Rot Balans Nedir? soruna en doğru ve güvenli yanıtı analizlerimiz ve araştırmalarımız doğrultusunda detaylıca aktaralım. Rot balans araç yol performansını direk olarak etkileyen bir teknolojidir. Rot balans ayarı bozulmuş olan aracın sürüş keyfi ve güvenliği tehlike altındadır. Rot balans her sürücünün sürüş kalitesini arttıran ve güvenliğini sağlayan bir teknoloji türüdür.

Rot Balans Ayarı Nedir?

Rot Balans ayarı aracın ön takım içerisinde ön lastiklerin yön ve ağırlığının doğru bir biçimde aktarım yapılmasını dağıtımını gerçekleştiren ayarın genel ismidir. Tüm otomobillerde rot balans ayarı kusursuz olması için devamlı bakımını yaptırmak gerekir.

Oto Ekspertiz

Rot Ayarı Nedir?

Rot ayarı ise aracın direksiyonun çevrildiği yön doğrultusunda tekerleklerinde aynı hizada bakacak şekilde koordine edecek ayarı sağlayan yapıya rot ayarı denir. Rot ayarı sayesinde aracın kusursuz bir biçimde yöneleceği tarafa doğru hareketi sağlanmaktadır.

Rot Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Seyir halindeki aracın sürüş sırasındaki aracın sağ yada sola çekme yapması sonucunda veya sağ, sol dönüşlerindeki lastiklerden gelen ses doğrultusunda rot ayarının bozul olduğunun göstergesidir. Aynı zamanda aracınızın lastiklerinin yan taraflarında bir aşınma mevcut ise buda rot ayarının bozuk olduğunun işaretidir.

Mevcut aracınızın rot ayarını her 5 ila 10.000 kilometrede bir yaptırmalı aynı zamanda 10.000 kilometrede bir yağ değişimine özen gösterilerek hem rot ayarınızın bozukluğunu hem de aracın mutlak kullanım süresini uzatmış kaliteli sürüşünüze kesintisiz devam edebilirsiniz. Rot ayarı kaliteli sürüşün dışınca can güvenliğiniz açısından sürücü için hayati önem taşıyan bir durumdadır. Böylece rot ayarının bozuk olduğunu nasıl anlaşılır sorunuza detaylıca yanıt vermiş olduk.

Balans Nedir?

Balans aracın tekerlekler arasındaki açısının doğru orantılı bir şekilde birbirine eşit olması sağlayan duruma balans denir. Balans araçların seyir halindeyken sürüşün dengesini sağlayarak aracın tüm denge durumunu kontrol etmektedir. Güvenli ve keyifli sürüş açısından büyük bir önemi olan balans sürücülerin dikkat etmesi gereken bir husustur.


Araç ile seyir halindeyken direk olarak aracın titreme yapması balanla alakalı bir sorun olduğunu göstermektedir. Araç seyir sırasında tekerleklerin birinin uyumsuz bir şekilde çalışmasından kaynaklı titremeye sebep vermesi durumunda aracın tüm dengesi bozulmaktadır. Aracın bu bakım içerisindeki dönemsel adı rot balan bakımı olarak geçmektedir. Mutlaka her 5 ila 10.000 kilometre rot balans ayarı ve 10.000 kilometrede bir yağ değişim işleminin uygulanması gerekmektedir.


Aracınızda güvenli ve konforlu sürüş elde edebilmeniz adına rot balan ayarını düzenle olarak yaptırmalısınız. Özellikle yüksek hıza ulaşan aracın motorun tekerleklere iletilen güç sırasındaki sürüşün güvenliği için dört tekere de dönüş hızı aynı miktarda aktarım sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle rot balan ayarı fazlasıyla bir önem taşımaktadır.

Gerekli ölçümlerin yapılması dahilinde balan ayarı gramlık kurşun parçacıklarının lastiklere takılması ile planlanmaktadır. Yaklaşık olarak 10 gramlık kurşunların 90 ile 100 kilometre hızında gitmekte olan aracın dönen aksamındaki 400 450 gramlık bir vuruntu yapılması halinde konforun ve güvenliğin önemi görülecektir. Örnek verecek olursak aracımızda 4 adet tekerlek içerisinde ayrı zamanlar içerisinde farklı şekilde bir toplama sonucunda 1,6 kilogram civarında vuruntu yaşanması muhtemeldir.

Whatsapp