Şanzıman Arızaları Nelerdir?

Motorlu taşıtlar içerisinde şanzıman zamanla bozulma yaşayabilir. Ancak genellikle şanzıman sisteminin bozulma durumu kesinlikle kullanıcı hatasıdır. Şanzıman Neden Bozulur ve Şanzımanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Şanzımanda Arıza Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman bir çeşit aktarma organıdır. Şanzımanın dişlileri ve bilya sistemi çok önemlidir. Şanzımandaki dişli ve bilyalar zamanla aşınabilir. Bu aşınmayı geciktirmek üzere şanzıman yağı kullanılmaktadır. Şanzıman yağı doğru zamanda yenilenme yapılır ise dişliler ve bilyalar çok daha uzun ömürlü bir şekilde kullanım sağlanabilir. Eğer ki şanzıman dişlilerinin ve bilyalarının ömrü bittiyse bunlar değiştirilir.

En Sık Görülen Şanzıman Arızaları Nelerdir?

Sekromeç bozulması, Şanzıman yağının bitmesi , Düzensiz vites değiştirmeden kaynaklı sekromeç sarılarının kırılması, Yokuşlarda aracı park ederken önce el frenini çekip sonra vitesi takmamak sebebiyle vites dişlisinin kırılması sonucunda oluşan arıza vb. durumundadır.

oto ekspertiz

Şanzıman Neden Bozulur?

Şanzımanın ömrü farklı nedenlerden dolayı bitebilmektedir. Elbette bir otomobildeki her parçanın kendisine ait bir kullanım ömrüne sahiptir. Şanzıman sistemi bozulması sizi biraz maddi olarak yorabilir.
Düzgün vites değiştirmemek, yarım debriyaj yaparak vites değiştirmek gibi kullanıcı kullanıcı hataları şanzımanın ve şanzıman parçalarının ömrünü fazlasıyla kısaltmaktadır. Doğru araç kullanımı sürücü tarafından dikkatli ve tecrübe sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bununla beraberinde bozuk zemin üzerinde sürüş şanzıman ve vites kutusuna oldukça fazla hasar vermektedir. Şanzıman yağının zamanı geldiğinde değiştirilmemesi de dişlilerin ve bilyaların aşınması ve şanzımanın ömrünün fazlasıyla etkilemektedir. Zamanında şanzıman bakımı önemlidir. Kötü kalitede üretilen şanzıman yağı ve şanzıman sıvısı kullanmak şanzıman dişlileri bozmaya yol açar. Ani fren ve ser vites değişikliği dişlileri yormakla kalmayıp farklı durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Araç yokuş yukarı durumda park etme esnasında öncelik el freni çekilerek vites boşa alınmalıdır.

Whatsapp