Opel Astra H Motor Arıza Lambası Söndürme

Opel araçlarda motorda bir arıza meydana gelmesi durumunda gösterge panelinde motor arıza lambası yanar. Bu aracın motor kısmında bir problem olduğu anlamına gelir. Kontak çalıştırıldığın motor arıza lambası bir süre yanar ve sonrasında kendiliğinden söner. Bu durum motorda bir arıza olup olmadığının araç beyni tarafından kontrol edildiği süredir. Ancak bu aşamada motor arıza ışığı sönmeyip yanmaya devam ederse motorda bir problem olduğu anlamına gelir.

Motor arıza lambasının neden yandığının anlaşılması için aracın arıza teşhis cihazına bağlanması gerekir. Bu gibi durumlarda bir tahminde bulunarak parça değiştirilmesi mümkün değildir. Öncelikle arıza tespiti yapmak çok önemlidir. Ancak LPG bulunan araçlarda bu ışık genelde AFR ayarının doğru bir şekilde yapılmamasından kaynaklanır.

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motorda bir problem olması halinde egzozda zararlı gaz artışı olur. Bu sorunun sürücü tarafından fark edilmesi de motor uyarı ışığı ile sağlanır. Bu ışığın yanması halinde kişilerin vakit kaybetmeden bir servise giderek sorunu çözmesi gerekir. Araçta bulunan tüm sensörler, elektronik donanımlar, aktivatörler, mekanik sistemler doğru ve uyum içinde çalıştığında araç motoru da sağlıklı bir şekilde çalışır. Ancak bu sistemlerden birinde arıza meydana gelmesi halinde motor doğru bir şekilde çalışamaz. Bu durumda da motor arıza lambası yanar.

Çok sık olmamakla birlikte geçici birkaç problem nedeni ile de motor arıza lambası yanabilir. Sistemdeki parçalarda kısa süreli iletişim bozukluğu olması, ECU’lar arası iletişimlerde kesinti olması, temassızlık gibi sorunlar arıza lambalarının yanmasına neden olabilir. Bu durumda sistem bu arızaları kontrol eder ve tekrarlanıp tekrarlanmadıklarına bakar. Bu durumda birkaç sürüşten sonra arıza devam etmiyorsa motor arıza lambası kendi kendine sönecektir.

Motor Arıza Lambasını Söndürmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Araçta motor arıza ışığının yanması halinde aracın probleminin anlaşılması için arıza tespit cihazına bağlanması gerekir. Motordaki arıza tespit edilip problem çözüldükten sonra araç hafızasından da arıza uyarısının silinmesi gerekir. Arıza silme işlemi arızanın kalıcı ya da geçici olmasına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Araçlarda motor ile ilgili bir problem olması halinde motor uyarı ışığı çoğunlukla sarı renklidir. Bazen bu uyarı lambasının içerisinde motoru kontrol et yazısı da çıkabilir.

Oto ekspertiz

Motor uyarı ışığı bazen anlık temassızlık durumlarında yanar. Bu durumun tekrar etmemesi geçici arıza durumu olarak isimlendirilir. Böyle bir durumda bu arızanın aracın hafızasından silinmesi gerekir. Bazı Opel modellerinde ise arızanın geçici olduğu ECU yazılımı sayesinde belirlenir ve motor uyarı ışığı kendiliğinden söner. Bu durumda ECU motor çalışmasını takip eder. Eğer tekrarlanan bir problem yoksa o zaman motor uyarı ışığı söner. Bazen araçlar bilgisayara bağlandıklarında arıza kaydının hafızadan silinmesi istendiğinde diyagnostik yazılımlar hasarın kalıcı olduğunu söyleyerek hatanın silinmesini engeller.

Kalıcı Motor Arızası Nedir?

Araçlarda motorda meydana gelen arızaların geçici olmayıp sürekli devam etmesi kalıcı arıza olarak isimlendirilir. Bu arıza araç beyninden silinse bile bir süre sonra tekrar belirir. Bazen de hatanın silinmesi reddedilir. Bu durumda arızanın nedeni belirlenip sorun çözülmedikçe uyarı ışığı yanmaya devam eder. Bunun için öncelikle arızalı donanımın tamir işlemi gerçekleştirilir. Ardından ise arızanın hafızadan silinmesi işlemi gerçekleştirilir. Arızanın tekrar gelmemesi halinde problemin çözüldüğünü anlamak mümkündür. Ancak yine de araçların yol sürüşü ile test edilmesi ve arızanın tekrar gelip gelmediğinin kontrol edilmesi gerekir. Arıza lambasının tekrar yanmadığından emin olduktan sonra araç probleminin ortadan kalktığının söylenmesi mümkün olabilir.

Opel araç kullanıcıları için motor arıza lambasının yanması endişe verici olabilir ve bu durum, aracın motor sağlığına dair önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkar. Yazımızda, bu uyarı lambasının yanma nedenlerini ve bu sorunla nasıl başa çıkılacağını detaylı bir şekilde ele aldık. Ancak, sürücülerin bu tür uyarıları ciddiye alması ve gerekli önlemleri hızla alması hayati öneme sahiptir.
Otoexperim, Opel araçlarınızın motor arıza lambasıyla ilgili sorunlarını titizlikle değerlendirir ve gelişmiş teşhis ekipmanlarıyla arızaları tespit eder. Her sürücünün güvenliği ve aracının performansı bizim için ön planda olduğu için, sunduğumuz oto ekspertiz hizmetiyle araçlarınızın sağlığını en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyoruz. Oto ekspertiz Hizmetimize göz atın ve aracınızı uzman ellere emanet ederek güvenli sürüş deneyiminin keyfini çıkarın.
Whatsapp