Egzoz, bir motorlu taşıtın en önemli parçalarından biridir. Egzoz olmayan bir araçta içten yanmalı motor durumu kesinlikle düşünülemez. Egzoz tam içten yanmalı motorlarda bulunmaktadır. Motor içerisinde yanan gazın boşaltılmasını sağlayan parçadır. Daha basite indirger isek egzoz motordan gelen atık gazları dışarıya püskürten deliktir.

Oto Ekspertiz

Egzoz Ne İşe Yarar?

Motor sağlığı açısından yanan gazın tam anlamıyla dışarıya çıkmasını sağlamaktadır.Egzoz keserek gürültü kirliliğini azaltmaktadır.

Egzoz Nasıl Çalışır?

Boru üzerinde bulunmakta olan deliklerin ses ve gaz çıkımaktadır. Motorun çalıştığı anda yarattığı
deliklerden ses ve gaz çıkar. Motorun çalıştıktan sonra yarattığı ses egzoz valfleri açıldığı anda egzoz borusundan dışarı çıkmaktadır. Motor içerisinde yanmış gazların ayrışıp dışarıya çıkmasını sağlayan katalitik konvertörlerdir.

Egzozun Performansla İlgisi Nedir?

Motor tarafından yanmış gazların dışarıya salınımı ne kadar hızlı bir şekilde dışarı atılır ise motor o kadar iyi performans göstermektedir. Motorun ömrü bu durumda daha uzun olmasını sağlamaktır. Egzoz bakımı kesinlikle devamlı yapılması gereken bir araç bakım unsurudur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayında ise egzoz muayenesi aracınızın egzoz borusundan çıkan kirli havayı teste ederek salınımda sorun var ise onarım yaptırılması gerekmektedir.

Egzoz ve egzoz tesisatı araçların en önemli unrusunu oluşturmaktadır. Motor yanma odasında biriken atık gazlar düzenli bir şekilde dışarıya atılarak performansa dayalı durum rahatlatılır. Aynı zamanda egzozda bulunan su seviye durumu ise buharlaştırılarak dışarıya atılmaktadır. Egzozların içerisinde fabrika çıkışında direk olarak egzoz sesini kesmek adına egzoz susturucu mevcuttur. TÜV-TÜRK tarafından yapılan denetleme sonucunda sorunsuz bir şekilde geçiş sağlamak adına kesinlikle düzenli bakım sağlamak şarttır.

Egzoz Denetimi Nedir?

Egzoz denetimi TÜV-TÜRK‘de, iki yılda bir atık gaz muayenesi yapılması zorunludur. Egzoz muayenesi gelen aracın Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından onaylı egzoz emisyon ölçüm istasyonuna sahip olması gerekmektedir. Asıl denetlenen durum ise egzoz ne kadar sağlam yani egzoz kaçağı var mı, dışarı salınım konusundaki değerleri vb. gibi durumlar göz önünde bulundurulur. Bir egzozun ömrü düzenli bakımlar ile 10 yıl kadar civarındadır.

Egzoz sistemi, aracın performansı ve motor sağlığı açısından kritik bir role sahiptir. Oto ekspertiz hizmetlerimizle, aracınızın egzoz sistemini detaylı bir şekilde inceleyerek, olası sorunları tespit ediyor ve uzman ekibimizle sizlere çözüm önerileri sunuyoruz. Motorunuzun daha uzun ömürlü olmasını sağlamak adına düzenli egzoz bakımının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz Siz de aracınızın egzoz sistemiyle ilgili sorunları önlemek ve performansını artırmak için oto ekspertiz hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.
Whatsapp