Intercooler Türkçesi arasoğutucudur. Turbo sistemli motorların turbonun basıncı sonucunda ısınan havanın sıkılaşıp soğutulması durumunda kullanılan ek soğutucu türüdür. Turbonun basıncını yükselttiği pozisyonel durumda hava radyatörüne benzeyen petek şeklinde yapılın içerisinden geçerek tekrar soğuma işlemi gerçekleşip motora iletilir.

Intercooler, turbo dizel motorlarda bulunmaktadır. Gelen hava soğutup sıkıştırılma işlemi doğrultusunda turboya iletilen işlem sırasında motorun çok daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan teknolojidir.

Oto Ekspertiz

Havanın yapısal değeri göz önünde bulundurulduğunda hava soğuk iken moleküller arası boşluk sayısı çok azdır yani birim hacimindeki molekül miktarı yoğundur. Silindire iletilen hava soğuk olduğu anda silindirin görev süreci içine daha fazla hava (oksijen) sığabilir duruma getirilerek veririmlilik ve performansın volümetrik sonucunda potansiyel güç yüksek miktarda artış gösterilir elde edilir.

Intercooler Nasıl Çalışır?

  • Aşırı besleme tarafından emilen ve basıncı yükselen taze havanın sıcaklığı artar.
  • Sıcaklık değeri artanken taze hava intercoolera gönderilmektedir.
  • Intercooler araç sürüş halindeyken rüzgar dahilinde soğuyan bir radyatör türüdür.
  • Intercooler içerisine ortalama 250 derece sıcaklık ile giren hava akışı 60 dereceye kadar soğutulması öngörülür.
  • Intercooler çıkışı emme manifolduna bağlı olup sıcaklığın düşürülebilen hava buraya aktarılır.
  • Emme manifolduna giren soğumuş hava silindirler içerisine aktarılır.

Intercooler Çeşitleri Nelerdir?

Intercooler soğutma sistemi hava soğutmalı ve su soğutmalı olarak 2 tipi mevcuttur.

  • Hava soğutmalı intercooler sistemler içerisinde intercooler rüzgar ile soğutulur. Genellikle otomobillerde hava soğutmalı intercooler bulunur.
  • Su soğutmalı intercooler ise araçların motorlarını soğutan radyatör sistemlerine benzer. Genellikle kullanım alanı yüksek performans özellikleri taşır ve pahalı bir sistemdir. Özel araçlarda bulunur.

Intercooler Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Intercooler, turbo dizel motorlarda bulunur ve motorun performansını optimize etmek adına aşırı besleme tarafından emilen taze havanın sıcaklığını düşürerek önemli bir rol oynar. Oto ekspertiz hizmeti sunan firmamız, bu teknolojinin önemini ve motor performansının arttırılmasındaki katkısını müşterilere detaylı bir şekilde sunmaktadır. Ekspertiz paketlerimize ve fiyatlarımıza göz atmak için Otoexperim'i ziyaret edebilirsiniz.
Whatsapp