Fren yapıldığı taktide fren pedalının lastiklere uzanmakta olan sistem devreye girmektedir. Fren sisteminin en önemli parçasından biri fren diskidir. Frene bağlı olarak anlık yavaşlama tepkisini ölçümleyerek aracın düzlem dışına kaymasını engellemek ve belirlenen güzergah içerisinde yavaşlamasını sağlayan parça fren diskidir. Fren balatalarının fren disklerine sürtünmesi tekerlekleri yavaşlatarak aracın hızı düşürülür.

Oto Ekspertiz

Fren Diski Bakımı Nasıl Yapılır?

Aracınızın en hızlı yıpranmakta olan ve sürekli değişim yada bakım gerektiren parçaların başında gelen fren diskleri zamanında kontrolü sağlanmaz ise sürüşünüzün güvenliği ve çevreye ciddi bir tehdit oluşturma durumu mevcuttur. Örnek verecek olursak fren diski ayarı doğru olmayan araç kontrolsüz bir şekilde savrularak mevcut güzergahın sapması durumu söz konusudur.

Fren Diskinin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Fren diski içerisinde mevcut bir arızanın olup olmadığı konusunda en etkili ve doğru yöntem aracı bir uzman tarafından kontrol edilmesi ile fren diskinin bozukluğu konusunda bir kanıya varılabilir. Fakat sürücü tarafından araç kullanımında hissedilen bir farklılık var ise direk olarak bilinçli sürücü orijinal servis tarafından mevcut fren disklerini direk olarak değişimini sağlanabilir. Örnek verecek olursak fren diskinde bir bozulma mevcut ise fren yaparken sürücünün hissedeceği tek şey pedalda titreme olarak belirlenmiştir. Kullanıma bağlı olarak ortalama 40 bin kilometrede bir fren diski kontrollerini yaptırmak fren diski değişimi konusunda size daha net bir kaynak olacaktır.

Whatsapp