ekibiyle süspansiyon sistemi bakımı ve arıza tespiti konusunda kaliteli hizmet sunmaktadır. Araç sahipleri, süspansiyon sisteminin kusursuz işleyişini ve performansını uzmanlarımız aracılığıyla kontrol ettirebilir, böylece güvenli ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşayabilirler. Detaylı bilgi ve randevu için OtoExperim'i ziyaret edebilirsiniz. Araçlarınızın süspansiyon sistemi konusunda güvende olması için ekspertiz hizmetimize başvurun, sürüş keyfinizi en üst seviyeye çıkaralım."
Whatsapp