Fiat egea yağ ikaz lambası nasıl söndürülür?

Araçların güvenli ve konforlu bir şekilde kullanılması için yağ ikaz lambalarına dikkat etmek gerekir. Özellikle Fiat Egea araçlarda yağ ikaz lambası sorunu sıklıkla karşılaşılan bir arızadır. Biz de sizler için pratik bir şekilde yağ ikaz lambası nasıl söndürülür anlatmak istiyoruz. O zaman başlayalım.

Öncelikle yağ ikaz lambası neden yanar sorusuna yanıt bulalım.

Fiat Egea Yağ İkaz Lambası neden yanar?

Aracın gösterge panelinde yağ ikaz lambası yanıyor ise aracın servise girmesi gerekir. Çünkü bu ikaz lambası önemli bir işarettir. Motor yağı motor içinde bulunan parçaların birbirine sürtünmeden kolaylıkla hareket etmesini sağlar. Eğer egea yağ lambası yanıyor ise aracın motor yağının azaldığı anlamına gelir.

Motor yağının yetersiz veya yağ basıncının düşük olması da aracın motoruna zarar verir. Bir süre sonra motorunuz arızalanır ve belki de kullanılamaz hale gelir. Bu nedenle eğer araç yağ ikaz lambası yanıyor ise ciddiye almalı ve aracınızı servise götürmelisiniz.

6 Adımda Fiat Egea Yağ İkaz Lambası Söndürme

Egea araçlarınızda yağ bakım işareti çıkıyor ise aracınızı resetlemek için servise götürmeniz gerekir. Manuel bir şekilde yağ bakım zamanını resetlemek mümkün değildir. Aracınızın serviste bilgisayara bağlanması gerekir.

Egea yağ ikaz lambası yağdanlık şeklinde bir işarete sahiptir. Aracın gösterge panelinde kalan kilometreyi gösterir ve bu da yağın kullanım ömrünün ne kadar kaldığını belirtir. Eğer aracın gösterge panelindeki yağdanlık işareti yanıp sönüyor ise yağ bakım zamanı gelmiş demektir.

Peki yağ ikaz lambası nasıl söndürülür işte 6 adımda size anlatalım;

1. Araç çalışmıyor iken vitesi boşa alın.

2. Araç kontağını açın ve gaza sonuna kadar basın.

3. Gaza basarken aynı zamanda 7 kez frene basıp ayağınızı çekin.

4. Ardından ayağınızı gazdan çekmeden 1 dakika bekleyin.

5. Kontağı kapatın ve ayağınızı gazdan çekmeden 1 dakika daha bekleyin.

6. 1 dakika sonra kontağı açınca ikaz lambasının söndüğünü göreceksiniz.

Aşağıdaki videoda bu 6 adımı uygulamalı olarak görebilirsiniz.

Fiat Egea Yağ İkaz Lambası Söndürme Uygulamalı Anlatım

Yukarıda verilen 6 adımla Fiat Egea yağ ikaz lambasını nasıl söndüreceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak, teknik konularda uzmanlığa sahip olmayanlar veya araçlarıyla ilgili diğer endişeleri olanlar için en güvenli yol, konusunda uzman oto ekspertiz hizmetlerinden yararlanmaktır. Bizim uzman ekibimiz, Fiat Egea'nızdaki yağ ikaz lambası sorununu hızlı ve etkili bir şekilde çözer. Bakırköy oto ekspertiz hizmetimizle ilgili daha fazla bilgi için ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp