Hasar Kaydı Sorgulama

İkinci el araç alırken aracın her şeyi hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Bu sayede aracı doğru fiyata satın alabiliriz. Aracın hasar kaydı ve detayı, değişen parçası gibi aracın geçmişte yaşadığı şeyleri öğrenerek araç ile ilgili gerçek bilgilere ulaşabiliriz. Bu sayede de aracı alıp almamak konusunda fikir sahibi olabiliriz. Hasar kaydı sorgulama olarak bildiğimiz bu sistem operatörler vasıtası ile SMS yoluyla bile öğrenilebiliyor.

Elbette ki hasar kaydı sorgulama yaparken bazı detayları bilmemiz gerekiyor. Örneğin hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır, hasar kaydı sorgulama ücreti ne kadardır, ücretsiz hasar kaydı sorgulama yapılabilir mi ve en önemlisi hasar kaydı sorgulama yapılacak yerler nerelerdir? Tüm bu soruların cevapları içeriğimizde sizleri bekliyor. Buradan hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hasar kaydı sorgulama araç hakkında detaylı bilgi öğrenmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem ile araç hasar, araç detay ve değişen parçaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Öyleyse Araç hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır?

SBM yani Sigorta Bilgi ve Çözüm Merkezi’nin operatörler ile yaptığı anlaşma ile 5664 uygulaması devreye girmiştir. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone operatörleri üzerinden SMS göndererek araç hasar kaydı, değişen durumu ve araç detayı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ARAÇ PLAKASINI YAZIP BOŞLUK BIRAKIP 5664’E SMS GÖNDEREBİLİRSİNİZ.

Hasar kaydı sorgulama ücreti ne kadar?

5664 hasar kaydı sorgulama sistemi ücretlidir. Operatörler için belirlenmiş sabit ücret 19,90 TL’dir. Ücretsiz hasar kaydı sorgulama ise E-devlet üzerinden plaka il ya da Tramer ile araç sorgula yöntemi ile yapabilirsiniz. Aşağıda SMS ile hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır adım adım inceleyebilirsiniz.

Öncelikle araç ile ilgili neyi sorgulayacağınıza karar verin. Burada 3 farklı hizmet alabilirsiniz. Hasar geçmişi sorgulama, değişen parça sorgulama ve araç detay sorgulama. Aracın plakası tüm geçmişini öğrenmeniz için yeterlidir. Plakadan hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır aşağıda 3 adımda anlattık. Bu hizmetlerden nasıl faydalanabileceğinizi ve SMS ile hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır aşağıda görebilirsiniz.

1. Hasar geçmişi sorgulama için sadece PLAKA yazıp 5664’e gönderin.

2. Değişen parça sorgulama için PARÇA, PLAKA ve DEĞİŞEN PARÇANIN TARİHİ GÜN/AY/YIL şeklinde yazıp 5664’e gönderin.

3. Araç detay bilgisi sorgulama için DETAY ve PLAKA yazıp 5664’e gönderin.

*** Hasar geçmişi sorgulama; plaka yazıp 5664’e gönderdiğiniz zaman aracın plakası değişmiş olsa bile hasar kaydı size SMS olarak bildirilecektir. Örneğin 34ABC001 yaz 5664’e gönder.

***Değişen parça sorgulama; Eğer aracın ekspertiz raporu var ise kazada değişen parçaları öğrenebilirsiniz. Burada da kazanın yapıldığı tarihi eksper raporu üzerinden öğrenmelisiniz. Ardından PARÇA 34ABC123 01/01/2022 yazıp 5664’e gönder.

***Araç detay bilgisi sorgulama; aracın markası, modeli, plakasının değişip değişmediği, hangi illerde tescil kaydı olduğu, kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi ve toplam kaskolu ve kaskosuz olduğu süreleri öğrenebilirsiniz. Bunu yaparken de örneğin DETAY 34ABC123 yazıp 5664’e gönderiniz.

*** Şasi no ile sorgulama; eğer aracın plakasını bilmiyorsanız Şasi nosu ile detay sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için operatörler üzerinden DETAY S ABC123ASD12345 yazıp 5664’e gönderebilirsiniz. Ayrıca şasi no ise değişen parça sorgulama da yapabilirsiniz. Bunun için PARÇA S ABC123ASD12345 yazıp 5664’e gönder.

Hasar Kaydı Sorgulama Yapılacak Yerler

- Operatörler üzerinden Plaka ile birlikte 5664’e SMS göndererek

- E devlet hasar kaydı sorgulama sistemi üzerinden; https://www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama

HASAR KAYDI SORGULAYACAKLARIN BİLMESİ GEREKENLER

Yasal Uyarı Olarak Sbm Sisteminde Bulunan Kayda Göre;

- Hasar Geçmişi 2003 Yılı İtibari İle Kargo Ve Sigorta Şirketlerinin Hasar Ödemeleri Kapsamında Bilgi Vermektedir. Kişisel Değişimler, Kişisel Eşya Çalınması, Araç içi Cihazların Çalınması Hasar Kaydı Sistemine İşlemez.

- SMS Sorgulamasında Çıkan Sonuçlar Haricinde Bir Bilgi Öğrenirseniz Sbm Bundan Sorumlu Tutulamaz.

Hasar kaydı sorgulama ktt ne demek?

KTT sürücüler arası tutanak tutulduğunu ifade eden bir terimdir. Yani araç bir kazaya karışmış ve sürücüler arası tutanak tutulmuşsa KTT ibaresini SMS’de görebilirsiniz.

Araç alım süreçlerinde hasar kaydı sorgulamanın kritik bir önemi vardır. Ancak sadece hasar geçmişi değil, aynı zamanda aracın teknik detayları da alıcılar için hayati önem taşır. Ekspertiz hizmetimiz, müşterilerimize araçlarını detaylı bir şekilde inceleme ve değerlendirme imkanı sunarak, satın almadan önce güvenilir bir bilgiye ulaşmalarına yardımcı oluyor. Siz de aracınızın hasar kaydı ve teknik detayları konusunda şeffaf bir bilgi sağlamak ve ikinci el araç alım satım süreçlerini güvenli kılmak için Oto ekspertiz hizmetimizi tercih edebilirsiniz. Unutmayın, doğru bilgiyle alınan kararlar, güvenli sürüş deneyimini beraberinde getirir.
Whatsapp