HDI Motor Nedir? tam anlamıyla aklınızdaki soru işaretlerini içeriğimizde tüm cevaplarını bulabilirsiniz.
Öncelikle HDI’ın açılımına bakalım. High Pressure Drict İnjection olan HDI, dizel motorlarda kullanılan teknolojidir. 1997 yılından itibaren kullanılmakta olan HDI motorlar, motora yakıtı direkt püskürterek çalışmaktadır. Motor içerisindeki yakıtın püskürtülmesi ile beraberinde HDI motorların yakıt tüketimi diğer motorlara göre çok daha azdır.

HDI Motorun Farkı Nedir?

HDI motorların üretilmesindeki amaç direk olarak yakıt tüketimi az ama performansı üst seviye veren bir motor türü hedeflenmişti. HDI motor hedeflenen yakıt tüketimine ulaşmış ve performansı da istenilen seviyede sağlamaktadır. Aynı zamanda HDI motorların seri vites geçişleri teknolojisi vardır. HDI motorların en fazla konuşulan özelliği yakıt tüketimine göre en iyi performansı sağlamasıdır. Dizel yakıtı çok ince bir biçimde aktarmasıyla püskürtülen enjeksiyon sistemi çok daha verimli ve çevrecidir. Egzoz emisyon durumu karbondioksit, karbonmonoksit ve hidrokarbon oranları oldukça düşüktür. Dizel motorlara göre çok daha uzun ömürlü bir motor teknolojisidir.

Hangi Araçlarda HDI Motor Var?

Günümüzde teknolojisinde başta BMW, Mini Cooper ve Fiat otomobil markalarında HDI motor kullanmaktadır. Farklı markalarda ise Peugeot, Citroen’nin bazı sekmentlerinde kullanılmaktadır.

oto eksperim

HDI Motor Performansı Nasıldır?

HDI motor ile sürücüler arasında özel bir bağ vardır. Bu bağın oluşumu şu şekildedir. Daha öncesinde eski nesil bir motor teknolojisi ile karşılaştırıldığında HDI motorlar harika bir performans ve mükemmel termodinamik sisteme sahiptirler. Yüksek motor torku ile beraberinde motor devrinin ivme oranı çok daha kolaydır. Örnek verecek olursak motorun tepkimesine göre sollamada büyük verimlilik ve kusursuz bir sürüş keyfi sağlayarak yolda daha esnek ve güvenli bir seyir hali vermektedir.
HDI motor ve benzinli motor arasında maksimum tork durumunu karşılaştıralım;

  • 407’de 170 hp 2.2 litre HDI motor, 6 vitesli manuel vites kutusu: 1500 rpm’de 370 Nm
  • 407’de 163 hp 2.2 litre benzinli motor, 6 vitesli manuel vites kutusu: 4150 rpm’de 220 Nm

Motorun sürüş esnasındaki çekme kapasitesi olarak aktarabiliriz.

HDI Motor Ses Yalıtımı

HDI motor sürücüsüne sunmuş olduğu bir güzel durumda muazzam ses yalıtımı olmasıdır.
Yüksek teknolojik enjeksiyon sayesinde çoklu enjeksiyonların HDI motorundaki yanma odasındaki sesi kesmektedir. Araçta hissedilen titreşim fazlasıyla azdır. Hem konfor hemde sürüş keyfini üst seviyede sürücüsüne yansıtan HDI motor teknolojisi birçok otomobil üreticisi tarafından desteklenmektedir.
Çoklu enjeksiyon için yüksek teknolojili enjeksiyon sistemi sayesinde, HDI motoru yanma sesini kesen ve yolcu kabininde akustik konforu sağlamak amacıyla titreşimleri azaltan bir yakıt ön enjeksiyonu gerçekleştirir.

Motorda Arıza Olduğunu Düşünüyorum. Ne Yapmalıyım?

Firmamız, uzman kadrosu ve modern ekipmanlarıyla bu ileri teknolojiye sahip araçların detaylı oto ekspertiz hizmetini sunarak, müşterilerine güvenli ve sorunsuz sürüş deneyimi vaat etmektedir. HDI motorların performansındaki üstünlüğü, sürücüye kusursuz bir termodinamik deneyim sunarken, ses yalıtımındaki muazzam başarı da sürüş keyfini en üst seviyeye çıkarmaktadır. Detaylı oto ekspertiz hizmetimizle, HDI motorlu araçlarınızın her yönünü inceleyerek güvenli bir sürüşe adım atmanıza yardımcı oluyoruz.

İlgili İçerik:

Bakırköy Oto Ekspertiz Fiyatları

Whatsapp