Şasi nedir ve ne işe yaramaktadır Şasi numarası nedir? Ne işe yaramaktadır? hakkında kapsamlı bir içerik hazırladık. Arabanızın en önemli durumu kesinlikle şaşi numarasının önemidir. Her aracın kendine ait kimlik numarası ve bu kimlik numarası sayesinde üretim yılından başlayarak fabrikada gördüğü işlemler dahil olmak üzere tüm bilgilerin yer alınmasını sağlayan kimlik türüne şasi numarası denir.

Şasi Nedir

Mevcut objenin yük taşıması sonucunda ana gövde ve iskeleti ele alan sisteme şasi denir. Şasi demir, aliminyum, çelik, ahşap, ya da karbon fiber gibi gelişmiş materyaller kullanılarak üretilmektedir ve aracın iskeletini oluşturduğundan dolayı en önemli birimi olarak kabul edilmektedir. Kullanılan malzeme yapısal mimariye uygun olarak dizayn edilir.

Araba Şasisi Nedir?

Araba şasisi aracın içerisinde bulunan tüm parçaların monte edildiği parçanın bütününü kapsayan bir bileşendir. Aslına bakarsanız omurga olarak da düşünülmektedir. Aracın güvenliği açısından üretilen malzemenin kalitesi marka ve model durumuna değişmektedir. Araba şasisi arabanın motor ve karoserini taşımaktadır. İnovasyon çağında olmamız sayesinde teknolojik olarak kendini taşıyabilmekte olan karoser sistemleri kullanılmaktadır. Otomotiv üreticilerin aldıkları karar doğrultusunda bu sistemde şasi olarak tanımlanmaktadır. Arabanın omurga yapısı kaza anında araca uygulanmakta olan yükü karşılamaktadır ve gerekli noktalardan kırılacak şekilde tasarlanarak kazanın şiddetini azaltmaktadır. Eğer ki zarar gören bu şasi kuvvetli bir çarpışmanın etkisi altında kalmış ise şasi düzeltme işlemiyle tamir edilmesi gerekmektedir. Tabi ki tamir işlemini yetkili bayi içerisinde yaptırmanız çok daha güvenli olacaktır.

Şasi Numarası Nedir, Ne İşe Yaramaktadır?

Araç şasi numarası taşıtın kimliğini oluşturan ve özel algoritması olan bir dizilimdir. 17 haneden oluşan şasi numarası aracın tüm hikayesini kapsamaktadır. Üretim, Kaza vb. durumların tamamı kimlik içerisine kaydedilmektedir.

Şasi numarası tek seferlik oluşturulur ve herhangi başka bir araçta kullanım gerçekleştirilemez.

Şasi Nedir ve Şasi Numarası Nedir

Şasi Numarası Açılımları Nelerdir

İlk iki hanesi aracın hangi ülkede üretim yapıldığına dair olan bilgiyi kapsamaktadır. Aracın tipi ise üçüncü numaraya kodlanarak aktarılmıştır. Sonraki ilk üç hane bize aracın markasını motorunun hacmini ve motor tipini göstermektedir. Dokuzuncu karakter ise o aracın güvenlik kodudur. Onuncu karakterin özelliği üretilen yılı göstermektedir. On birinci karakter ise fabrikanın kodunu barındırmaktadır. Son altı hanesi ise aracın seri numarasını taşıyan algoritmaya sahiptir. Aynı zamanda sorgulama yapılırken son altı hanesi kullanılmaktadır.

Şasi Numarası Neden Bu Kadar Önemlidir?

Türkiye Cumhuriyeti yasalarında yer alan zorunlu trafik sigortası ve kasko sorgulamaların tamamı şasi numarası üzerinden yapılmaktadır.

Aynı zamanda ikinci el araç satın alacak kişiler şasi numarası üzerinden kontrollerini gerçekleştirirler. Kaza ve hasar geçmişsi araç kayıtlarından bakılır.

Aracın çalışması halinde direk olarak şasi numarası ile kontrol sağlanılmaktadır. Servisler ise aracın motor bilgisine ulaşmak adına yada yedek parça detayları için şasi numarasından faydalanmaktadır.

Şasi Numarası Nerede Yazmaktadır?

Şasi numarası arabanın birçok yerine kazınarak kullanıcıya ulaştırılmaktadır. Araca ait evrakların içerisinde de bunu görebilirsiniz. Şasi numarasının yer almakta olan birçok yeri size sıralayalım;

Plakalık, araç plakası, sürücünün kapı aralığında, sürücü tarafında yer alan silecek bölgesinde, kaputun altında, motor üzerinde, teker boşukları içerisinde, bagaj altında, stepne bölgesinde, araç ruhtasın da, araca ait sigorta poliçelerinde, aracın servis ve bakım evrakları içerisinde detaylıca belirtmiş olalım. Tabiki mevcut yerler araç markasına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Hangisi Doğru Şase mi Şasi mi?

Kullanılması gereken doğru kavram şasidir. Fakat yıllar içerisinde ki kültürel gelişme ve kulaktan kulağa aktarımdan dolayı birçok kişi hatalı kullanım gerçekleştirerek şase demektedir.

Şasi veya Şasenin Önemi

Oto ekspertiz hizmeti alırken, aracın şasi numarasının büyük öneme sahip olduğunu unutmamak önemlidir. Şasi numarası, aracın kimliğini oluşturan benzersiz bir dizi olarak, üretim yılından itibaren fabrikada geçirdiği işlemlere kadar tüm bilgileri içerir. Oto ekspertiz işlemleri sırasında, aracın şasi numarasının kontrol edilmesi, geçmiş kaza ve hasar kayıtlarını inceleyerek güvenli bir alım süreci sağlamak adına kritik bir rol oynar.
Oto ekspertiz hizmetimiz, aracın şasi numarasını detaylı bir şekilde inceleyerek müşterilerimize güvenli ve bilinçli bir alım süreci sunmayı amaçlar. Şasi numarası, aracın üretim yeri, tipi, marka, motor özellikleri, güvenlik kodu ve üretim yılı gibi önemli bilgileri içerir. Bu nedenle, oto ekspertiz raporumuzda bu detaylara özel bir vurgu yaparak müşterilerimizin bilinçli bir tercih yapmalarına yardımcı oluyoruz.
Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti yasalarında zorunlu trafik sigortası ve kasko sorgulamalarının şasi numarası üzerinden gerçekleştirildiğini hatırlatmak isteriz. Bu nedenle, araç alımında şasi numarasının doğru ve eksiksiz bir şekilde kontrol edilmesi, güvenli bir sürüş deneyimi için önemli bir adımdır.
Oto ekspertiz hizmetimizle, araç alım sürecinizi güvenli bir şekilde tamamlamanız için yanınızdayız. Detaylı raporlarımızla, aracın şasi numarası üzerinden yapılan kontrolleri sizin için şeffaf bir şekilde sunuyor ve güvenli sürüşünüzü destekliyoruz.
Whatsapp