LPG’nin açılımı, İngilizce, Liquified Petroleum Gas kelimelerinin baş harflerinden oluşturmaktadır.

Günümüz teknolojisi içerisinde birçok alanda kullanılan LPG, sıvılaştırılmış petrol gazı olarak geçmektedir. LPG gazı basınç ile sıvı hale gelmektedir. LPG ham petrol veya doğal gazdan elde edilmektedir. LPG, yapı bakımından tamamen renksiz ve kokusuz bir haldedir. LPG’ye renk ve koku katılmasının amacı direk olarak gaz kaçağı durumunun anlaşılması içindir. LPG havadan daha ağır olduğundan dolayı yere çökmektedir.

Oto Ekspertiz

LPG Gazının Yapısal Özellikleri

Araçlarda kullanılmakta olan LPG gazının bileşimde bütan maddesi ve propan maddesi yer almaktadır. LPG gazı çevreci bir gazdır. Akaryakıt dışında ısınma ve ulaşım gibi enerjiye ihtiyacı olan tüm alanları kapsamasıyla kullanımı da artmaktadır.

LPG’nin Motora Zararı Var mı?

Motor mühendislerin açıklamasına göre bakacak olursak kaliteli LPG yakıtı tüketen bir motorun ömrü konusunda gözle görülen bir kayıp yoktur. Fakat benzinle çalışan bir motor ile kıyaslandığında LPG’li motor yakıtı tüketen aracın arasında yaklaşık %15 bir kayıp söz konusudur.

LPG’li Araçlarda Performans Düşer mi?

Ardışık sıralı motor teknolojisinde LPG yakıt tüketimi durumundan dolayı performansta kayıp görülmez. Fakat araca göre özel bir durum söz konusu olabilir. Bunun tespitini direk olarak taktıracağınız aracın özelliklerine göre değerlendirme yapılması gerekmektedir.

LPG’li Araç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk çalışmada benzin yakıtı kullanan araçların LPG gaz kaliteli iyi olmak zorundadır. LPG tankından dolayı bagaj içerisinde yer alan eşyaların sürekli kontrol edilerek delici vb. eşyaların taşınmaması gerekmektedir. Araç seyir halinde iken sarsıntıdan kaynaklı bir delinme vurulma kesilme vb gibi kazalardan kaçınılmak adına kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

LPG’li Araçta Olumsuz Etkileri Nelerdir?

  • Yakıt deposu araç ağırlığını değiştirebilir.
  • Kapalı alanlara park edemezsiniz.
  • Bagajda LPG tankı yer kaplayacağı için bagaj hacmi azalır.
  • Çok hissedilmese de performansta küçük farklılıklar yaşanabilir.
  • Motor ömrü küçük oranlarda kısalır.
Oto ekspertiz hizmeti almak isteyenler için LPG'nin önemini vurgulayan bu bilgilendirici makaleyi inceledikten sonra, araçlarını değerlendirmek ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak isteyenler Oto Experim'in profesyonel oto ekspertiz hizmetlerine göz atabilirler.Oto Experim, uzman kadrosu ve sektördeki deneyimiyle müşterilerine güvenilir oto ekspertiz çözümleri sunmaktadır. Siz de aracınızın detaylı bir incelemesini ve güvenilirlik testini gerçekleştirmek için Oto Experim'in kaliteli hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi ve randevu için bizi ziyaret edebilirsiniz.
İlgili içerik:
Whatsapp