Renault DF 121 Arıza Kodu

Renault, ülkemizde en çok satılan otomobil markalarından biridir. Bu araçlarda bazen arızalanmalara bağlı olarak gösterge panelinde birtakım kodlar ortaya çıkar. Bu kodların anlamları Renault kullanıcıları tarafından merak edilir.

Araçlarda kullanıma bağlı olarak motor aşınmaları, yanlış yakıt tercih edilmesi, yanlış kullanılması nedeni ile birtakım sorunlar meydana gelebilir. Bu arızalar araç kullanıcıların ciddi problemler ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bu nedenle arıza kodlarının meydana gelmesi halinde kişiler bu arıza nedenlerini merak eder. İnsanların karşılaşacağı binlerce arıza kodu bulunur. Bunların her birinin farklı anlamları vardır.

Renault Marka Kodları Nelerdir?

Renault araçlarda en çok meydana gelen arızalar motorda meydana gelen arızalardır. Bu arızalar P0100 kodu ile gösterilir. Hava filtresinde bir arıza meydana gelmesi halinde arıza lambasının sönmesi için yetkili bir Renault servisine gitmek gerekir. Bunun yanında piyasada Renault arıza söndürme cihazları da bulunur. Bunlar satın alınarak arıza ışığının söndürülmesi sağlanabilir.

Renault araçlarda en fazla karşılaşılan sorunlardan biri P01120 kodudur. Sensör arızalarında kişilerin karşısına bu kod çıkar. Sensör arızalarının tespit edilmesi oldukça zordur. Bu nedenle araçta hangi sensörün arızalı olduğunun anlaşılması için yetkili bir servise gidilmesi gerekir.

Oto ekspertiz

Renault Arıza Kodları Nelerdir?

3530 kodu klima kontrol devresi arızası anlamına gelir. 3500 Elektronik hırsızlık önleyici motor blokaj devresidir. 3529 klima kontrol devresinin şasi kısmında kısa devre meydana gelmesidir. 3501 iklim ve iletişim ile ilgili hatadır. 3528 klima kontrol devresinde +12 voltaj kısa devre olması durumudur. 3502 seyir halindeyken BVA ile iletişim hatası anlamına gelir. 3527 klima kontrol devresinin açık kalması ile ilgili hatadır.

3503 ABS ile iletişim hatası anlamına gelir. 3526 elektronik pedal devresinde arıza meydana gelmesidir. 3504 soğutucu akışkan basınç sensörü devresinde arıza meydana gelmesidir. 3525 elektronik pedal devresi şasinin kısa devre yapması durumudur. 3505 yakıt sisteminde meydana gelen hatadır. 3524 elektronik pedal devresi +12 voltaj kısa devre hatasıdır. 3506 1 ile 4 numaralı silindirlerde meydana gelen ateşleme bobininin zincirinin kısa devre yapması durumudur. 3523 Elektronik pedal devresinin açık olduğu anlamına gelir.

3507 2 ile 3 numaralı silindirlerde meydana gelen ateşleme bobinlerinin zincirinin şasiye kısa devre yapması durumudur. 3522 rölanti hızı kontrol devresinin kapalı olduğu anlamına gelir. 3508 1 ile 4 numaralı silindirlerde yer alan ateşleme bobinlerde bir arıza olduğu anlamına gelir. 3509 2 ile 3 numaralı silindirlerin ateşleme bobinlerinin zincir kısımlarında bir hata olduğu anlamına gelir.

3521 devre uyarı lambasıdır, acil durum soğutucu sıcaklığı anlamına gelir. 3511 Aktüatör rölesinin kontrol devresinin şasi ile kısa devre yapması anlamına gelir. 3520 soğutucu sıcaklığı uyarı hatasıdır. 3515 kanister boşaltma solenoid valfi devresi hatası anlamına gelir. 3519 soğutucu sıcaklığı uyarı hatasıdır. 3517 yerleşik teşhis uyarı lambası devresi hatasıdır. 3518 soğutucu sıcaklığı devresi ile alakalı bir hatadır.

DF Hataları Nelerdir?

Df261 yakıt pompası rölesinde meydana gelen hata durumudur. DF 253 Motor zemini hatasıdır. DF120 OBD ikaz ışığı anlamına gelir. DF106 katalizörde bir arıza olduğu anlamına gelir. DF102 oksijen sensörü arızasıdır. DF064 Araç hızı sensöründe bir arıza olması durumudur. DF062 Ateşleme bobininden 2 ve 3’de arıza olması durumudur. DF061 ateşleme bobini 1-4 arıza durumudur. DF060 Rölanti hız regülatörü hatasıdır. DF058 arka oksijen sensörü hatasıdır. DF057 ön sensör oksijen hatasıdır. DF055 enjektör 4, DF054 enjektör 3, DF 053 enjektör 2, DF052 enjektör 1 arızası anlamına gelir.

Aracınıza Ekspertiz Yaptırın!

Renault araç kullanıcıları için arıza kodları, araç sağlığı ve güvenliği açısından oldukça kritik bir rol oynar. Bu yazıda detaylıca ele alınan arıza kodları, aracınızın motor ve diğer sistemlerinde oluşan potansiyel sorunları belirlemenize yardımcı olabilir. Ancak, bu kodların doğru bir şekilde çözülmesi ve aracın uzun ömürlü ve güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için uzman bir oto ekspertiz servisine başvurmak önemlidir. Otoexperim, deneyimli profesyonellerimiz tarafından aracınızın tüm sistemlerini detaylı bir şekilde kontrol ederek, olası arızaları tespit etmenize ve güvenli sürüş deneyimine devam etmenize yardımcı olacaktır. Oto ekspertiz hizmetimize göz atın ve aracınızın uzun ömürlü ve sorunsuz bir şekilde yol almasına katkıda bulunun. Otoexperim şubelerine ilgili sayfadan ulaşabilir, bizi ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp