Kaporta Boya Nedir?

Kaporta Boya işlemi aracın üzerinde zamanla oluşan paslanma, çizik, belirli çürümeler ve buna benzer şeylerden dolayı yapılan bir işlemdir. Arabanızın orijinal halini bozmadan ve neredeyse hiçbir parça değişikliği olmadan bu işlemi Oto Experim olarak kaliteli bir şekilde tamamlıyoruz.

Oldukça yüksek bir teknik bilgisi gerektiren Kaporta Boya işlemini yaptırdığınız kişiye özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz. Aksi taktirde aracın olumsuz yerlerini de boyayan kişi istemediğiniz bir şekilde aracı size sunabilir. Aracın hasarlı bölgesinde ise değişim gerçekleşecekse o alan düzgün bir hale getirilerek yeni parça eklemesi yapılır. Gelecek zamanlarda istemeyeceğiniz bir hata veya eksiklik meydana gelmemesi içinse eklenen parçalar en doğru şekilde yerine oturtulur.

oto ekspertiz

Kaporta Boya Nasıl Yapılır?

Kaporta boya işlemi aşağıda yer alan adımlara göre ilerlemektedir.

· İlk olarak aracın metal yüzeyinin normal düzeyin üstünde bir şekilde temizlenir.

· Ardından pas, çürük ve çizikler belirli ürünler ile arındırılarak temizlenir. Bu işlemde özellikle görünürde gözeneklerin kalmamasına özen gösterilmektedir.

· Sonrasında ise astar ve macun işlemleri yapılır.

· Boyama işlemi de yapılarak işlem tamamen biter. Kuruma süresi ise olağan iklim koşullarına göre değişmektedir.

Bu işlemlerin arasında göze büyük gelmeyen küçük işler de oldukça fazladır. Özellikle araç sahipleri kendi isteklerine göre bunları şekillendirebilir. Ara işlemler zımpara, su zımparası, yoklama macunu, pasta cila vb. şekilde devam etmektedir.

Cila Uygulaması

Cila uygulaması yalnız Kaporta Boya işleminde değil tek bir işlem olarak da yapılabilmektedir. Cila, aracın metal yerlerinin aşınma durumunu engelleyen ve renginin daha canlı görünmesini sağlamaktadır.

Bu işlemi yapmadan önce özellikle Pasta işlemi gerçekleştirilmelidir. Sonrasında ise kuru bir hal alan araca Cila işlemi yapılır ve araç görünürden daha canlı şekline bürünür.

Pasta ve Cila İşleminin Uygulanması

Kaporta Boya işlemi arasında uygulanan bu yöntem sıvı bir zımparalama işleminden ibarettir. Aracın ilk kullanılmaya başlandığı günden bugüne kadar oluşan çizikler ve paslanmalar tamamen giderilir. Son halinden farklı görünüşe kavuşan araç tamamen boyanma işleminden de kurtulmuş olur.

Kaporta Boya Fiyatları

Kaporta Boya işlemi oldukça zahmetli ve birkaç gün sürebilen bir işlemdir. Dışarıdan oldukça basit gibi gelse de yeterli tecrübe, birikim yoksa kişilerin Kaporta Boya yapması oldukça zordur.

Aracınızın kaporta ve boya işlemlerini profesyonel bir şekilde gerçekleştirmek için güvenilir ve uzman bir ekspertiz hizmeti almanız önemlidir. OtoExperim olarak, aracınızın orijinal özelliklerini koruyarak kaliteli Kaporta Boya işlemleri sunuyoruz. Uzman ellerde yapılan detaylı işlemlerimizle, aracınıza uzun ömürlü ve estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp