Elektrikli otomobillerin gün geçtikçe dünya genelinde kullanım sayısı artmaktadır. Elektrikli otomobillerin fiyat standartlarına göre diğer segment araçlara göre fiyatı daha fazladır. Fakat kilometre başına ödenen ücret baz alındığında normal araçlar ile kıyaslama yapıldığında 5 kat daha fazla ekonomik oldukları açıklanmıştır. Elektrikli araçların aynı zamanda konfor bakımından oldukça üst seviye bir durum sağlamaktadır. Motor aşırı derecede sessiz çalışmaktadır ve çevreci bir araç olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Elektrikli araçlarda kullanılan teknoloji ise Hybrid Sistemli ve şarj edilebilir aynı zamanda menzil arttırıcı tam elektrikli sistem sağlanmaktadır.

Oto Ekspertiz

Hybrid Sistemli Otomobil Nedir

Elektrikli arabalar dahilinde hibrit araçlar adından da anlaşıldığı şekilde içten yanmalı ve elektrikli olmak üzere 2 çeşit motor kullanılmaktadır. Elektrikli olan motorların temel görevi içten yanmalı olarak çalışmakta motorlar için mevcut desteği sağlamaktadır. İnovasyonun hızla ilerlemesi ve elektrikli motorların fazlasıyla tercih edilmesi gün geçtikçe artmaktadır. Elektrikli motor teknolojisinde motoru şarj etmek için piller direk olarak enerji ile beslenerek prizden beslenmektedir. Elektrikli motor içten yanmalı olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda elektrikli fren geri dönüşüm sistemi tekerleklerin dönüş enerji miktarına göre kinetik enerjinin otomobilin frenlemesi esnasında motorun çekiş gücü faaliyetini gerçekleştirmektedir. Belirlenmiş hız aşımı sonrasında içten yanmalı motor devreye girerek hem yakıt tüketimi konusunda önemli bir ayrıntı yer almaktadır. Hybrid sistemli otomobiller için sektördeki en iyi örnek verebileceğimiz Toyota’nın Prius aracıdır. Bu sistem mimarisinin teknolojik tarafını buluşunun sahibi Toyota markasıdır.

Hybrid Motor Teknolojisi

Şarj Edilebilir Hybrid Sistemli Otomobiller

Şarj edilebilir Hybrid sistemli Bu otomobillerin temel çalışma prensipleri Hybrid sistemlerle ile benzerlikleri mevcuttur. Bu sistem içerisinde daha büyük piller yer almaktadır. Prize takılma tertibatı ile aracınızı şarj edebileceğiniz bir motor teknolojisine sahipsinizdir. Bu durumda elektrikli motor hem priz vasıtası ile hem de içten yanmalı motor mimarisi ile çalışmaktadır. Hybrid otomobillere en güzel örnek ise BMW X5, BMW İ8 modellerini söyleyebiliriz.

Elektrikli Otomobil Nasıl Çalışır Çeşitleri Nelerdir

Menzil Arttırıcılı Sistemli Otomobiller

Şarj edilebilir Hybrid sistemi gibi bu sistem içerisinde çalışan otomobillerde elektrik ve içten yanmalı motor bulunmaktadır. Ama bu sitemin içten yanmalı motor olarak motor çekişine katkısı bulunmamaktadır. Motor çekiş görevi tamamen elektrik motoru sayesinde gerçekleştirilmektedir. İçten yanmalı motorun görevi içerisinde sadece pilleri şarj etmek vardır. Mevcut fren enerjisinin geri kazanılması ile ve prize takılarak şarj edilme işlemi gerçekleştirilir. Menzil arttırıcılı sistemli otomobillere örnek verecek olursak BMW İ3 modelini sizlere söyleyebiliriz.

Tam Elektrikli Sistem Otomobiller

Tam elektrikli sistem otomobilleri için sadece elektrikli motoru vardır. Çekiş ise bu motor tarafından gerçekleştirilir. Mevcut sistemin pilleri sadece prize ve fren enerjisinin geri dönüşümü ile şarj edilmektedir. Genel bir örnek verecek olursak elektrikli sistem otomobilleri için en iyisi BMW İ3 modeli olacaktır.

Whatsapp