Fiat Egea 29d Arızası

Fiat Egea avantajları nedeni ile en çok tercih edilen araçlardan biridir. Uygun fiyatlı olmasının yanında yakıt tüketiminin de az olması nedeni ile tercih edilir. Fiat Egea araçlarda bazı zamanlarda arıza ışığı yanabilir. Bu gibi durumların neden olduğu insanlar tarafından merak edilir. Bazı arızaların nedenini anlamak kolayken bazı uyarı ışıklarının neden yandığı ile ilgili aracın bilgisayara bağlanması gerekir.

Fiat Egea Arıza Lambaları Anlamları Nelerdir?

Otomobillerde bazen istenmeyen durumlar yaşanabilir. Araçlarda arıza lambalarının yanması durumunda bunun neden olduğu ile ilgili araştırmalar yapılır. Bazı arızaların neden meydana geldiği bellidir. Ancak bazen arızanın sebebinin anlaşılması için aracın bilgisayara bağlanması gerekir.

Yolda muhtemel buzlanma uyarısı; hava sıcaklıklarının belli bir seviyenin altında olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Sürücüleri yolda meydana gelebilecek buzlanmalara karşı uyarı niteliğindedir.

Lastik basıncı kontrol arızası; araç lastiklerinin basıncının düşmesi durumunda bu arıza ışığı yanar. Bu durumda araç lastiklerinin basınçlarının kontrol edilmesi gerekir.

Park Sensörü arızası; Fiat Egea araçlarda park sensöründe arıza meydana gelmesi durumunda bu ikaz ışığı yanar. Araç park sensörünün kontrol edilmesi gerekir.

Yakıt rezervi uyarısı; araç yakıtının azalması durumunda bu uyarı ışığı yanar. Sarı renkli ışık araç yakıtının azaldığını haber verir.

Kapı bagaj ya da kaputun açık kalması durumunda uyarı ışığı yanar. Güvenli bir yolculuk için bunların doğru bir şekilde kapatılması gerekir.

Diğer Arıza Durumlarında Yanan Uyarı Işıkları Nelerdir?

Enjeksiyon sistemi arızası; araçta enjeksiyon sisteminde bir problem meydana geldiğini gösteren uyarı ışığıdır. Kaza ya da çarpma durumlarında hava yastıkları sürücülerin can güvenliği açısından son derece önemlidir. Bu nedenle hava yastığı arızası uyarı lambasının yanması durumunda arızanın vakit kaybedilmeden yetkili bir servise gösterilmesi gerekir.

Motoru soğutan sıvının ısısının yükselmesi halinde motor soğutma sıvı sıcaklığının yüksek olduğu ile ilgili uyarı ışığı yanacaktır. Vites kutusunda bir arıza meydana gelmesi halinde vites kutusu arızası ile ilgili uyarı lambası yanar.

Fren balatalarının aşınması kaza riskini artıran bir durumdur. Olası bir kazanın önlenmesi amacı ile böyle bir durumda fren balataları aşınmış uyarısı ile karşılaşırsınız. Böyle bir durumda fren balatalarının vakit kaybedilmeden değiştirilmesi gerekir. Isıtma bujilerinin devreye girmesi halinde ısıtma bujileri devrede uyarı lambası yanar.

Araçta genel bir arızanın meydana gelmesi durumunda genel arıza göstergesi ışığı yanar. Arızanın nedeninin öğrenilmesi için yetkili bir Fiat servisine gitmek gerekir. Araçta bulunan koruma sistemi düzgün bir şekilde çalışmadığı zaman araç koruma sistemi ikaz lambası yanar.

Yağmur yağması ya da yıkama sonrasında araçlarda dizel filtresinde su var arıza lambası yanabilir. Bu durumda su kaçması problemlerinin giderilmesi gerekir.

29d Arızası Neden Olur?

Araçlarda genellikle 29d yazısı ile yanında bir anahtar işareti çıkabilir. Bu durum araç sahiplerini tedirgin eden bir durumdur. Ancak 29d ikazı bir arıza olarak görülmemelidir. Bu işaret aracın bakımına 29 gün kaldığını gösterir.

Araç dışında bulunan lambalarda bir arıza olması halinde diş lamba arıza lambası yanar. Motor yağının basıncının düşmesi halinde düşük motor yağı basıncı lambası yanar. Motorun sağlıklı çalışabilmesi için gerekli olan yağın belli bir seviyede olması gerekir.

Bu yağın düşmesi durumunda düşük motor yağı seviyesi uyarı lambası yanar. Fren hidroliğinin düşmesi durumunda düşük fren hidroliği arıza lambası yanar. Araç elektrik sisteminin doğru çalışması aküye bağlıdır. Akü şarjının azalması halinde elektrik sisteminde problemler meydana gelir. Bu durumda düşük akü şarjı uyarısı ile karşılaşabilirsiniz.

Oto Experim
Genellikle 1 saat içerisinde yanıt verir.

Oto Experim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
20:47
×
Whatsapp