Vites geçişleri sırasında sürücünün müdahale yapamayacağı şanzıman sistemine otomatik vites denmektedir. Otomatik vites tork konvertörü dahilinde vites dişlileri ve hidrolik kumanda sistemi gibi parçalardan oluşmaktadır. Tork konverteri tam anlamıyla debriyajın işlevini yapmaktadır.

Oto Ekspertiz

Otomatik Vites Şanzımanı Nedir?

Otomatik şanzımanda 3, 4, 5 ileri yada 7 ileri vites sistemi bulunmaktadır. Viteslerin P-R-N-D harf standartları ile evrensel kullanımı söz konusudur. P-R-N-D hepsini teker teker açıklayalım.
P park halinde olduğunu gösterir, R geriye vites özelliği, N ekonomik durum ve son olarak D ileri vites durumunu göstermektedir.

Genel olarak otomatik vitesin çalışma durumunu özetlemek gerekirse manuel vitesli araçta debriyajla vites değişimi yani kavrama yapılmaktadır. Otomatik vites teknolojisinde ise tork konverteri şanzıman dişlileri ile tork aktarıcısı tarafından sağlamaktadır.

Otomatik vites şanzımanının işleyişi ve önemi hakkında bilgi veren bu kapsamlı açıklamaya ek olarak, oto ekspertiz hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi almak ve güvenilir bir ekspertiz süreci için Oto Experim olarak sizlere profesyonel destek sunmaktayız. Araçlarınızın detaylı bir değerlendirmesini yaparak güvenli sürüş deneyiminizi artırmak ve olası sorunları önlemek adına uzman ekibimizle hizmetinizdeyiz. Daha fazla bilgi için bizi ziyaret edebilirsiniz.
Whatsapp