LPG Nedir? ile alakalı tüm sorularınıza içeriğimizde yanıt bulabileceksiniz.

Lpg Nedir?

LPG, kökeni İngilizceden gelmektedir. LPG’nin açılımı ise “Liquefied Petroleum Gas” ifadesi olarak geçmektedir. LPG’nin Türkçe karşılığı ‘’Sıvılaştırılmış Petrol Gazı’’ tam olarak ifade edilmektedir. LPG, petrolün rafineri işlemleri dahilinde damıtılma sonucunda veya petrol yataklarının üzerinde bulunmakta olan doğal gazın ayrıştırılması ile elde edilmekte olan gazın, basınç tarafındaki hali ile sıvılaştırılmışıdır. LPG renksiz, kokusuz ve havadan ağır bir durumdadır. LPG’nin kokusu daha sonradan işlenerek rafineriler tarafından eklenmektedir.

Türkiye çapında kullanılan LPG %70’i bütan gazı %30’u propan gazından oluşmaktadır. Bütan ve Propan gazının karışımından elde edilen LPG çok daha fazla yanıcı bir özelliğe bürünmüş olur. Bu yanıcılıkta araç yakıtı olmasının koşulunu karşılamaktadır. LGP bu gazların basınç altında kalarak sıvılaştırılması sonucunda oluşur.

LPG’nin Tehlike Oranı Nedir?

LPG doğalgaza oranla havadan çok daha fazla ağırdır. LPG sızıntısı durumunda gaz yere çökmektedir. Bu nedenle LPG sızıntısı doğalgaz sızıntısından çok daha fazla tehlikelidir. Ancak araç içerisinde kullanılan LPG sistemleri kaliteli malzemelerden oluşmakta ve bakımları devamlı yapılır ise LPG’nin tehlike oranı dizel yada benzinli araçlardan çok daha düşük bir seviyeye inmektedir.

Whatsapp