Otomobil endüstrisi, tüm dünya üzerinde en çok gelişim gösteren endüstrilerin başında yer almaktadır. Dolayısı ile de söz konusu bu endüstri dahilinde sürekli olarak gelişimlerin kaydedildiğini ve otomobil sektörünün sürekli olarak geliştiğini söyleyebiliriz. Bu yazı içerisinde de motor nedir sorusuna, otomobillerde geçerli olan enerji kaynakları bağlamında cevap verebilir ve bu yönde bir inceleme yapabiliriz. Öncelikli olarak söz konusu motor kavramına, teknik açıdan bir cevap verebilir ve bu yönde bilgileri sunabiliriz. Ardından da otomobillerde bulunan motor türleri hakkında ve özellikleri hakkında bilgiler vererek bu yönde de incelemeler yapabiliriz.

Motor Teknik Anlamı

Motor, genel anlamı itibarı ile kimyasal enerjiyi, ısı enerjisine çeviren makine olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda ısı enerjisini de mekanik enerjiye çevirerek güç elde etme özelliği, motorların en çok bilinen temel özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu motorlar, zaman türlerine göre de iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Zaman türüne göre motor nedir sorusuna cevap olarak ilk önce iki zamanlı motorların ve ayrıca dört zamanlı motorların söz konusu olduğu yönünde de bilgi verebiliriz. Şimdi de bahsetmiş olduğumuz bu makinenin yakıt türleri hakkında bilgiler verebilir ve bu yönde de incelemeler yapabiliriz.

oto ekspertiz

Yakıt Türleri ve Özellikleri

Herhangi bir makineyi çalıştırabilmek için bir yakıt kaynağına ihtiyaç olmaktadır. Dolayısı ile de pek çok farklı yakıt kaynağının günümüzde aktif bir şekilde kullanıldığını ve bu yol ile de güç elde edildiğini söyleyebiliriz. Yakıt türleri genel itibarı ile ikiye ayrılmaktadır. Bunlar, yenilenebilir yakıt kaynakları ve yenilenemez yakıt kaynakları olarak biliniyor. Yenilenebilir yakıt kaynakları rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, gelgit ve hidroelektrik kaynakları gibi kaynaklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca yenilenemez enerji kaynakları kapsamında da fosil yakıtların kullanıldığını söyleyebiliriz. Yani benzin, LPG, kömür, doğalgaz ve bunun gibi enerji kaynaklarının, yenilenemez konumda olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi de motor nedir sorusu için otomobillerde bulunan motor çeşitlerini, yanma odalarına göre inceleyebilir ve bu yönde de bilgiler verebiliriz.

Yakıtın Yanış Bölgesine Göre Otomobil Motorları

Bu yönden içten yanmalı ve dıştan yanmalı motor seçeneklerinin söz konusu olduğu yönünde bilgi verebiliriz. İlk olarak motor nedir sorusuna, içten yanmalı motorları açıklayarak cevap verebiliriz. Ardından da dıştan yanmalı motor türünü, detaylı bir şekilde ele alabiliriz. İçten yanmalı otomobil motor türü, yakıtın sadece belirli bir yanma odası içerisinde yakılarak oluşan basınç sayesinde pistonlara hareket kazanılması sistemi üzerinden çalışan motor türleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dıştan yanmalı motorlar, genelde otomobillerde kullanılmamaktadır. Sadece buhar ile çalışan motorlarda ya da Stirling tarzı motorlarda, dıştan yanma özelliği karşımıza çıkmaktadır. Bu tür makineler, yakıtın yakılması sonucunda, akışkan olan sıvı ile bir gücün elde edilmesi ve bu yol ile de enerjinin ortaya çıkması ile çalışmaktadır. Dolayısı ile de dıştan yanmalı olarak ifade edilmektedir. Sadece sıvı yakılarak değil, aynı zamanda bazı motor tiplerinde de sıkıştırılarak oluşan basınç ve enerji üzerinden de söz ettiğimiz motorlara güç verilebilmektedir. Şimdi de yapı özelliklerine göre motorları ele alabiliriz.

Yapı Özelliklerine Göre Motor Çeşitleri

Motorlarda 4 farklı yapı tipinin geçerli olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Bu 4 farklı yapı tipinin başında da Sıra Tipi gelmektedir. Bu tip motorlar, krank mili üzerinde silindirlerin belirli bir düzen içerisinde sıralandığı motor tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca söz konusu tipe sahip olan motorlar, otomobillerde en çok kullanılan ve günümüzde en yaygın yapıya sahip olan motor türleri olarak bilinmektedirler. Diğer 3 tip ise düz, V Tip ve yıldız tip olarak karşımıza çıkmaktadır.

Motordaki Problem Nasıl Anlaşılır?

Eğer aracınızın motor durumunu detaylı bir şekilde değerlendirmek ve güvenilir bir ekspertiz hizmeti almak istiyorsanız, firmamız size profesyonel çözümler sunmaktadır. Detaylı motor incelemeleri ve uzman ekibimizle gerçekleştirdiğimiz oto ekspertiz hizmetimizle, aracınızın güvenliği ve performansı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için OtoExperim'i ziyaret edebilirsiniz.
Whatsapp