İcra işlem dahilinde gerçekleşen icralı aran satın alımının iki türlü yolu vardır. İcrada olan araç icra durumunda ne kadarlık bir icra işlemi yapıldığı çok önemlidir. İcralı araç alacaksanız araçtaki icra dosyasının açık ve piyasa fiyatlarına göre çok daha uygun bir bedel isteniyor ise aracın sahibi ile görüşüm sağlanarak açık arttırmaya girmeden direk olarak icralık araba satın alma mümkündür.

Tabi ki vergi kontrollerini, ceza kontrollerini plaka üzerinden kontrolünü sağlayarak alım satım işlemine bu kontroller dahilinde başlanmalıdır. İcralık araba satın almadan aracı sanayiye yada oto ekspertize götüremeyeceğinizden dolayı ustanızı alıp araç başına gelebilme ihtimaliniz tabi ki mevcuttur. Ustanın kontrolleri doğrultusunda işlem ve bakımlarının orantısı noter satışı gerçekleştirerek normal araçlarda da bulunduğu gibi araç alım satım taahhütnamesi ile beraber gerçekleştirilmektedir. Aracın bedelini araç üzerinde yazılı olan dosya numarası üzerinden yatırım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İcralık Araba Nasıl Satın Alınır?

İcralık araba satın alma konusunda ise bir diğer yöntemimiz ilgili icra dairesi tarafından açık ihale usulü ile askıda duyurulmuş olan yer, zaman gibi durumları öğrenip katılım sağlayarak icralık araba satın alma konusunda açık ihaleye girebilirsiniz. Icralık aracın ihale tarihi ile ilgili icra dairesi tarafından kurum içinde askıda gerçekleşen duyuru durumunda ve bir yerel yada ulusal gazetede yayınlanmaktadır. İhalenin yapılacağı günden önce almak istediğiniz aracı yakından görebilirsiniz. Aynı zamanda satın alacağınız aracın usta kontrolünü, vergi borcunu, plaka sorgulaması yapılarak bir ceza vb. durum var mı diye tüm araştırmaları yapabilirsiniz.

İcra Daire Başkanlığının o icralık araç için belirlediği ihale günü aracın normal bedeli üzerinden en az %45’lik bir kırılma payı verilerek bedel karşılığını icra dairesindeki ilgili makama ihalenin karşılığını içerisinde bir beden ödeyerek makbuzunuzla beraber açık arttırmanın yapıldığı salonda yerinizi alıp icralık araba satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tabi ki ihalede en yüksek fiyatı veren kişi icralık aracın sahibi olacaktır. Eğer ki araç sizde kalır ise satış sonrasında KDV tutarını yatırıp makbuzunuzu alabilirsiniz. İcralık araç satın alma ihalesinde müteakip 15 gün içinde aracın bedelinizi yatırmadığınız durumda araç üzerindeki hak sahipliğiniz düşmektedir. Ücreti yatırdığınız durumda araç satım işlemlerini noter dahilinde gerçekleştirerek icralık araç satışı işlemi tamamlanmış olur. Satın alma işleminden sonra Oto Experim olarak önerimiz direk olarak Trafik şube işlemleri, kasko işlemleri ve buna benzer olan tüm işlemleri sizin sorumluluğunuzda olacağını aktarmak isteriz.

Whatsapp