Opel Astra Servis Lambası Neden Yanar?

Opel Astra otomobiller kullanıcıların beğenisine sunuldu. Bu zamana kadar geçen süreçte Astra serisini geliştiren Opel farklı donanımlar ile hayallerinizin ötesinde olmaya devam ediyor. Özellikle uyarı lambaları ve fonksiyon çeşitliliği ile göz doldurduğu kadar akılları karıştırıyor. Opel astra servis lambası gibi birçok lamba ve sembol farklı amaçlar için yanar. Opel Astra servis lambası neden yanar diye düşündüğümüzde öncelikle panik yapmanıza gerek yok. Opel Astra lambaları farklı nedenlerle yanmakta ve bazen aracın denetlenmesiyle yükümlüdür.

Opel Astra Servis Lambası Yanma Nedenleri?

Opel Astra araç içerisinde İngiliz anahtarı şeklinde bir simge vardır. Bu lamba sarı renkte yanar fakat bazı durumlarda sadece yanıp söner. Opel Astra servis lambası neden yanar dediğimizde öncelikle kontağı ilk açtığınızda yanıp sönmesinin normal olduğunu bilin ve endişelenmeyin.

Servis lambasının yanıp sönmesi aracın kendini test etmesi demektir. Kontağı ilk çevirdiğinizde araç bir sorun olup olmadığını test eder ve bir sorun yoksa bu lamba söner. Eğer yandıktan birkaç saniye sonra sönmüyor ise sorun var demektir. Bu durumda Opel Astra servis lambası devamlı yanar veya devamlı yanıp söner.

Oto eksperim

Opel Astra Servis Lambası Sürekli Yanması Ne Demektir?

Aracınızın kontağını açtınız. Motor çalışmaya başladı. Servis lambası yandı fakat sönmediğini fark ettiniz. Opel Astra servis lambası neden yanar diye düşünmeye başladınız. İlk olarak akla gelen motorla ilgili bir sorun olma ihtimaldir. Ayrıca şanzıman sisteminde de bir sorun olabilir. Araç bu lambanın sürekli yanması ile arıza uyarısı verir. Yani araç acil durum moduna geçer. Eğer ihmal ederseniz aracınız fazla yakıt yakacak veya bazı özellikleri devre dışı kalacaktır. Bazen aracın kontağını kapatıp tekrar çalıştırılması işe yarayabilir. Bazen de bu işe yaramaz. Bu durumda hemen ihmal etmeden aracınızı servise götürmeniz en iyisi olacaktır. Daha fazla sorunların çıkmaması ve herhangi bir kaza ihtimaline karşı bu durumu ihmal etmeyiniz.

Servis Lambası InSP4 İle Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Opel Astra servis lambası neden yanar sorusunun bir başka formu da ınsp4 ile yanmasıdır. Bu uyarı dizel yakıt filtresinde şu birikmiş olabileceğini gösterir. Bu durumda suyu boşaltmalısınız. Nemli bölgelerde veya ısı farklarının yüksek olduğu durumlarda dizel yakıt filtresi su biriktirebilir. Bu durumda yakıt filtresi içerisinde biriken suyun boşaltılması yeterli olacaktır. Eğer bu işlemi yapmazsanız uyarı vermeye devam edecek ve daha fazla yakıt harcanmasına neden olacaktır. Aynı zamanda sürüş performansınızı etkileyecektir. Bir süre sonra araçta başka sorunlara yol açabilir.

Opel Astra Servis Lambası Yanıp Sönüyor

Opel Astra servis lambası neden yanar dediğimizde başka bir ihtimal de yanıp sönmesidir. Elektronik şifre devre kesme sisteminde sorun var demektir. Bu sisteme aynı zamanda immobilozer denir. Bu durumda yine telaş etmeyiniz. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda bazen araç randımanlı çalışmayabilir. Bazen ise hiç çalışmaz. Sorun kontak anahtarı ile ilgili olabileceğinden yedek anahtarınız varsa onu deneyebilirsiniz. Şayet yedek anahtarınız yoksa elinizde ki anahtarla fazla zorlamadan birkaç sefer daha deneyin. Zorlamanız kontak sisteminde daha fazla hasara neden olabilir. Şayet aynı hatayı tekrar veriyorsa mutlaka Opel servis yetkilisi ile iletişime geçin. Aracınızı kendi servis yetkilisinden başkasına göstermeyin. Unutmayın ki Opel Astra aracınızın her sorununu bilebilecek en iyi servis aracınıza ait servis olacaktır.

Servis lambasının sürekli yanması veya yanıp sönmesi, aracın önemli bir sistem hatası belirtisi olabilir ve bu durumu ihmal etmek, ilerleyen dönemde daha ciddi sorunlara yol açabilir. Otoexperim, Opel Astra'nızın tüm sistemlerini detaylı bir şekilde kontrol ederek, olası arızaları tespit etmenize ve güvenli sürüş deneyimine devam etmenize yardımcı olacaktır. Araç bakımının düzenli olarak yapılması, uzun ömürlü ve sorunsuz bir sürüş için önemlidir. Oto ekspertiz hizmetimize göz atın ve aracınızın güvenliğini en üst düzeye çıkarın.

Whatsapp