İkinci el araçların kilometre düşürme, kazasını ve hasarını gizleme gibi dolandırıcılıklara son verecek ekspertiz raporu zorunluluğu yıl sonuna ertelenince, merdiven altı eksperlere gün doğdu.

İkinci el araç satışında ekspertiz raporu zorunluluğunun yıl sonuna ertelenmesi sahte eksperlerin işine yaradı. Uzmanlar uyardı: “Orijinal parçaları değişmiş bir aracı tespit edemeyen eksperler, merdiven altı servislerdir. TS-13805 numaralı ekspertiz merkezlerine gidin.”

Ticaret Bakanlığı’nın “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” geçtiğimiz yıl Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yönetmelikte profesyonel olarak ikinci el araç alım-satımı yapan firma ve kişilere ekspertiz raporu ve satış fiyatının yazılması zorunlu hale getirilmişti.

TSE belgeli firmalar

İkinci el araçların kilometre düşürme, aracın kazasını ve hasarını gizleme gibi dolandırıcılıklara son verilmesinin amaçlandığı yönetmeliğe göre, ekspertiz raporunu verme yetkisi TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi alan firmalarda olacak. İkinci el satışlarına önemli düzenlemeler getiren bu yönetmelikle ilgili işletmelere 13 Ağustos 2019’a kadar uyum süresi tanınmıştı. Bu süre yıl sonuna kadar uzatıldı.

Bu süreçte araç alım-satımı yapan vatandaşlarda sahte ekspertizlerin kurbanı oluyor. İstanbul’da oto galeriden araç satın alan Erkan Şen’in ekspertize götürdüğü otomobili önce temiz çıktı. Ancak başka serviste yaptırdığı testlerde farlar ve tamponun orijinal olmadığı, hava yastıklarının ise değiştiği anlaşıldı. Galeriyi arayan Şen, “55 bin TL’ye aldığım arabayı 50 bin TL’ye geri alabileceklerini söylediler. Daha az vergi ödemek için noterde aracı ucuza göstermişler” dedi.

Kocaeli’nde yaşayan Bekir Ayaz da kilometresi değiştirilen araç satılan vatandaşlardan biri. Ayaz, “113 bin kilometrede arabayı 43 bin TL’ye aldım. Bursa’dan aldım, ekspere götürdüğümüzde hiçbir sorun çıkmadı. Ancak beş gün sonra arabada arıza ışığı yanınca yetkili servise götürdüm. Kilometrenin en az 40 bin düşürüldüğünü öğrendim. Eksperde kilometrenin değişip değişmediği ortaya çıkmadı. Ben de kandım” diye konuştu.

‘Bağlayıcı olacaktı’

Tüm Oto Ekspertiz Dernekleri Başkanı Orhan Ağca, “Düzenleme çıksaydı durum farklı olurdu. Kontrollü bir şekilde mağduriyetlerin önüne geçilmiş olacaktı. Oto galericiler, araç satıcıları ve uygulamanın yapılacağı ekspertiz de bağlayıcı olacaktı. Yani tüketicinin karşısında kanun yoluyla muhattapları olabilecekti. Ama yine de vatandaşlarımız araçlarını gösterecekleri ekspertizleri iyi araştırmalı, yaşayacakları sorunların arkasında durabilen firmaları tercih etmeli. O yüzden TS-13805 numaralı ekspertiz merkezlerine gidilmeli. Aracın orjinal parçalarının değiştiği, airbagların açılması gibi sorunların ekspertizde çıkmaması anca merdiven altı ekspertizlerde olur.”

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/gundem/sure-uzadi-sahte-eksperler-turedi-6022903

Whatsapp