İkinci el araç alım satım işlerinde ve hatta sıfır araçlarda bile mağduriyetler son yıllarda oldukça arttı. Çoğu mağduriyetin sebebi de aracı alırken oto ekspertiz yaptırmamaktan kaynaklanıyor. Oto ekspertiz araç alırken sizin dolandırılmanızı ve bundan dolayı mağduriyet yaşamanızı engeller. Bir aracın dış görünüşünü beğenmiş olabilirsiniz. Lakin dış görünüm aracın tamamen sorunsuz olduğu anlamına gelmez.

Örneğin araç ekspertiz raporu ile araçta daha sonradan boyanan ve orijinal olmayan tüm boyaları görebilirsiniz. Buradan da aracın daha önceden kaza yaptığı kanısına varabilirsiniz. Bunun gibi bir çok örnek oto ekspertiz yaptırmanız gerektiğini size açıklar. Peki neden oto ekspertiz yaptırmalısınız? Oto ekspertiz ile araç hakkında hangi bilgilere ulaşabilirsiniz, oto ekspertiz raporunda neler yer almalı diye merak ediyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Oto Ekspertiz Raporu Gerekli Midir?

Oto ekspertiz raporu ikinci el araç alırken garanti belgenizdir. Bu rapor ile araç alım satımlarında aracın tüm eksik, hata ve problemli parçalarını öğrenebilirsiniz. Bu sayede aracı bu haliyle satın almak zorunda kalmazsınız. Oto ekspertiz raporu aracı satacak kişinin saklamak istediği problemlerin gün yüzüne çıkmasını sağlar. Bu sayede de aracı alacak kişinin dolandırılmasını önler. OTO EKSPERTİZ İLE ARACIN GERÇEK DEĞERİNİ ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. BU SAYEDE ARACA DEĞERİNDEN FAZLA ÜCRET ÖDEMEZSİNİZ.

Oto Ekspertiz Raporu Hangi Bilgileri İçerir?

Ekspertiz firmaları oto ekspertiz raporu oluştururken bazı paketler belirler. Bu paketler ekspertiz raporunun detayı ile alakalıdır. Yani ekspertiz raporunun detayı arttıkça ücret de artacaktır. Lakin standart oto ekspertiz raporu aşağıdaki bilgileri içermelidir;

· Boya kaporta bölümü testi

· Mekanik motor bölümü testi

· Yanal kayma testi

· Airbag Kontrolü

· Fren testi

· Süspansiyon bölümü testi

· Dyno testi ve yol testi

· Diagnostic (OBD) Testi

· Araç iç, dış ve üst takım kontrolleri

· Araç Alt Bölümü Testi

· Ön Düzen Bölümü Testi

· Lastik ve jant bakımı

· Aydınlatma testi

Boya kaporta kontrolü:

Aracın önceden aldığı darbe ya da kaza sonucu hasar alan bölgelerinin boyanıp boyanmadığını öğrenebileceğiniz işlemdir.

Motor mekanik testi:

Aracın motor gücünün ölçüldüğü ve dayanıklılığının test edildiği işlemdir.

Yanal kayma testi:

Aracın jant, rot ve aks sistemlerinin doğru çalışıp çalışmadığının incelendiği işlemdir.

Airbag kontrolü:

Aracın daha önceden kaza yapıp yapmadığını gösterir. Patlak ise tamir edilmelidir.

Fren Testi:

Aracın ani fren esnasında yol tutuşunu gösteren belgedir.

Süspansiyon (Amortisör) testi:

Aracın yol tutuşunun ne kadar kuvvetli olduğu hesaplanır. Bu testte aracın hareket halindeyken ne kadar sarsıldığı da kontrol edilir.

Dyno Testi:

Aracın motor performansının diğer araç kaynaklarına ne oranda iletildiği test edilir. Motor güç kayıpları tespit edilir.

Diagnostik OBD Testi:

Elektronik beyin kontrol ünitesi ile iletişime geçilen bu testte aracın tüm aksam ve parçaları hakkında detaylı bilgi alınır. Bu testte aracın kaydedilen arızaları okunur, hata kodları silinir.

Oto Eksperim garantili oto ekspertiz firmaları arasında yer almaktadır. Eğer araç ekspertizi yaptıracak iseniz garantili, güvenilir ve tarafsız oto ekspertiz firmaları ile çalışmanızı öneririz. Firmamız %100 mağduriyet yaşamanızı önleyecek ve aracı alıp almamanızda size yardımcı olacaktır.

Oto Ekspertiz Raporunun Önemi

Oto check up işlemi yani oto ekspertiz işlemi ile satın alacağınız aracı tanırsınız. Bu sayede hem maddi hem de manevi bir çok kaybı önlersiniz. Bağımsız bir oto ekspertiz hizmeti ile hatasız, boyasız, kazasız ve sorunsuz olarak nitelendirilen bir çok aracın aslında öyle olmadığını görebilirsiniz. Oto ekspertiz raporunun size sağlayacağı en büyük destek dolandırılmanızın önüne geçmektir.

İşte tam bu noktada garantili oto ekspertiz hizmeti veren firmalar ile çalışmanız gerekir. Oto Eksperim bu konuda size garantili, kaşeli, imzalı ve TSE HYB belgeli ekspertiz raporu sunmaktadır. Son sistem teknolojik araç ekspertiz cihazları ile tüm hasarlar ve aracın teknik bileşenleri tespit edilir. Aracın far, düğme ve lambalar da dahil olmak üzere tüm detaylarını içerir ekspertiz raporumuz. Bu şekilde raporun sunumunu yapan firmamız rahat bir şekilde aracı satın almanız ve kafanızda soru işareti kalmaması için çalışmaktadır. Oto ekspertiz fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Aynı zamanda Oto Experimi filo ve mobil ekspertiz hizmetleri sunmaktadır.

Whatsapp