Silindir kapağının bir diğer ismi silindir kafası olarak bilinmektedir. Motorun bloğuna üstten örten parça yapısına sahiptir. Örtülme işlemi silindir kapak contası tarafından sağlanmaktadır. Yukarıdan bakıldığı taktirde bujiler tarafından emme manifoldu dahilinde egzoz manifoldu silindir kapağının üzerinde görülmektedir.

Motordaki silindir kapağının büyüklüğü ise direk ile motor ile orantılıdır. Aracın motor bloğu daha küçük olanlarda ise tek silindir kapağı bulunmaktadır. Büyük motorlarda her silindirin kendisine ait bir silindir kapağı vardır.

Oto Ekspertiz

Silindir Kapağı Çatlağı Nedir?

Silindir kapağı çatlağı en fazla ihmal edilen ve ihmal sonucunda büyük hasarlara yol açan bir durum söz konusudur. Silindir kapağı çatlağı kısa zamanda onarım yapılmaz ise benzer hasarlara yol açabilme potansiyeli vardır. Silindir kapağını çatlatabilecek net bir durum iç ve dış sızıntı olarak söyleyebiliriz. Bu çatlaklardan dolayı sıvılar arasındaki değişim süreci farklılaşır. Örnek verecek olursak; su içerisinde yağ kalıntıları veya yağ içerisinde su kalıntıları bulunmaktaysa silindir kapağı kesinlikle kontrol edilmelidir. Aynı zamanda bujilerin uçları ıslaksa yine bu da bir diğer silindir kapağı çatlağı belirtisi olabilir.

Silindir Kapağı Neden Çatlar?

Silindir kapağının çatlamasını sağlayan durumları sıralayalım; Motor suyunun donması, sıcak motora aşırı soğuk su eklenme durumu, sıcak fazlalığından kaynaklanan düzensizlik, silindir kapağının fazla sıkılma durumu, silindir kapağının dengesiz sıkılma durumu ve yetersiz soğutma olarak adlandırabiliriz. Silindir kapağındaki çatlakların tam olarak anlaşılabilmesi için göz, basınç ve manyetik floresan ile kontrol edilebilmektedir. Bu detaylar dahilinde bir şekilde silindir kapağı çatlağı tespit edilebilmektedir.

Silindir Kapağı Fiyatları

Silindir kapağı fiyatları aracın markasına ve silindir kapağının kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama alacak olursak 400₺ ile 5000₺ arasında değişkenlik göstermektedir.

Oto ekspertiz hizmeti almak isteyenler için güvenilir bir adres arıyorsanız, Oto Experim sizin için doğru tercih olacaktır. Motorun önemli parçalarından biri olan silindir kapağının düzenli kontrolü, uzman ekibimiz tarafından titizlikle gerçekleştirilmektedir. Silindir kapağı çatlağı gibi potansiyel sorunları erken tespit ederek, aracınızın uzun ömürlü ve sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlıyoruz. Oto ekspertiz hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak Oto Experim'i ziyaret edebilirsiniz. Güvenilir ve profesyonel hizmet anlayışımızla aracınızı bizimle kontrol ettirin!
Whatsapp