Kelime köküne bakıldığında rölanti kelimesi Fransızca kökenli olup “Ralenti” kelimesinden Türkçeye geçmiştir. Anlamına gelecek olursak motor çalışır haldeyken aracın hareketsiz kalma eylemi durumudur. Bir aracın rölantide olması araçlarda kullanılan motor tipi ve markası etken bir durumdur. Genelde 500 ila 1000 devir / dakika arasında değişkenlik verir. Bu devir altında çalışan motor ya tekler ya da durur. Motor çalışmasına rağmen aracın hareket etmesini sağlayın aktarım organıdır. Birçok araç kullanıcısı daha az yakıt tüketimi adına bu yöntemi uygular ancak durum çok daha farklıdır.

Araç çalıştırılıp motor rölanti halinde iken mümkün olan en az deviri çevirir.

Bu en az devirde krank milindeki dönme eylemi mevcut pistonlar yukarı aşağı hareket etmesi ile oluşur. Bu hareket ancak bir yanma sonucu ile ortaya çıkmaktadır. Yanma durumunun gerçekleştirilmesi için yakıt gereklidir.

Yakıt tüketimi konusunda ise motor rölantideyken, hareket olmadığı için saat bazında ölçümlenebilir. Tabi ki motor tipi, hacmi ve silindir sayısına göre de bu farklılık göstermektedir.

Ortalama olarak motorlar rölanti halinde iken 0,3 litre ile 2,5 litre arasında yakıt tüketimi yaparlar.

Bu değerler manuel şanzımanlı bir araç modeli için geçerlidir. Otomatik şanzımanlı araçlarda ise vites D pozisyonunda tork konvertörü devreye girmektedir. Bu nedenle 0,3 litre ile 0,5 litre / saat ekleme yapılması gerekmektedir.

Motor her açılıp kapandığında motorun içine aktarılan yağın kartere süzülmesi nedeniyle az da olsa yıpranma mevcuttur. Bu aşınma sonucu kısa süreli aç kapalarda önemsenmeyecek kadar az bir noktadadır. Motoru her çalıştırdığımızda ilk olarak ateşleme sebebi ile anlık yakıt tüketimi fazlasıyla artar. Genel bir potansiyel dahilinde 25 – 30 saniye üzerindeki zamanlarda motoru kapatmak az da olsa yakıt tasarrufu sağlamaktadır fakat önemli bir husus ateşleme organları bu ölçüde yıpranmaya maruz kalmaktadır.

Son dönemlerde bir çok araçların özelliğinde barındıran start-stop sistemi araç rölantide iken çok fazla yakın tüketimi yaptığı için geliştirilmiş bir sistemdir. Daha az bir yıpranma ile aracın durduğunu anladığı anda motoru devre dışı bırakır ve herhangi bir araç içerisinde aksiyon alındığı anda motor tekrardan kendini otomatik olarak çalıştırır. Bu yapılan star-stop teknolojisi sayesinde çok ciddi bir yakıt tüketimi sağlanmakla kalmayıp motor ömrünüde uzatmaktadır.

Oto Experim
Genellikle 1 saat içerisinde yanıt verir.

Oto Experim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
08:48
×
Whatsapp