Fren Çeşitleri ve Detayları Nedir konusunu açıklayıcı bir şekilde içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Araç sisteminde araba üretimi olduğundan beridir fren sistemi olmazsa olmazdır. Modern araçlarda filan teknolojisi gelişim göstermiş ve sürekli olarak daha güvenli hale gelmiştir. İnsanın yaşama enerjisini kaynağından farklı sonuçlar ortaya kuran araç sistemin son yıllarda ortaya çıkan güvenlik teknolojiyle birlikte yeni sistem hizmetine ihtiyaç duymuştur.

Oto Ekspertiz

Otomobilin güvenliği yaklaşık 20 yıl ile beraber büyük gelişimler görmüş ve bu girişimlerden birisi fren sistemi üzerine olmuştur. Peki, fren sistemi nedir sorusunun cevabı ise çeşitli ile beraber açıklanmaktadır. Fren bir aracın var olan hızını düşürmek yahut sonlandırmak için kullanılan otomobil mekanizmasıdır. Motorlu taşıtlar da farklı yapılarda karşımıza çıkan fren sistemleri ilkel fren sistemlerinde disk vasıtası ile tekerlekleri kilitleyen bir sistemdir. Genel olarak fren çeşitleri sistemi ise günümüzde yaygın olarak kullanılan ve seçenekleri her geçen gün çoğalan bir sistemdir.

Hidrolik Fren Sistemi Detayları

Hidrolik fren sistemi fren hidroliği ile ilgili bazı isim benzerlik dene sahip ve sistemin fren prensibi ise oldukça basittir. Firene bir basınç uygulayarak hareket halindeki aracı yavaşlatabilir veya durdurabilirsiniz. Fren hidroliği içerisinde bulunan yağın bir diğer adıyla Fren sıvısının tekerlekler ile birbirine yapışmasıyla tekerlik sistemini kitlenmesini sağlar. Bu şekilde fren sistemi aracı yavaşlatır ancak hidrolik yağın herhangi bir nedenden dolayı araç dışına boşalması durumunda aracın frenleri tutmaz. Bundan dolayı her iki yılda bir kontrol edilmesi öngörülür.

Havalı Fren Sistemi Detayları Havalı fren sistemi genel olarak ağır vasıtalarda ya da ticari amaçlı olarak kullanılan araçlarda tercih edilen fren sistemidir. Tam anlamıyla bir hava kompresörü aleti ile üretilen ve frene basıldı an itibari ile havanın boşalmasıyla aracı durduran sistemdir. Fren havasının boşalması aracın durmasıyla birebir orantılıdır. Ağır vasıta araçlarında Fren yağının boşalması gibi riskler yoktur fakat yaş almış araçlarda hava kompresörün yıpranmasından dolayı kazalar görülebilir.

ABS Fren Sistemi Detayları

Avrupa birliğine uyumlu olarak yasalar kapsamında geçtiğimiz yıllarda modern araçlarda ABS fren sistemi zorunlu bir hale getirmiştir. ABS fren sistemi açılımı ise Anti-lock Braking System Olarak Türkçe manası tehlike karşıtı fren sistemidir. Herhangi bir teker üzerinde uyguladığı basınç ile az döndürür ya da dönmediğinde oluşacak durumlar da ABS fren sistemi otomatik olarak devreye girer. Hasarlı ya da sorun olan tekere yapılan fren gücü azaltılır ve böylelikle araç kayması öyledir. ABS fren sisteminin en önemli avantajı ise sürücü direksiyon hâkimiyetinin kaybetmesi durumunda hâkimiyetin tam anlamıyla elden gitmesini engeller.

ASR Fren Sistemi Detayları

ASR fren sistemi açılımı Anti Patinaj Sistemi olarak karşımıza çıkar ve özellikle güçlü olması istenilen araçlarda kullanılır. Adında da taşıdığı gibi aracın patinajdan rahatlıkla çıkmasını sağlayan bir fren sistemidir. Gaz pedalına doğru yapılan basınçta aşırı yüklenme ile ASR fren istemi devreye girer ve bulunan durumdan kurtulmayı sağlar.

Fren Sisteminde Arıza Varsa Ne Yapılmalı?

Oto ekspertiz hizmetimizde, araçların fren sistemleri titizlikle incelenir ve müşterilere detaylı raporlar sunulur. Güvenli sürüş ve araç performansı için doğru fren sistemine sahip olmak, bizim önceliğimizdir. Detaylı oto ekspertiz hizmetimizle ilgili daha fazla bilgi almak için Oto Experim'i ziyaret edebilirsiniz.
Whatsapp