Fren Balatası Nedir? hakkında tüm merak ettiğiniz soruların yanıtını içeriğimizde bulabileceksiniz.
Fren balatası motorlu taşıtların yavaşlaması adına geliştirilmiş ve aracın durmasını kolaylaştırmak adına gerçekleşen eylemin kontrol mekanizmasına fren balatası denir. Fren balatası bir mekanizmadır. Fren sisteminin parçalarından birisidir. Aracın en önemli mekanizması içerisinde yer alan fren balatası mekanizması hareket halindeki aracın yavaşlatmaya yönelik işlevini gerçekleştiren motordan tekerleklere gelen gücün istenildiği taktidir de yavaşlamasını sağlayan mekanizmanın bir parçasıdır.Balatalar yüksek sürtünme katsayısı ile beraberinde amyant ve reçine bileşenlerine sahip yapılardır. Sıcak ve soğuk hava koşullarına direk olarak dayanaklı bir şekilde üretilmiştir. Fren balataları düzenli bir şekilde bakım gerektiren bir mekanizmadır. Can güvenliği ve çevrenin can güvenliği açısından fren balata kontrolünü devamlı yaptırmanız çok önemlidir.

Oto Ekspertiz

Fren Balataları Kaça Ayrılır?

Fren balataları ikiye ayrılmaktadır. Kısa bir şekilde balataları inceleyelim


Yumuşak balatalar daha iyi bir frenleme sistemine sahiptir. Fakat çok çabuk yıpranma durumları vardır.
Sert balatalar ise fren sistemi daha zayıf fakat uzun zaman yıpranma olma durumu çok daha düşüktür.
Bu iki balata arasında dikkat edilmesi gereken en önemli durum ise balatalar araca takılıdığı zaman içerisinden aracın sistemine ve yapısına alışma süreci vardır. Hatta balataların alışma sürecine sürücünün kullanımı da dahildir. Yeni alınan araçtaki fren balataları yada değişen fren balataları yeni olduğundan dolayı kesinlikle bilinçli bir şekilde kullanım yapılmalıdır. Genellikle 4,5 gün içerisinde fren balatasının alışma süreci olarak belirtilmiştir.
Fren balataları direk olarak tekerlek sistemine müdahale ettiği için ani yapılacak fren vb. durumlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Fren Balatasının İşlevi Nedir?

Fren balatası, sürücü fren yaptığı andan itibaren kapanların sürtünmesi ile kapanın dönmesini engelleyerek aracı durdurabilecek mekanik alt yapıya sahiptir. Mevcut sürtünmenin sonucunda ise kapan sıkıştırıldığı için araç yavaşlamaktadır. Kesinlikle ani fren yapılmamalıdır.

Fren Balatası Arızası Nedir?

Tekerlek sistemi içerisinde yer alan balataların frene basıldığı anda karşılanan kuvvetin yumuşatma durumuna sahiptir. Balatalar çok çabuk yıpranan parçalardır. Fren balatalı sürekli kontrol edilip bakım yapılması şarttır.

Oto Experim
Genellikle 1 saat içerisinde yanıt verir.

Oto Experim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
15:21
×
Whatsapp