Araçlarda zamanla bir çok hasar meydana gelir. Garajda park halinde beklemeyen araçlarda bir süre sonra güneş yanıkları oluşmaya başlar. Güneş yanıkları genellikle boyanmamış ve eski araçlar üzerinde oluşur. Güneş yanığı aracı boyatarak giderilir fakat bu aracın çok değer kaybetmesine neden olur. Boyalı araçlar piyasada tercih edilirliği düşük araçlardır. Bu yüzden araç sahipleri güneş yanıklı araçlarını boyatmadan kullanmaya devam etmektedir.

Günümüzde güneş yanığı olan araçları boyasız verniksiz güneş yanığı giderme yöntemleri ile eski haine getirebilirsiniz. Bu sayede aracınız değer kaybetmeden eski şık görünümüne kavuşur.

Peki araçlarda güneş yanığı neden oluşur, güneş yanığı nasıl giderilir, güneş yanığı giderme yöntemleri nelerdir hep birlikte öğrenelim.

Arabalarda Güneş Yanığı Neden Oluşur?

Güneş yanığı aracın çok uzun süre güneş altına beklemesi sonucu oluşur. Güneş ışınları park halindeki aracın boyasına zamanla zarar verir. Yüksek sıcaklık aracın boyasını aşındırır ve araç üzerinde yanıklar meydana gelir. Bu yüzden de aracın rengi solar.

Güneş ışınları araç yüzeyine yatay bir şekilde vurur. Işınlar öncelikle araç boyasının üst katmanı daha sonra da aracın sac yüzeyini ısıtır. Gereğinden fazla ısınan sac yüzey boyası güneş ışınına karşı direncini zamanla kaybeder ve aracın rengi solmaya başlar. Sonuç olarak araçta güneş yanığı meydana gelir. Araç ilk gün ki görüntüsünü kaybeder. Böyle araçlar değer kaybına uğrar.

Arabada Güneş Yanığı Olmaması İçin Neler Yapılabilir?

Aracınızın güneş yanığı nedeni ile değerini kaybetmesini istemiyorsanız aracınızı güneşin altında iken korumaya almanız gerekir. Bunun için;

· Araç park halindeyken branda ile örtün.

· Garaj yok ise aracı gölge yerlere park edin.

· Aracı yıkadıktan sonra kurulamalısınız.

· Pasta cila yaparken kaliteli ürünler tercih edin.

· Araca boya koruma işlemi yaptırın.

Peki güneş yanığı olan araç için neler yapılabilir, boyasız cilasız güneş yanığı giderme mümkün müdür, inceleyelim.

Güneş Yanığı Gidermede Yanlış Bilinenler

Aracınızın güneş yanığını gidermek için boyatmak bir çözümdür. Fakat aracınızın sadece yanan kısmını boyatırsanız aracı satmak istediğiniz zaman sorun yaşarsınız. Çünkü oto ekspertiz raporunda aracın boyalı olan kısmı belirtilecektir. Boyalı olan aracın da satılma olasılığı düşüktür. Bu yüzden aracınızı boyatmadan önce güneş yanığını gidermek için doğru yöntemleri öğrenmelisiniz. Buna en popüler yöntem olan boyasız verniksiz güneş yanığı giderme işlemini örnek verebiliriz.

Araç Güneş Yanığı Gidermede En Etkili Çözümler

Boyasız verniksiz güneş yanığı giderme son yılların en popüler güneş yanığı giderme yöntemidir. Bu yöntemde vernik sökücü kullanılır. Sprey şeklindeki vernik sökücü araç boyasındaki verniği söker. Öncelikle yanık olan kısım hariç diğer kısımlar kapatılır. Yanan bölüme vernik sökücü sıkılır. Üzerine folyo kapatılır ve beklemeye alınır. Vernik eridikten sonra plastik aparat ile kazınır. Daha sonra pasta cila, seramik kaplama ve boya koruma işlemi yapılır. Böylelikle araç güneş yanığı boyasız ve verniksiz giderilmiş olur.

Araç güneş yanığında en etkili çözüm bu sprey vernik sökücülerdir. Sonuç mükemmeldir ve yanıklar tamamen temizlenir. Seramik kaplama ve pasta cila ile de aracınız eski görünümüne kavuşur. Bu sayede ekspertiz yaptırdığınız zaman araçta boyanmış kısım olmaz ve aracınız değerinden bir şey kaybetmez.

İkinci el araçlarınızı düzenli olarak pasta cila yaptırmalısınız. Bu sayede araç hiçbir zaman parlaklığını kaybetmez ve güneş yanığı oluşmaz.

Araç sahipleri için güneş yanığı, sadece estetik bir sorun olmakla kalmaz, aynı zamanda aracın değerini de önemli ölçüde düşürebilir. Ancak endişe etmeyin, oto ekspertiz olarak, güneş yanığı sorunlarıyla başa çıkmanın etkili ve değer kaybına yol açmayan bir yolunu sunuyoruz. Siz de aracınızı güneşin zararlı etkilerinden korumak ve değerini muhafaza etmek için Otoexperim'e göz atabilir, Bakırköy Oto Ekspertiz hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Vernik Sökücü İle Güneş Yanığı Giderme Videolu Anlatım

Whatsapp