Teknolojinin gelişmesi ve inovasyonun hızlı bir şekilde değişkenlik içerisinde olmasından kaynaklı gerek manuel vites değişiminin verdiği keyif gerekse otomatik vitesin sunacağı konforu sunan şanzıman sistemleri fazlasıyla önem kazanmış durumdadır. Kullanıcıların beklenti çerçevesince otomotiv endüstiriyel teknoloji kısmı aynı araç içersin de sunulacak teknolojiler geliştirmektedir. Her markanın kendine ait mühendislerinin farklı isimler ile küçük değişiklikler dahilinde otomatik şanzıman teknolojisi üzerinde yoğun bir şekilde çalışılmaktadır.

Oto Ekspertiz

MCP şanzıman direk olarak Citroen markasının geliştirdiği yarı otomatik şanzıman sistemidir. Marka dahilinde MCP şanzıman sistemini çok daha fazla seri vites geçişini sağlayacak otomatik vites konforu sunulmaktayken yakıt tüketimi konusunda da ciddi bir düşüş görülmektedir.

MCP şanzıman teknolojisi otomatik şanzıman teknolojisi içerisinde çift kavramalı manuel şanzıman durumu içerisinde bulunmaktadır. MCP şanzımanlı araçlarda sürücü istediği taktirde manuel veya otomatik kullanım seçeneğine sahiptir.

Whatsapp