Egzoz tesisatı araç içi teknolojisinde önemli bir yere sahiptir. Motordan gelen atık gazların aracın alt kısmında ilerlemesini sağlayarak dışarıya doğru aktarım yapılmaktadır. Egzoz tesisatının TÜV-TÜRK standartlarına uygun olması gerekmektedir. Atık gaz denetimi sayesinde ise aracınızın egzoz emisyon durumunun kontrollerini devamlı yaptırmalısınız. Egzoz emisyon destinden başarılı geçebilmek için egzoz tesisatınızın kusursuz olması gerekmektedir. Zamanında yaptıracağınız egzoz bakımı tamamen egzoz tesisatınız için çok önemlidir.

Oto Ekspertiz

Egzoz Tesisatı Parçaları Nelerdir?

Egzoz Tesisatı Parçaları Nelerdir? Sorunuzun cevabı direk olarak şöyledir. Katalizör, manifolt, egzoz susturucu, egzoz contası ve klipsinden gibi birçok parçadan meydana gelmektedir. Arızalı bir egzoz, delinmiş bir egzoz aniden çıkmakta olan egzoz sesinden belli etmektedir. Pas egzoz borusunun en büyük düşmanıdır. Egzoz tesisatı devamlı bakım ve kontrol gerektirmektedir. Egzoz bakımı yaptırmayan sürücüler önce egzoz tesisatını kaybeden sonrasında ise direk motor ile alakalı sorunlar çıkmaya başlar.

Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır?

Egzoz tesisatını oluşturan parçaları sıralamıştık.Sıra geldi Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır? cevaplayalım. Egzoz tesisatındaki katmanlar sayesinde dışı paslı bir yapısı bile olsa içten bir hasar durumu yaratmaz uzun yıllar boyunca kullanımı mevcuttur. TÜV-TÜRK egzoz tesisatının paslanması konusunda sıkıntı çıkartmaz. TÜV-TÜRK için önemli olan egzoz emisyon durumudur.

Mevcut aracınızın egzoz bakımını her 15 bin kilometrede bir temizletmeniz gerekmektedir. Bazı sürücüler egzoz özelliğini değiştirerek orijinal araç egzoz kullanımı yerine daha fazla spor görünüme sahip olan egzozları tercih ederler. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hazırladığı kanun içerisinde egzoz tesisatı değiştirilebilir. Aracınıza egzoz alırken egzoz fiyatı yerine aracın motor gücüne göre ve çevreye vereceği egzoz sesiyle beraber egzoz emisyon durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Aynı zamanda aracınızda bulunan arızalar ile alakalı genel bir arıza tespiti ve detaylı kontrol yaptırmak istiyorsanız sizleri Oto Experim'e bekliyoruz. Oto Experim, uzman ve güvenilir kadrosuyla sizlere aracınız ile alakalı en detaylı ekspertiz raporunu hazırlamaktadır.

Whatsapp