Motor Arıza Lambası Nasıl Söner?

Motor ve motora bağlı sistemlerde bir arıza meydana geldiğinde motor lambası yanmaya başlar. Bu durumu öncelikle ciddiye almanız gerekir. Motor arıza lambası nasıl söner diye kendi kendinize düşünebilirsiniz. Motor arıza lambasını en çok yakan sensörler vuruntu sensörü veya oksijen sensörüdür.

Vuruntu sensörü genellikle hava yakıt karışımındaki sorunları gösterir. Vuruntu sensörü ise daha çok ateşleme sistemiyle ilgili olup mutlaka bir servise gösterilmelidir. Bu sadece sensörlerin kendilerine ait bir arıza olduğunu göstermez. Sensörlere bağlı aracın başka parçalarında da arıza çıkmış olabilir.

Motor Arıza Lambasının Sönmesi İçin Ne Yapmalıyım?

Motor arıza lambası yanmaya başladığında bu motor veya motorun parçaları ile ilgili bir sorunu size anlatıyordur. Motor arıza lambası nasıl söner dediğinizde öncelikle aracı araç arıza tespit cihazına bağlamanız gerekir. Burada araç hafızasına resetleme işlemi yapılır. Tabii arızanın silinmesi bazı durumlara göre değişir.

Arıza geçici ise rahatlıkla silinebilir fakat kalıcı bir arıza ise bu işlem pek başarılı olmaz. Motor arıza lambası sarı olarak yanıyorsa sorun var demektir.. Arıza lambasına Malfunction Indicator Light- Arıza Gösterge Işığı da denir. Bazı arıza lambalarının içerisinde motoru kontrol ediniz tarzında bir yazıda yer alır. Bu durumda fazla vakit kaybetmeden aracınızın kendi servis yetkilisine gitmeniz en doğrusu olacaktır. Böylece olabilecek sorunlar veya doğabilecek kazaları engellemiş olursunuz.

oto ekspertiz

Geçici Arıza nedir?

Motor arıza lambası nasıl söner dediğiniz zaman resetleme işleminden bahsetmiştik. Bu resetleme işli geçici Arıza durumlarında yapılabilir. Geçici Arıza elektronik donanımlarda ki arızadır. Bazen elektronik donanımlarda temassızlık olabilir. Bu durumlarda cihaza bağlanıp arıza dilinebilir ve motor arıza lambası sönmüş olur. Bazı araç modellerinde ECU yazılımı denenebilir.

Bu yazılım sayesinde araçtaki arızanın geçici olduğu anlaşılır ve kendiliğinden söner. Bu yazılım motorun çalışmasını devir sayısı, saat gibi özelliklerden bakımından test eder. Eğer tekrarlanmazsa arıza ışığı söner. Bazı yazılımlar ise daha arıza kaydı silinirken arızanın geçici değil kalıcı olduğu uyarısı verir. Silmeyi reddedebilir veya sildikten sonra geri getirir. Bazen çözümler anlık olabilir. Örneğin elektronik bir parçayı çıkarıp tekrar takarsanız veya ikaz lambasını sıkarsanız motor arıza lambası nasıl söner sorusunun cevabını bulmuş olursunuz.

Kalıcı Arıza Ne Demektir?

Bu arıza kalıcıdır. Silinmek istendiğinde ya silinmeyi reddeder ya da geri getirir. Kalıcı Arıza olduğunda motor lambası nasıl söner şimdi ona değinelim. Öncelikle arızanın bulunup tamir edilmesi gerekir. Arızalı donanım tamir edildiğinde veya değiştiğinde tekrar resetleme işlemi yapılır. Eğer arıza sorunu çözülmüş ise motor arıza lambası söner. Şayet sorun tam olarak çözülmedi ise lamba tekrar yanmaya devam eder ve bu başka bir sorununda işaretçisidir. Sorun tamamen çözüldüğünden emin olunması için mutlaka test edilmelidir. Arızanın geri gelme ihtimali mutlaka göz önünde tutularak iyice kontrol edilip araç bu şekilde teslim edilmelidir.

Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor İse Ne Yapmalıyım?

Motor arıza lambası nasıl söner sorusunun başka bir çeşidi de arıza lambasının yanıp sönme durumudur. Eğer arıza lambası yanıp sönüyor ise motorun çalışmasıyla ilgili ciddi bir problem var demektir.

Motor zarar görmemesi için ECU sistemiyle direk arıza moduna geçer ve motorun çalışmasının sağlanması için uğraşır. Bazen motorun kapatıp açılması bu sorunu çözebilir fakat bazense acil servis yetkilisine gitmeniz gerekebilir. ECU sitemi motor devrini sınırlar, motor devrini düzenlemeye çalışır ve ateşleme ile akıtma görevini yerine getirmek için değişiklikler yapar.

Motor arıza lambası, aracınızdaki potansiyel sorunları belirten önemli bir uyarı işaretidir. Ancak, bu sorunların doğru bir şekilde tespiti ve çözümü için uzman bir değerlendirmeye ihtiyaç duyulabilir. Otoexperim, motor arıza lambasının yanması durumunda aracınızı detaylı bir şekilde değerlendirir, olası arızaları hızlıca tespit eder ve size çözüm önerileri sunar.
Geçici veya kalıcı arızaların belirlenmesi ve doğru çözümlerin uygulanması, aracınızın güvenliğini ve performansını artırmak adına kritiktir. Oto ekspertiz hizmetimize başvurarak, deneyimli ekibimizin teknolojik cihazlarla aracınızı detaylı bir şekilde incelediğini ve sizlere güvenli sürüşler için gerekli önerileri sunduğunu görebilirsiniz.
Whatsapp