El Freni İkaz Lambası Neden Yanar?

Kullandığınız aracın bütün özelliklerini iyi tanımalısınız. Öncelikle güvenli ve konforlu bir seyahat açısından mutlaka bu özelliklerin yanında araç bakımını sürekli yaptırmanız gerekir. Aracınızda bulunan ikaz lambaları araç içerisinde bir sorun veya arıza olduğunu size anlatır. Bu yüzden aracınızın bütün bu ikaz lambalarının ne anlama geldiğini ve ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gereklidir.

Aracınıza bindiniz ve el freni ikaz lambasının yandığını fark ettiniz. El freni ikaz lambası neden yanar sorusunun birçok farklı cevabı olabilir. En az bilinen göstergelerden biri olan bu ikaz ışığı ABS sisteminde veya el freninde bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

El Freni İkaz Lambası Yandığında İhmal Etmeyin!

Arbanızın şoför koltuğuna geçtiniz ve arabanızı çalıştırmak için kontağı çevirdiniz. Kontağı çevirdiğiniz anda ilk dikkat çeken yanan bir sürü uyarı ve ikaz lambaları ile karşılaşırsınız. Eğer el freni ikaz lambası yanıyor ise bir sorun var demektir ve ihmal edilmemelidir. El freni ikaz lambası neden yanar dediğiniz zaman ilk yapmanız gereken şey servis yetkilisine gitmeniz olacaktır.

El freni sıkışmış olabilir. Ayrıca acil bir durumda frenlerin tekerlekleri kilitlemesini önleyen ve böylece kademeli yavaşlamaya izin veren sistem doğru çalışmıyor olabilir. El freni ikaz lambasının yanması sizin sorunu çözmeniz gerektiğini gösterir. Aksi takdirde aracınız doğru çalışmayacaktır. Bu hem sürüş konforunuzu etkileyecek hem de kazalara sebebiyet verecektir.

oto ekspertiz

El Freni İkaz Lambası Sürekli Yanıyor!

Normalde park halindeyken el freni ikaz lambası yanar. El frenini indirdiğiniz zaman bu gösterge ortadan kaybolur ve söner. Fakat el freni ikaz lambası neden yanar sorusunun diğer bir cevabı ise el freni sisteminde bir arıza olmasıdır. Sürekli yanması el freni sisteminin düzgün çalışmaması anlamına gelir. Hayati önem taşıyan parçalardan biri olan el freni sizin ve diğer sürücüler için kazaları engelleyen ve aracınızı koruyan en önemli unsurdur.

Fren arızasının ciddi sorunlara yol açabileceğini unutmamak gerekir. Araçların çalışma sistemi kendi düzeninde muhteşem bir uyum içindedir. Fakat bu düzenin bozulması çok büyük sorunlara yol açabilir. El freni ikaz lambası neden yanar diye düşündüğümüz anda ilk olarak mutlaka servis yetkilisine aracımızı götürmeliyiz.

El Freni İkaz Lambası Yanıyor Ne Yapmam Gerekir?

El freni ikaz lambası yandığı zaman ilk akla gelen el freni ikaz lambası neden yanar sorusudur. Bu mutlaka el freni sisteminde bir sorun var demektir. Böyle durumlarda ilk olarak araç çalışır halde ise aracınızı müsait bir yere çekip durdurunuz. El frenini tekrar kontrol edip ışığın hala yanıp yanmadığına bakınız. Fren hidroliği sisteminin su seviyesine bakınız. Sıvı eksik ise hemen doldurun ve uyarı ışığının yanmaya devam edip etmediğine bakın. Eğer hala yanıyor ise fren sisteminde bir sızıntı var demektir. Bazen el freni ikaz lambasının yanması yanlış bir temas veya şamandıranın düzgün çalışmaması nedeniyle olabilir.

Fren hidroliği sistemi kapalı iken iki kablodan birini ayırıp uyarı ışığının kapalı kalıp kalmadığını kontrol edebilirsiniz. Bazen sadece şamandırayı değiştirilmesi de yeterli gelebilir. Ama en temiz ve kesin çözüm bir seviş yetkilisi çağırmak olacaktır. Eğer aracınız park halindeyken yani hareket etmeden böyle bir sorunla karşısıysanız yine yetkili servisi arayarak yardım isteyiniz. Aracınızı bu şekilde kesinlikle kullanmayınız. Özellikle servis bakım zamanlarını kaçırmayınız ve düzenli olarak araç bakımını yaptırınız. Düzenli olarak yetkili kişilere araç bakımınızı yaptırmanız bu tarz sorunları ve kazaları engellemeye yardımcı olacaktır.

El freni ikaz lambasının yanması, aracınızın güvenliğini ve sürüş performansını etkileyebilecek potansiyel bir soruna işaret edebilir. El freni sistemindeki bir arıza veya sıkışma durumu, ciddi kazalara neden olabilir. El freni ikaz lambasıyla karşılaştığınızda, bu uyarıyı ihmal etmemeli ve aracınızı derhal bir ekspertize göstermelisiniz.
Otoexperim, el freni ikaz lambasının yanması gibi sorunları titizlikle değerlendirir ve el freni sistemi ile ilgili potansiyel problemleri tespit eder. Profesyonel ekip arkadaşlarımız, aracınızın tüm önemli bileşenlerini detaylı bir şekilde kontrol eder ve olası tehlikeleri önler. Oto ekspertiz hizmetimize başvurarak, sürüş güvenliğinizi artırmak ve aracınızın uzun ömürlü olmasını sağlamak adına uzman ekibimizin deneyiminden faydalanabilirsiniz.
Whatsapp