İKİNCİ EL ARAÇ NASIL ALINIR?

Bir araç satın alırken tasarruf etmenin en basit yöntemi, yeni bir araç almak yerine kullanılmış ikinci el araç satın almaktır. Yeni bir araç aldığınızda, aldığınız yerden ayrıldığınız anda, hızla değer kaybetmeye başlar ve ilk birkaç yıl içinde değeri gittikçe daha da düşer.

Doğru ve temiz olarak kullanılmış ikinci el araç bulmak ve satın almak, yeni bir araç bulup satın almaktan daha zor bir olaydır. İhtiyaçlarınıza ve maddi kaynaklarınıza uyan yeni bir araç bulduğunuzda, aracın bayisine gidip satın almanız yeterlidir. Ancak ikinci el araç satın aldığınız takdirde yalnızca doğru modeli bulmakla kalmazsınız; satılık, düşük kilometreli, iyi durumda, kazasız ve temiz bir şekilde kullanılmış bir ikinci el araç bulmanız gerekir. Almayı düşündüğünüz ikinci el araçların sadece büyüklüğünü veya performansını değil, aynı zamanda da yakıt tüketimini, güvenilirlik seviyesini ve sigorta maliyetlerini de dikkate almak gerekmektedir.

Alacağınız ikinci el aracın maliyeti açısından aracı nereden aldığınız da çok önemlidir. İkinci el bir arabayı sahibinden almak veya bir ikinci el galerisinden almak hatırı sayılır bir fiyat farkı yaratacaktır.

İkinci El Araç Satın Almadan Önce Test Edilmeli Mi?

Satın almayı düşündüğünüz herhangi bir ikinci el araç hakkında mümkün olduğunca fazla detay bilmek istersiniz. Bu, bir araç raporu almak, bir test sürüşü yapmak veya mekanik açıdan sağlam olduğundan emin olmak için bağımsız bir tamirci tarafından kontrol edilmesi anlamına gelmektedir. Aracın ruhsat bilgilerini ve muayene durumunu da mutlaka kontrol etmeniz önerilmektedir.

İkinci el araçta sorgulamanız gereken birkaç detay daha mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

· Aracı satan kişi aracın ilk sahibi mi?

· Aracın hasar kaydı var mı?

· Eğer ikinci el araç ilanı bir internet sitesindeyse açıklamada bulunmayan başka bilgi var mı?

· Aracı bir uzmana kontrol ettirebilir miyiz?

Yukarıdaki soruları araç satın almadan önce mutlaka sormamız gerekmektedir.

Araç almaya niyetlenmişken ilk öncelikle dikkat edilmesi gerekenler; aracın yıl, marka ve model gibi bilgileridir. Daha sonra ise sahip olduğu seçeneklere göz atılır; navigasyon, aracın iç tasarımı, jantları gibi detaylar önemlidir. Aracın ilk satın aldığı günden bu zamana kaç kilometre kullanıldığı da önemli bir detaydır.

İkinci el araç satın almadan önce aracın geçmişteki kazalarını, sigorta bilgilerini öğrenmek gerekmektedir. Daha önce kaza yapılmış bir araç satın alınabilir, mekanik parçaların sağlamlığını kontrol eden tamirci, uzman veya herhangi biri, kaza sonrası gerçekleştirilen işlemlerin kalitesini de kontrol etmelidir. Araç satın almadan önce o aracın servis geçmişini de kontrol etmek önem teşkil etmektedir.

İkinci el araç test edilirken şunlara dikkat edilmelidir;

· Aracın motor gücü yeterli mi ve direksiyon hâkimiyeti ne durumda

· Hızlanma süresi ve yol tutuş durumu nasıl

· Aracın frenleri sağlam mı, hassaslığı ne durumda

· Aracın içyapısı nasıl? Ergonomik açıdan yeterli mi?

· Araç sürüş halindeyken motordan, lastikten veya mekanik bir parçadan titreşim veya ses geliyor mu?

Bu testleri kendiniz yapsanız ve herhangi bir sorun görünmese de aracı mutlaka bir uzmana göstererek detaylı rapor istemelisiniz.

İkinci El Araç Fiyatları

İkinci el araç alırken, almaya karar verdiğiniz aracın piyasa değerini iyi bir şekilde araştırmanız gerekir. İkinci el araç fiyatlarına hâkim olmanız sizin, aracı satan kişiyle sıkı bir pazarlık şansına sahip olmanızı sağlar.

İkinci el araç alımı yaparken mutlaka satın almadan sonraki masrafları da düşünerek hareket etmeniz gerekmektedir. Araç sigortası, araç devir işlemleri, araç muayenesi, yeni bir lastik seti gibi masrafları da göz önünde bulundurarak bütçenize göre bir araç bulmalısınız.

İkinci El Araçlara Ekspertiz

İkinci el araç alımında dikkat edilmesi gereken birçok önemli faktör bulunmaktadır. OtoExperim olarak, potansiyel müşterilerimize sağladığımız hizmetin bir parçası olarak, ikinci el araç alım sürecini sorunsuz ve güvenilir kılmak için birkaç kilit noktaya vurgu yapıyoruz. İlk olarak, aracın geçmişiyle ilgili detaylı bilgilerin edinilmesi kritiktir. Bu nedenle, müşterilerimize, araç sahibinin ilk sahibi olup olmadığını, aracın hasar kaydını ve diğer önemli bilgileri sormalarını öneriyoruz. Ayrıca, internet ilanlarında belirtilmeyen ek bilgilerin olup olmadığını sorgulamak da önemlidir. Oto ekspertiz hizmetimiz, aracın mekanik durumunu bağımsız bir uzman tarafından kontrol ettirme olanağı sunar, böylece müşterilerimiz alacakları aracın gerçek durumu hakkında detaylı bir bilgiye sahip olabilirler. İkinci el araç alımında dikkat edilmesi gereken diğer faktörler arasında aracın fiyatının piyasa değerinin araştırılması ve satın almadan sonraki masrafların düşünülmesi de bulunmaktadır. Bu sayede, müşterilerimiz bütçelerine uygun, güvenilir ve sorunsuz bir ikinci el araç sahibi olabilirler.
Whatsapp