Opel Astra Anahtar Lambası Neden Yanar?

Opel Astra araçların gösterge panelinde arıza durumunda çeşitli simgeler belirir. Kişiler bu simgelerin ne anlama geldiğini merak eder. Arızaların ve uyarıların çeşidine göre gösterge panelinde farklı işaretlere rastlanması mümkündür. Gösterge işaretlerinin tamamının farklı bir anlamı bulunur. Opel Astra modellerde araçların gösterge panelinde yer alan arıza göstergelerine kullanım kılavuzu üzerinden ulaşılması sağlanır. Fakat bazı sembollerin birden fazla anlamının olması insanların akıllarının karışmasına neden olabilir.

Opel Astra Servis Lambası Neden Yanar?

Opel Astra servis lambasının yanması sık sık karşılaşılan durumlardan biridir. Servis lambası İngiliz anahtarı şeklindedir. Bu işaret sarı renktedir. Sürekli yanabilir ya da yanıp sönerek uyarı verebilir. Aracın kontağının çevrilmesinin ardından bu işaret kısa süreliğine yanıp sonar. Bu son derece normaldir. Bu durumda araçta herhangi bir problem yoktur. Bu birkaç saniye içerisinde araç beyni sistemde herhangi bir sorun olup olmadığının kontrolünü gerçekleştirir. Bir sorun olmasının halinde ise lamba birkaç saniye içerisinde kendiliğinden söner.

Servis lambası sürekli yanıyorsa ya da yanıp sönerek uyarı veriyorsa o zaman araçla ilgili bir arıza var anlamına gelir. Bu durumda aracın zaman kaybetmeden bir yetkili servise gösterilmesi önemlidir.

Opel Astra’nın Servis Lambasının Sürekli Yanması Ne Anlama Gelir?

Aracın motoru çalışırken servis lambasının sürekli bir şekilde yanıyor olması aracın şanzıman sisteminde ya da motorunda bir problem olduğu anlamına gelir. Bu lambanın sürekli yanar pozisyonda olması araçlarda acil durum programının aktif olmasına neden olur. Bu durumda araçta daha fazla yakıt yakma gibi problemler görülebilir. Bunun yanında Opel araçlarda bazı özellikler de devre dışı kalabilir. Sorunun çözülmemesi halinde sürüş kalitesinde de problemler yaşanır.

Araçlarda servis uyarı ışığının sönmesini sağlamak için aracın tekrardan başlatılması, aracın sorununun çözülmesine yardımcı olabilir. Bu işlemden sonra da araçlarda hala servis ışığı yanmaya devam ediyorsa o zaman aracın mutlaka bir servise götürülmesi gerekir.

Opel Astra Araçlarda Servis Lambasının Yanıp Sönmesi Ne Anlama Gelir?

Opel Astra araçlarda servis lambasının yanıp sönmesi durumu aracın elektronik şifreli devre kesme sisteminde bir problem olduğu anlamına gelir. Bu devre immobilizer ismi ile de bilinir. Böyle bir sorun meydana gelmesi halinde araçlarda çalışmama problemleri olabilir. Bazen de problem kontak anahtarından kaynaklanır. Bu durumda yedek anahtar ile aracın tekrar çalıştırılması denenmelidir. Bunun dışında özel serviste bakımı yapılan araçların beynine km yanlış girilirse bu durumda da servis ışığı yanmaya devam eder.

Servis Lambası Nasıl Söner?

Opel Astra araçlarda servis lambasının yanması durumunda bu durumun çözülmesi adına bazı yöntemler bulunur. Bunun için en iyi yöntem bir yetkili servise gitmektir. Yetkili servisler hatalı ya da eski bilgileri düzelttiğinde lamba da kendiliğinden söner. Bunun yanında lisanslı yazılımlar ile de servis lambasının söndürülmesi mümkündür.

Opel Astra servis lambaları genellikle servis bakım bilgilerinin yanlış girilmesi durumunda yanar. Doğru değerler girildiğinde servis lambası da sönecektir. Bu lambanın yanması çoğunlukla araçta bir arıza olduğunun düşünülmesine neden olur. Ancak yetkili servislerin müdahale etmesi ile bu lambaların kolaylıkla söndürülmesi mümkündür. Bunun yanında bu ikaz lambası ile araç bakımlarının takibi de kolay bir şekilde yapılabilir.

Opel Astra araçlarda İngiliz anahtarı üzerinde elektrikli park freni sembolü de uyarı işaretlerinden biridir. Bu işaret elektrikli park freni arızası anlamına gelir. Bu lambanın sürekli bir şekilde sarı renkli yanması elektrikli park fren sisteminin performansının düşük olduğu anlamına gelir.

Otoexperim, Opel Astra araçlarının servis lambası uyarılarıyla ilgili sorunları hızlı ve etkili bir şekilde teşhis etmeyi amaçlar. Sürücülerimize, araçlarının sağlığını ve güvenliğini en üst düzeye çıkarmak adına düzenli olarak oto ekspertiz hizmeti almalarını öneriyoruz. Oto ekspertiz Hizmetimize göz atarak, uzman ekibimizin aracınızı detaylı bir şekilde değerlendirmesini sağlayabilir ve olası sorunlara karşı önceden önlem alabilirsiniz."
Whatsapp