Motor Arıza Lambası Ne Zaman Söner?

Araçlarda bazen gösterge panelinde motor arıza ışığı yanabilir. Bu uyarı işareti sürücüleri tedirgin eden bir durumdur. Kişiler bu uyarı ile karşılaştıklarında motor ile ilgili sorunun ne olduğu ile ilgili olarak araştırmalar yaparlar. Arıza lambaları araç gösterge paneli üzerinde yer alır. Aracın farklı yerlerinde meydana gelen arızalar için farklı sembollerde uyarı lambaları bulunur. Sürücünün araç ile ilgili problemlerle alakalı bilgilenmesini sağlayan sistem son derece önemlidir.

Araçla ilgili bilgi veren bu uyarıların anlamının bilinmesi sorunun anlaşılması açısından önemlidir. Bu şekilde araçlarda meydana gelebilecek ciddi problemlerin de önüne geçilebilir. Motor lambası ışıklarının her birinin farklı anlamları bulunur. Bu sorunların bazıları son derece basitken bazıları ise hayati önem taşır. Bu nedenle araçların gösterge panelinde uyarı ışığı yanması durumu sürücüler tarafından hafife alınmamalıdır.

Motor Arıza Lambası Işıklarının Anlamları Nelerdir?

Motor arıza lambasının sarı yanması, motorda ciddi bir problem olduğu anlamına gelir. Bu durumda araç arıza moduna geçiş yapar. Bu sistemin devreye girmesi motorun zarar görmesini engellemek içindir. Ancak bu şekilde motorun uzun süreli korunması mümkün değildir. Bu sebeple bu şekilde motor arıza ışığının yanması halinde sürücülerin vakit kaybetmeden aracı yetkili bir servise götürmesi gerekir.

Motor arıza lambasının yanıp sönmesi halinde aracın çalışması esnasında motorda bir problem meydana geldiği anlamına gelir. Sorunun sebebi çok önemli olmayan bir sistem hatası olabilir. Ancak ciddi bir problem de olabilir. Bu durumun sebebini anlamak için kişilerin servise başvurması gerekir.

Motor arıza lambasının sürekli kırmızı yanması halinde araç çalışıyor halde ise hemen kapatılmalıdır. Bu durum motorun arıza durumuna geçemediği çok ciddi bir problem olduğu anlamına gelir. Motor arıza lambası kırmızı yanarken aracın kullanılması oldukça tehlikelidir.

Motor arıza lambasının sürekli yanması durumunda ilk önce ışığın ne renk olduğuna bakılmalıdır. Işığın kırmızı yanması halinde araç hemen kapatılmalı ve bir çekiciden yardım istenmelidir. Yaşanan bir arıza durumunda aracı servise götürüp sorunu çözseniz bile ışık yanmaya devam ediyorsa o zaman arıza kaydı aracın beyninden silinmemiş anlamına gelir. Bir diğer anlamı ise hasarın giderilmediğidir.

oto ekspertiz

Motor Arıza Lambasının Yanmasının Sebepleri Nelerdir?

Araçlarda motor arıza lambasının yanması, araç motorunun bileşenlerinin uyumlu olarak çalışmadığı anlamına gelir. Arıza lambası farklı sebepler ile yanabilir. Akü arızası, hava akış sensörü arızası, yakıt enjektörü problemleri, oksijen sensörü problemleri, Termostat, katalitik konvertör, EGR valfi sorunları, Buji ve buji kablolarında meydana gelen sorunlar, Yakıt dolum kapağı problemleri motor arıza lambasının yanmasına neden olabilir. Bu problemlerden birinin meydana gelmesi halinde motor bütün olarak çalışamaz. Bu nedenle de motor arıza lambası yanar.

Motor Arıza Lambası Nasıl Söndürülür?

Motor arıza lambasının sönmesi için ilk önce arızanın tespit edilmesi ve sorunun tamir edilmesi gerekir. Arıza çözüldükten sonra araç sisteminden de hasar silinmelidir. Bu şekilde motor arıza lambasının sönmesi sağlanabilir.

Arızanın tespit edilebilmesi için öncelikle aracın bilgisayara bağlanması gerekir. Sadece bu bilgisayarlar sayesinde aracın problemini öğrenmek mümkündür. Aynı şekilde hasar kaydının silinmesi için de bu bilgisayarlara ihtiyaç duyulur. Motor arıza lambası geçici bir durum sebebi ile yanmışsa o zaman arıza bilgi sisteminden bu durum silinir ve motor arıza lambası söner. Ancak ciddi bir problem olması halinde hasar kaydı sistemden silinse de sorun çözülene kadar motor ikaz ışığı yanmaya devam eder. Bu sebeple öncelikle sorunun giderilmesi gerekir. Araçtaki problemler çok büyük değilse o zaman arıza lambası kendiliğinden de sönebilir.

Motor arıza lambasının yanması, sürücülerin endişelenmesine neden olan bir durumdur ve bu uyarıyı ciddiye almak hayati öneme sahiptir. Motor arıza lambası, aracın motorunda potansiyel bir sorun olduğunu gösterir ve bu sorunun zamanında tespiti ve çözümü önemlidir. Otoexperim, motor arıza lambasının yanması durumunda aracınızdaki potansiyel sorunları hızlı ve etkili bir şekilde teşhis eder.
Profesyonel ekibimiz, aracınızdaki motor arızalarını tespit ederek sizlere detaylı bir rapor sunar ve gerekli çözüm önerilerini sağlar. Motor arıza lambasının yanmasının sebebini belirlemek, aracınızın güvenliğini ve performansını korumak adına önemlidir. Oto ekspertiz hizmetimize göz atarak, uzman ekibimizin aracınızı en üst düzeyde değerlendirmesini ve güvenli sürüşlerinizi desteklemesini sağlayabilirsiniz.
Whatsapp