Elektrikli Araç Markaları

Ataç satın almak isteyenler son yıllarda farklı araç çeşitleri ile karşılaşıyor. Alışılagelmiş petrol türevli araçlar dizel, LPG ve benzinli yakıtlar ile çevre kirliliğine sebep olduğu oluyor. Bu yüzden sürdürülebilir teknolojiler ile üretilen elektrikli araçlar ortaya çıkıyor.

Elektrikli araç nedir, nasıl çalışır? Hangi markalar elektrikli araç üretir? Türkiye’de satılan elektrikli araçlar hangileridir ve en iyi elektrikli otomobil hangisidir? İşte elektrikli araç hakkında merak ettiğiniz her şey burada!

Elektrikli Araç Nedir?

Elektrikli araç elektrik enerjisi ile çalışan otomobil çeşididir. İçten yanmalı motorun aksine elektrikli araçlarda elektrik motoru bulunur. Bu elektrik motoru rotor isimi bir parça sayesinde çalışır. Dönerek hareket eden bu parça elektrik enerjisi üretir. Elektrik enerjisi de hareket enerjisine dönüşerek motoru hareket ettirir.

İşte elektrikli araçların çalışma prensibi bu kadar kolaydır. Çevreci, sürdürülebilir ve geri dönüşümlü yakı teknolojisi ile elektrikli araçlar geleceğin araçları olarak karşımıza çıkacaktır. Hava kirliliği, yakıt tasarrufu, düşük maliyet ve temiz enerji kullanımı elektrikli araçların en önemli özellikleri arasında yer alır.

‘’ Elektrikli araçların yakıt maliyeti normal araçlara göre %80 daha ucuzdur. ’’

‘’ Türkiye’de yaklaşık 2500 adet elektrikli araç kullanılmaktadır. ‘’

‘’ Ülkemizde 700 ayrı dolum noktası bulunmaktadır. ‘’

Elektrikli Araçlar Nasıl Çalışır?

Aşağıdaki videoda elektrikli araçlar nasıl çalışır, elektrik enerjisi hareket enerjisine nasıl dönüşür ve motoru çalıştırır görebilirsiniz.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Araçlar Hangileri?

Elektrikli araç furyası Türkiye’de artık çok popüler durumda! Bir çok önemli marka ürettiği elektrikli araçları piyasaya sürdü ve Türkiye’ye de satışa sundu. Aşağıda Türkiye’de satılan elektrikli araç markaları ve modellerini görebilirsiniz.

Türkiye’de Satılan 9 Elektrikli Araç Modeli

1.BMW İX3

BMW İ3 tasarımı ile ilgi çeken bir elektrikli araç modelidir. Araç %100 şarj ile 460km yol yapmaktadır. Batarya yaklaşık 34 dakikada %80 dolmaktadır. Araç 6,8 saniyede 100km hıza ulaşmaktadır. Oldukça güçlü bir motora sahip BMW İ3 Türkiye’de 950.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

2.XEV IEV7S

XEV markalı araç Çin’de üretilmektedir. Türkiye’de en çok satılan elektrikli araçlar arasında yer alır. Araç 100km hıza 9,5 saniyede ulaşmaktadır. Şarjı %100 iken 320km yol yapmaktadır. Türkiye’de satılan elektrikli araçlar içinde yer alan XEV düşük bütçeli araç arayanlar için uygundur. Fiyatı 265.00 TL’den satışa sunulmaktadır.

3.Renault ZOE

Renault markasının elektrikli araç modeli ilgi çekici tasarımları ile dikkat çekmektedir. 5 kişilik olan araç oldukça konforlu bir tasarım sahiptir. Araç %100 şarjı varken 395km gitmektedir. 30dk hızlı şarj ile 150km daha gitmektedir. Ülkemizde Renault ZOE elektrikli araç fiyatı 368.000TL’dir.

4.Smart EQ ForTwo

Smart markasının elektrikli aracı EQ 2 kişilik küçük ölçekli bir araçtır. Araç 11,5 saniyede 100km hıza çıkmaktadır. Aracın motoru 60KW güç 160Nm tork gücüne sahiptir. Aracın maksimum hızı 130 Km/s’dir. Türkiye’deki en ucuz elektrikli araç çeşididir. Smart EQ ForTwo fiyatı 196.100TL’dir.

5.Mercedes Benz EQC

SUV araç çeşitlerinden biri olan Mercedes EQC iki adet elektrikli motor ile çalışır. Aracın 408 beygir gücü ve 760Nm tork gücü vardır. Araç 100km hıza 5,1 saniyede ulaşmaktadır. Türkiye’deki en pahalı elektrikli araçlar arasında yer alan Mercedes Benz EQC Fiyatı 1,228.000TL’dir.

6.Jaquar I-Pace

Spor otomobil modelleri arsında yer alan I-Pace 100 km hıza 4,8 saniyede çıkmaktadır. 400 beygir gücü 696 Nm tork üretmektedir. %100 şarjı var iken 470Km/s gidebilirsiniz. Farklı araç paketlerine sahip Jaquar I-Pace S paketinin fiyatı 1,393.132TL’dir.

7.Mini Cooper SE

Mini Cooper elektrikli araç üreten en eski markalardan biridir. Araç 100km hıza 7,3 saniyede çıkmaktadır. 184 beygir gücüne sahip araç güçlü bir yapıya sahiptir. %100 şarjı varken 232km yol yapmaktadır. Aracın fiyatı 548.293TL’dir.

8.Renault Twizy

Küçük elektrikli araç çeşitleri içinde yer alan Renault Twizy 2 kişiliktir. Araç bataryası evde manuel olarak doldurulabilmektedir. 100km hıza 12 saniyede çıkan araç en yükske 150km hıza ulaşmaktadır. Araç Türkiye’de 191,500TL’den satılmaktadır.

9.BMW İ3

BMW İ3 ilk elektrikli araç modelleri arasında yer almaktadır. 170 BG ve 250 Nm gücüne sahip araçta %100 şarj iken 260km yol gidebilirsiniz. Karbon fiber filtresi aracın sürdürülebilir bir teknoloji ile üretildiğinin kanıtıdır. Türkiye’de BMW İ3 704.000TL’den satılmaktadır.

En iyi elektrikli otomobil hangisi?

En iyi elektrikli otomobil markaları gelişmiş teknolojiyi araçlarını mükemmel bir şekilde entegre edebilen markalardan oluşmaktadır. Bunlar arasında Audi, Porsche, Tesla, BMW ve Nissan gibi markalar bulunmaktadır. Dünyanın en iyi elektrikli araç markaları henüz hepsi Türkiye’ye gelmese de zamanla gelecektir. İşte Aşağıda en iyi elektrikli otomobil markaları ve modellerini görebilirsiniz.

· Audi E-Tron

· BMW İ3

· Tesla Model S

· Porsche Taycan

· Nissan Leaf

· Chevrolet Bolt

Otoexperim olarak elektrikli araç markalarını sizin için derledik ve beğeninize sunduk. Eğer aracınız için ekspertiz hizmeti almak istiyorsanız Oto Expertiz Fiyatlarına göz atabilir ve Oto Experim şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp