Motorlu taşıtlar için geçerli olan motor tipleri direk olarak 1900’lü yıllarda motorlar iki kısımda incelenmeye alınmıştır. İçten yanmalı ve dıştan yanmalı motorlar olarak sınıflandırılmaktadır. Fakat günümüzde motor tipleri yakıtın yandığı alana, tüketildiği yakıta, silindir adet ve hacmine, zamansal ve çevirim durumuna son olarak soğutma sistemlerine göre sınıflandırılmaktadır.

Motor Tipleri Nelerdir?

Motor tipleri yakıtın yandığı alana göre içten yanmalı ve dıştan yanmalı motorlar olarak ikiye arılmaktadır. Aynı zamanda silindir sayısı tek silindirli ve çok silindirli motor tiplerine direk olarak etki sağlamaktadır. Silindirlerin sıralanışı ise V tipi, W tipi, Boksör tipi olarak konumlandırılmaktadır. Sübap mekanizması ele alındığında ise L tipi, T tipi, İ tipi, F tipi sübaplar karşımıza çıkmaktadır. Bunun dahilinde zamansal motor tipleri dört (4) zamanlı ve iki (2) zamanlı motorlar şeklinde ayrımı gerçekleştirilmektedir. Motor gruplarına bakıldığında otto çevirimi, dizel çevirimi ve stirling çevirimi olarak gruplandırılmaktadır. Tabiki yakıt tipi incelemesinde ise dizel, benzinli ve LPG’li olarak yakıt tipi ne göre motorları sınıflandırmakta mümkündür. Tüm bu gruplandırma sıralama vb. durumların dışında kesinlikle motorların hava soğutmalı veya sıvı soğutmalı olarak da sınıflandırılmalı durumları olabilir.

Motorlarda Arıza Tespiti

Oto ekspertiz hizmeti veren firmamız, bu çeşitliliği anlamanıza ve aracınızın motor yapısını değerlendirmenize yardımcı olabilir. Uzman ekibimiz, içten yanmalı ve dıştan yanmalı motorlardan, tek ve çok silindirli motorlara, V tipi, W tipi, Boksör tipi gibi silindir düzenlerinden, L tipi, T tipi, İ tipi, F tipi sübaplara kadar geniş bir yelpazedeki motor tiplerini incelemekte ve değerlendirmektedir. Ayrıca, otto çevirimi, dizel çevirimi ve stirling çevirimi gibi çeşitli çevirim türleri ile birlikte, dizel, benzinli ve LPG'li yakıt tiplerine özel çözümler sunmaktayız.
Bu bağlamda, sizlere daha kapsamlı bir hizmet sunabilmek için sürekli olarak güncellenen ve genişleyen bilgi tabanımıza dayanarak, aracınızın motorunu en iyi şekilde değerlendirme ve analiz etme konusundaki uzmanlığımıza güvenebilirsiniz. Detaylı oto ekspertiz hizmetimizle ilgili daha fazla bilgi almak için bizi ziyaret edebilirsiniz.
Whatsapp